Érdekes megfigyelést tehetünk, ha az országok történelmét megvizsgáljuk. Az okosak, sikeresek integrálódnak, míg a sikertelenek, buták a különállást választják. Ma a legsikeresebb közösségek az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Unió, ami még akkor is igaz, ha néhány zsarnok más, diktatórikus berendezkedésű gazdaságok fejlődését tekinti példának. Még a Szovjetunió is sikeresebb volt bizonyos tekintetben, mint Oroszország és a szétszéledt tagállamok.
Felnémet a felnémetieké!
Naná, hogy szeparatista villongással lehet a legjobb törzsi felbuzdulást kiváltani. Nem leszünk gyarmat! Felnémet a felnémetieké! Honnan is ismerős ez a hangütés. Talán a visszanyalós fagyi reklámból. Merthogy ma a magyar társadalom jól rezonál arra, hogy ha már hülyébbek és lustábbak vagyunk, akkor legalább legyünk különbek, fennköltebbek, ősibbek. Járjon nekünk az ősiség jogán a tisztelet, a függetlenség a terület meg a pénz, amit a tudjuk kik elvettek. Felnémet például kapja vissza(!) önállóságát, hagyják végre abba a gonosz egriek a felnémeti kovácsok, ácsok népnyúzását. Sehol sem lenne Eger Felnémet nélkül és ez a hála, hogy ma Felnémetnek egy huncut polgármestere sincs? Pedig mennyi pénzt kapnánk akkor, ha ide adózna a kőbánya, a Berva, az ipari park, a Tesco, a Csebox egy része, mint a régi, sosem volt szép időkben. Körülbelül ez a lényege a felnémeti szeparatisták kampányának.
Azon túl, hogy történelmileg és közigazgatásilag is van vele egy kis bibi, valószínűleg csak rontana a település helyzetén a különválás. Ugyanis például nem vezet út a hamvába holt ipari parkhoz, mert az egri városvezetés az elmúlt évek belvárosi bénázásai miatt elfelejtette az elkerülő utat megvalósítani. Még a nyomvonal sincs meg. Lényegében Felnémet csak Egeren keresztül közelíthető meg. De nézzük a falu múltját. Hát az bizony viszontagságos volt. A török időkben
110 évre meg is szűnt létezni Felnémet, a XVIII. század elejéig, mikor is az egriek használták azokat a földeket egészen a betelepítésekig, amit az egri érsek rendelt el. Aztán virágzásnak indult, csakúgy, mint Almagyar, Tihamér és többi környékbeli település.
Tihamér legyen a tihamérieké!
Persze mindez nem számít, hiszen a különválásnak nem az a feltétele, hogy hajdan mi volt, hanem hogy elegen laknak-e ott, tudnának-e tisztességes önkormányzatot működtetni, illetve területileg jól elhatárolható-e a településrész. Na, itt már van egy kis gond. Ugyanis Felnémet az OBI, TESCO területekkel egybeépült Egerrel. Nem voltak nagy felnémeti tüntetések, hogy tiltakoznak az összeépülés ellen, amely az önállóvá válást akár el is lehetetleníti. A felnémetiek általában Egerben dolgoznak, ide hozzák gyerekeiket iskolába, óvodába, bölcsödébe. Egriek ők, akik Felnémeten, egy kellemes, nyugodt kertvárosban laknak. Sokan Egerből költöztek oda. Ma még helyi járattal mehetnek haza.
Azok, akik törzsi indulatok felkorbácsolásával akarnak szavazatokat és hatalmat szerezni, akik azt sulykolják, hogy legyél örök elégedetlen és dühös, mert mindig igazságtalanság történik veled, azok nem másra vágynak, mint feldühödött hordák vezérének lenni. A lokálpatrióta érzés Felnémeten különösen erős. Senki nem akarta megfosztani a hagyományaiktól az itt lakókat. Sőt, komoly képviselete van a körzetnek az egri Közgyűlésben. Aki revánsot kíván az el nem szenvedett sérelmekért, az szimpla kocsmai kötekedő, aki szétveri a berendezést ott, ahol az idejét tölti. Mondjuk, ennek nagy divatja van mostanában.