- Újabb forgalmi változások jönnek Egerben: útlezárások, aszfaltozás és buszmenetrendi módosítások június 24-től
Június 24-től ismét jelentős változásokra kell számítani Eger közlekedésében. A Magyar Közút Nonprofit Zrt. által koordinált útfelújítási munkák több fontos városi csomópontot és útszakaszt érintenek, miközben a Heves Megyei Vízmű Zrt. és a kivitelezők is új munkaterületeket nyitnak meg. A következő hetekben útlezárások, sávszűkítések és ideiglenes buszmegálló-áthelyezések nehezíthetik a közlekedést. Lezárják a Tesco–OBI csomópont keresztirányú forgalmát A tervek szerint június 24-én, szerdán reggel 7 órától délig megkezdődik az aszfalt felmarása a Tesco–OBI csomópontban, valamint a Felsővárosi utca irányába vezető belső sávokon. A munkálatok idején a kereszteződés keresztirányú forgalmát lezárják, ezért az érintett területen jelentős torlódásokra kell készülni. Az autósoknak érdemes előre megtervezniük útvonalukat és lehetőség szerint alternatív útvonalakat választaniuk. Egy hónapra lezárják a Régi Cifrakapu utca egy szakaszát Szintén szerdától várhatóan egy hónapon keresztül lezárják a Régi Cifrakapu utca Tetemvár és Malom út közötti szakaszát. A közös munkaterületen a Mento Kft. és a Heves Megyei Vízmű Zrt. végez munkálatokat. A lezárás ideje alatt: a Cifrakapu út felől nem lehet behajtani az érintett szakaszra, a Malom út felől azonban továbbra is biztosított lesz a kanyarodási lehetőség a kórház irányába. Folytatódik az aszfaltozás a Tetemváron és a Malom utcában A Noszvaj felé vezető útvonalon is folytatódnak a munkák. A Tetemvár utcában kedden befejeződik az aszfaltozás, ezt követően a Malom utcában dolgoznak tovább a szakemberek. A kopóréteg terítését június 29. és július 1. között végzik el. Elindult a 25-ös főút felújításának második üteme Megkezdődött a 25-ös számú főút felújításának II. üteme is. A kivitelező már felvonult a Sertekapu és a Nagy János utca közötti szakaszra, ahol jelenleg egy-egy forgalmi sávon haladhatnak a járművek. A munkálatok elsőként azon az oldalon indulnak el, ahol korábban a Heves Megyei Vízmű Zrt. már munkaterületet foglalt. Több buszmegálló is ideiglenesen kiesik A felújítások az autóbusz-közlekedést is érintik. Bartakovics út Június 22-től a munkálatok befejezéséig az autóbuszok nem állnak meg a Bartakovics úti megállóban. Helyette az utasok az alábbi megállókat használhatják: Baktai út (Egerbakta irányába) Kisasszony temető (Szarvaskő és Autóbusz-állomás irányába) Malom utca Június 24-től a Vécseyvölgy irányába közlekedő járatok nem állnak meg a Malom utcai megállóhelyen. A legközelebbi felszállási lehetőség a Malomárok utcai megálló lesz. Kővágó tér Június 24. és 26. között a Szarvaskő irányába közlekedő buszok nem állnak meg a Kővágó tér megállóban. Az utasok a Garzonház megállót használhatják helyette. Garzonház Június 27-től újabb változás lép életbe: a Szarvaskő felé közlekedő járatok már nem állnak meg a Garzonház megállóban sem. Ebben az időszakban a legközelebbi felszállási lehetőséget ismét a Kővágó tér biztosítja. Érdemes előre tervezni Az elkövetkező hetekben több ponton is egyszerre zajlanak útépítési és közműmunkák Egerben, ezért a megszokottnál hosszabb menetidőkre, torlódásokra és ideiglenes forgalmi rendekre kell számítani. Az önkormányzat és a kivitelezők azt kérik a közlekedőktől, hogy fokozott figyelemmel közlekedjenek, és lehetőség szerint induljanak útnak a szokásosnál korábban.
- Magyar Péter megvonná a volt köztársasági elnökök luxusjuttatásait, ha idő előtt távoztak hivatalukból
Jelentős változást hozhat a volt köztársasági elnökök juttatásainak rendszerében a Magyar Péter által bejelentett új kezdeményezés. A miniszterelnök kedden az Országgyűlésben arról beszélt: javasolni fogják, hogy azok az államfők, akik nem töltötték ki teljes hivatali idejüket, ne részesülhessenek életük végéig járó állami juttatásokban. A tervezett módosítás elsősorban Sulyok Tamást érintené, de visszamenőlegesen Schmitt Pált és Novák Katalint is kizárná a kedvezményekből. Egyedül Áder János maradna jogosult a jelenlegi szabályok szerinti ellátásokra, mivel ő töltötte ki maradéktalanul két köztársasági elnöki ciklusát. Havi 6,4 millió forint és számos egyéb kedvezmény A hatályos törvény alapján a volt köztársasági elnökök ugyanakkora tiszteletdíjat kapnak, mint a hivatalban lévő államfő. Ez jelenleg a házelnöki illetmény 1,1-szerese, vagyis havi bruttó 6,4 millió forint. A juttatások azonban ennél jóval szélesebb körűek. A volt államfők: állami fenntartású rezidenciát kaphatnak, háromfős titkárságot működtethetnek, térítésmentes egészségügyi ellátásra jogosultak, szolgálati autót és sofőrt kapnak, hivatalos külföldi útjaikon első osztályon utazhatnak, valamint évente külön keretből civil szervezetek támogatására is fordíthatnak közpénzt. A HVG korábbi adatigénylése szerint 2022 és 2024 között összesen mintegy 780 millió forint közpénzt fordítottak Schmitt Pál, Áder János és Novák Katalin volt köztársasági elnökök juttatásaira. Sulyok távozása lehet az első teszt A kormány már társadalmi egyeztetésre bocsátotta azt az Alaptörvény-módosítást, amelynek értelmében a jelenlegi köztársasági elnök megbízatása a módosítás hatálybalépését követő napon megszűnne. Magyar Péter szerint a folyamat akár egy hónapon belül lezárulhat, így Sulyok Tamás július végére elveszítheti hivatalát. A miniszterelnök azt is jelezte: amennyiben a köztársasági elnök nem írná alá a módosítást, megindítható ellene a megfosztási eljárás. Ebben az esetben az államfő jogköreit ideiglenesen az Országgyűlés elnöke venné át. Új köztársasági elnök augusztus 20. előtt? Magyar Péter szerint a kormány célja, hogy Sulyok távozása után a lehető leghamarabb új köztársasági elnököt válasszanak. Az Alaptörvény erre harminc napos határidőt biztosít, a miniszterelnök azonban azt ígérte, hogy augusztus 20-a előtt már új államfője lesz az országnak. A kormányfő olyan jelöltet szeretne találni, aki szerinte valóban képes megtestesíteni a nemzet egységét, és akár az ellenzéki pártok támogatását is megszerezheti. Sándor-palota: tiszteletben kell tartani a jogállamiságot A Sándor-palota egyelőre nem kívánta érdemben kommentálni a javaslatot. A Népszavának küldött válaszukban ugyanakkor hangsúlyozták: „A köztársasági elnök ismételten felhívja a figyelmet a jogállamiság elvének tiszteletben tartására és óva int a közhatalom önkényes gyakorlásától, valamint a kétharmados parlamenti többség adta lehetőségek korlátok nélküli érvényesítésétől.” A következő hetekben így nemcsak Sulyok Tamás politikai sorsa, hanem a volt köztársasági elnökök jövőbeni jogosultságainak rendszere is alapvetően átalakulhat Magyarországon.
- Kell-e változás az egri koragyerekkori intézményeknél?
Június elején Budapesten rendezték meg a Koragyerekkori Platform II. Országos Konferenciáját, ahol olyan neves gyermekvédelmi szakemberek mondták el gondolataikat, akiket még kvázi civilként hívtak meg az eseményre, de mára fontos kormányzati szereplőkké váltak. A konferencia olyan kérdéseket boncolgatott, miként lehetne Magyarországon úgy támogatni a legkisebb gyerekeket és családjaikat, hogy ne a lakóhely, a társadalmi helyzet vagy az intézményi hiányosságok határozzák meg az esélyeiket. Lannert Judit oktatási és gyermekügyi miniszter kiemelte, olyan minisztériumot szeretne felépíteni, ami gyerekközpontú, és adatvezérelt oktatáspolitikát folytat, amely a statisztikai adatokra, tanulói teljesítményekre és empirikus kutatásokra támaszkodik. Célja a rugalmas, átlátható és személyre szabott oktatási környezet. Elmondta, hogy soha ennyi nő nem volt a kormányban, sem a minisztériumban, és ennek a pozitív hatását már most is lehet érezni. Bódis Kriszta, nemzeti társadalompolitikai stratégiáért felelős kormánybiztos a Van Helyed Rendszer kiterjesztését emelte ki feladatai közül, mely a minőségi oktatáshoz való hozzáférést, a személyre szabott támogatást, a mentális jólétet, a közösséghez tartozás élményét, az egészségügyi ellátást, az életúton átívelő, egyúttal az életút kritikus pontjain nyújtott segítséget jelenti. A rendszer arra a felismerésre alapszik, hogy a gyerek akkor tud kibontakozni, ha a körülötte lévő intézmények összehangoltan, hosszú távon, és az egyéni szükségletekre reflektálva működnek. Kereki Judit, kora gyermekkori jóllétért felelős szakállamtitkár szerint az új kormány minden olyan szakterülettel együtt fog működni, melyek bármilyen formában körbeveszik a gyerekeket, ide sorolta az összes szolgáltatót, magánellátókat, önkormányzatokat, illetve minden más fenntartó intézményt. Egységes jogszabályozási környezetet akarnak kialakítani, illetve egységes mérési-értékelési rendszert bevezetni ezen gyerekek fejlődésének nyomon követésére, illetve a problémák kiszűrésére. Újra vissza akarják hozni azokat a hagyományos egyeztetési formákat, amik főleg 2015 előtt voltak. Egerben koragyerekkori ellátás több intézménytípusban fut, nem egyetlen helyen. Az óvodai rendszert az Egri Bölcsődei és Óvodai Intézmény (Egri BÓI). A korai fejlesztés az Egri Pedagógiai Szakszolgálathoz tartozik, míg a kiegészítő ellátást, úgyis mint a gyerekjóléti és családtámogatási szolgáltatásokat ugyanazon városi rendszerben futnak a bölcsődei igazgatósághoz kapcsolva. Kíváncsiak vagyunk arra, hogy ezen tervezett intézkedések miként fogják érinteni az egri intézményeket. Ön szerint van szükség változtatásokra, és ha igen, mik lennének azok? Nuszbaum Tibor indexkép: Getty Images
- Szent Iván-éj: a tűz, a szerelem és a varázslat éjszakája – 526 éves hagyomány, amely ma is él
A legrövidebb éjszaka misztikuma Június 23-ról 24-re virradó éjszaka, Szent Iván-éj, a magyar és európai néphagyomány egyik legvarázslatosabb ünnepe. A nyári napfordulóhoz kapcsolódó szokások gyökerei az ősi pogány napkultuszokig nyúlnak vissza, amelye...
- Megemlékezést tartottak Dr. Ringelhann György tiszteletére
Megemlékezést tartottak Dr. Ringelhann György, Eger első szabadon választott polgármestere tiszteletére kedden délután. Az Egri Lokálpatrióta Egylet és az Egri Fertálymesteri Testület által szervezett eseményen felidézték a néhai városvezető munkásságát, emberségét, orvosi hivatását, valamint mindazokat a beruházásokat, amelyek a megyeszékhely gyarapodását szolgálták. A résztvevők megkoszorúzták a díszpolgár emlékkövét, majd köszöntötték özvegyét, aki egyben hűséges támasza
- Híradás – 2026.06.23.
– A hőség miatt vizet oszt a MÁV-csoport – Lezárult az évad a Harlekinben – Tizenöt éve kínál barokk élményeket a fesztivál – Nagy Ernő festményeiből nyílt emlékkiállítás a Zifferben – Hímzett alkotások a Tittel Pál Könyvt...











