Egyre több az adós, a lakosság felélte a tartalékait
A tapasztalatok alapján ez sok esetben magával rántja a jelzálog hiteleket is. A pénzintézetek manapság sokkal könnyebben csatlakoznak egy közüzemi-, közös költség- és egyéb tartozások miatt elindított végrehajtási eljáráshoz. Ez azt mutatja, hogy a lakosság már felélte tartalékait- hangsúlyozta a főtitkár.
A Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara utólagosan készít statisztikai kimutatást a végrehajtási eljárásokról, így 2011. évben 434.037 db végrehajtási ügy indult, melyekben a követelés összege 664.613.556.062 Ft volt.
Az eljárások 85 %-a 500.000 Ft alatti, míg csupán 1 %-a 10.000.000 Ft feletti értékű követelés.
Ezek a számok 2012. első félévében csaknem 20 %-kal növekedtek, mivel a lakosság tartalékai elfogytak, és már a középréteg egy része is anyagi gondokkal küszködik.
Heves megyében a lakossági eladósodottsági adatok a következőképpen alakulnak:
A 2011.-es év azonos időszakához képest 2012. első félévében a tartósan bedőlt hitelek száma 6.425-ról 7.710-re növekedett, amely négy fős cslaádot figyelembe véve kb. 32.000 lakost érint. Ez egy kisebb város lakosságának felel meg.
A kilakoltatási kvótának köszönhetően ez évben csak az ügyek kisebb része jut el a kilakoltatási szakaszig. A PSZÁF adatai szerint 2012.-ben az alábbi leosztásban lehet kilakoltatásokat lefolytatni:
Jelen pillanatban a megyében 4.428 ingatlan vár árverésre. Ebből 2012. I. negyedévben 3 %-ot, azaz 132, a II. negyedévben 140 családot lehet kilakoltatni. Becslés alapján a III. negyedévben 155, a IV. negyedévben pedig 170 kilakoltatás várható., a többi pedig majd a következő években.
A tendenciákat jól mutatja, hogy az öt évvel ezelőtti 194 482 indított végrehajtási eljárás száma 2011. végéig 434 037-re növekedett. Ez országosan csaknem 120 %-os növekedést jelent. A 90 napot meghaladó tartozások a tavalyi 147.000-ről ez év májusáig 170.000-re nőttek. 2011-ben országos adat szerint 2769 árverés volt eredményes. A kitűzött árverések 9,1 %-kal növekedtek.
A kilakoltatások száma a végrehajtások számához viszonyítva a tavalyi 0,0458 %-ról, amely csak jelképes volt, elérheti a százszorosát.
Jelentős szempont az is, hogy letisztázódott, mely rétegek részére nem sikerült még megnyugtató adósmentős intézkedést tennie a kormányzatnak. Aki tudott, vagy akart az elmúlt évben már végtörlesztett. Azok jártak jól, akik ezt saját forrásból tudták megoldani. Akik csak simán forint-hitelre váltottak, azok még rosszabb helyzetbe kerültek, mint amilyenben voltak. A forintosítással és a 25 %-os tartozás elengedésével, a szigorú feltételrendszer miatt csak 1-2 ezren tudtak élni. Az új típusú árfolyamgát igénybevétele még jelenleg is folyamatban van, amely az átmeneti könnyítéssel ideiglenesen sok családot megmenthet.
Előzetes információk szerint a megyében csak nagyon korlátozott lehetőségek vannak a kilakoltatottak elhelyezésére. A kisebb települések egyáltalán nem rendelkeznek ideiglenes lakhatást biztosító feltételekkel,de a nagyobbaknál is csak korlátozottan állnak rendelkezésre.
A Banki és Végrehajtási Károsultak Fogyasztóvédelmi Egyesület több új megoldási javaslatot juttatott el az illetékesekhez. Az egyesület az egész országban ingyenes tanácsadást biztosít a bajba jutottaknak. Az ezzel kapcsolatos információkat az érintett családok megtalálhatják a www.bankikarosultak.hu honlapon.
Talán a 2012-es év lesz a legrosszabb a pénzügyi válság évei között. Egyrészt megmutatja, kik „maradnak talpon” és fizetik tartozásaikat, másrészt kiderül, hogy kik azok, akiknek erre már nincs esélyük és lehetőségük.
Az Egyesület minden önkormányzat részére felkérést küldött, hogy hirdetményét az ingyenes tanácsadásról tegye elérhetővé, a bajba jutottak részére Sajnálatosnak tartjuk, hogy az önkormányzatok csaknem fele eddig nem élt ezzel a lehetőséggel. Ez is jól mutatja a társadalom fásultságát- emelte ki Kovács László főtitkár