INF@TORIUM
Kufárok gyülekeznek
Könnyebb ilyen szakokat indítani is. Kell hozzá egy fűtött terem, meg néhány szélhámozásra kapható kivénhedt, esetleg állástalan diplomás, tanerőnek. Aki olvasni is tud. A fazon miatt meg egy-két Intercity professzor a fővárosból.
Mégsem lenne túl méltányos pálcát törni az elmúlt években a létéért küzdő főiskola vezetése felett csak azért, mert mint egy videó játékban, úgy rángatták az intézmény kormányát, hogy összeszedjék a pályán véletlenszerűen elszórt pályázati lehetőségeket. Ha rakétasiló építésre, vagy hajfestésre lehetett volna pályázni, akkor már lenne ilyen szakjuk is. A patina kötelez – legalább a túlélésre.
Mégsem ez a lényeg. A lényeg, hogy amikor Kínában a mandarinok – a befelé forduló, a saját filozófiájukat, művészetüket és kultúrájukat szofisztikusan elemző és éltető udvaroncok – megkaparintották a hatalmat, és megölették a technikai haladást jelentő mérnököket, katonákat, az Kína fejlődését csaknem ezer évvel vetette vissza. Az akkor barbár Nyugat-Európa néhány száz éven belül lekörözte a hatalmas birodalmat. Fölénye nem spirituális volt, hanem technikai, tudományos. Ez a fölény apad most el, és a felgyorsult világban nem kell száz évig várni, hogy a tudás elterjedjen. A Kínai akadémia elnöke egy 55 éves mérnök, az indiaié egy atomfizikus, míg a német, vagy a magyar akadémia elnökei 70 év feletti orvosok.
Az egri főiskola vezetésében talán még él egy kis elkötelezettség a valódi tudomány iránt. Rendre jelzik, hogy nem tartják kívánatosnak, csak kényelmes rossznak a mostani tendenciákat. Ezt mutatja, hogy tudtak pénzt szerezni ahhoz, hogy a főiskolán a természettudományok újra teret nyerjenek. A több mint ötmilliárd forint remek lehetőség Egernek, hogy gondolkodó embereket vonzzon. Megjelenhetne a műszaki értelmiség és az igényes, tudományos gondolkodás a városban. Most nagyon kell szurkolnunk.
Nem lesz gyors és rövid folyamat. Új kufárok gyülekeznek majd a templom előtt, a régieket meg bottal is nehéz lesz kiverni.