Öt milliárd a föld alá
A jó hír néhány napja érkezett: az Eszterházy Károly Főiskola egyike annak a hat felsőoktatási intézménynek, melyek az Új Magyarország Fejlesztési Terv egyik pályázatán sikerrel jártak. Az EKF 5 milliárd forintot kap fejlesztésekre a mostani pályázati körben szétosztott 29 milliárdból. Hatalmas összeg, amit csak egy megalapozott program nyerhetett el.
A tervek a Kulturális Főváros pályázatunk Város a város alatt programjának részeként készültek, ez volt az egyik „érv” az „ezerből”. Akkor egy föld alatti városrészt képzeltek el, aminek része volt a Líceum alagsora, vagy mínusz szintje is. Az interaktív kiállítás és vásártér felől a főiskolai Tudásközpontba vezettek volna a pinceutcák. A központ megvalósul, kiegészülve egy fölső szinti megújulással.
A pályázati kiírásban fontos szempont volt a természettudományos képzés feltételeinek javítására, a területre jelentkező hallgatói létszám növelésére való törekvés. Az egri főiskola szakemberei úgy vélik, a népszerűsítést nem a ponthatárok csökkentésével kell elérni, hanem a gyermekek eleve meglévő természettudományos érdeklődésének ápolásával. Ennek egyik kiváló eszköze a Varázstorony, ami most tovább fejlődhet a pályázati támogatásból. Regionális természettudományos pályaorientációs és módszertani bázisközpont lesz a csuda-toronyból.
Infotoriumot alakítanak ki a belső udvar alatt, ami tulajdonképpen egy modern, hatalmas termet jelent. Koncertek, nagy érdeklődésre számot tartó előadások helyszíne lesz ez, mindenféle multimédiás kiegészítéssel. A Kepes-gyűjtemény is a Líceumba kerül, a tudós mai követői életet, új tartalmat kívánnak adni a hagyatéknak, az utókor érdekében.
Nemcsak a megszerzett tudás bemutatása fontos a projektben, a tanulás segítése is. Az utóbbira új tereket alakítanak ki, természetesen a legmodernebb informatikai feltételekkel. Bővül a természettudományos adatbázis is, amihez új könyvtári terek létesülnek. Az élelmiszerbiztonsági fejlesztésekkel foglalkozó központ pedig a főépületben minősítő laboratóriumokat kap, aminek a lakossági fogyasztóvédelemben lesz jelentős szerepe.
A projekt része egy teljes épületrekonstrukció nyílászáró cserékkel, tető- és homlokzat felújítással. A XVIII. és XXI. század találkozik majd a Líceumban, amely Eger legpatinásabb, egyben legmodernebb épülete lesz 2010-re. És ez már biztos.