A fődíj Egerbe került
A hat kategória legjobbjai mellett (pop-rock, metál, elektronikus/live act, világzene/népzene, hiphop/reggae/ska és dzsessz), akiket saját zsűrijük a kategória-döntők során győztesnek hirdetett ki, kategóriánként egy-egy közönség kedvencből állt össze a nyerő tizenkettő. Az egri Ethnofil, mint arról már korábban beszámoltunk, megnyerte a Világzene kategóriát. Az egri srácok most 11.-ként, este kilenckor kerültek színre a sorsolásnak köszönhetően. Amint belekezdtek a szokványos muzsikának nem nevezhető ethnofil hangzásba, érezhető volt, hogy az addig szétcsúszott, morajló és inkább a bárpult felé orientálódó közönség, aki hét órája egy hajó gyomrában vészelte át a hőségriadót, némi érdeklődést kezdett mutatni. Aztán Okos Viola Három piros szóló éneklése alatt már teljes volt a csend. A ska/reggae hangulatú kalotaszegi Reggényes alatt pedig elszabadult a „pokol”, és a főleg zenészekből álló közönség sem fogta vissza magát a tetszésnyilvánítást illetően.
Később az egyik zsűritag úgy fogalmazott, hogy ha neki azt mondják, hogy egy vasárnapi zenész versenyen, hót másnaposan, egy 11-ik zenekar olyan meglepetést okoz, hogy meg kell, hogy fogja az asztalt, akkor körberöhögi. És, hogy ezek a srácok a népzene/világzene kategóriából ugranak elő, azt kizártnak tartotta volna. Márpedig ez történt. A Harcsa Veronika (Harcsa Veronika Quartet, Bin-Jip), Barabás Lőrinc (Barabás Lőrinc Eklektric), Kovács Krisztián (Fish!), Vörös András (Superbutt), László M. Miksa (Ladánybene 27), Pál István Szalonna (Magyar Állami Népi Együttes) tagjaiból álló zsűrit, későbbi beszámolók szerint megkímélte az Ethnofil fellépése a vitáktól, mert egyhangúan hozták meg a döntésüket, hogy a fődíjat az egri srácok kapják. A díj egy 50 perces interjú és koncertfilm, amelyet országos televízióban láthatunk majd viszont.
Az Ethnofil rendszeres fellépője az egri kulturális életnek, koncerteztek már Nagyváradon, illetve az ország különböző nagyvárosaiban. A zenekar tagjai többségükben még nem töltötték be a 21. életévüket, így Las Vegasban gondot okozna nekik a sörözés. Ezért is választják az európai standardokat. Az Ethnofilt, a Kocsis Levente (basszusgitár), Okos Gergely (dob), Simon Ádám (hegedű) és Weil András (billentyű) négyest kiegészülve a lemezjátszónál bujkáló Örsi „Böki” Andrissal ezen az estén is elkísérték koncertjeik és lemezük állandó meghívottjai, Okos Viola és az ő gyönyörű hangja, amit Harcsa Veronika nem győzött dicsérni, illetve Moldván Zsolt, a Kurul dobosok ütős embere, aki még díszesebbé tette ezt az eklektikus folk-hangzást.
Az 567 induló zenekarból, akiknek nem kis része idősebb professzionális zenész volt, a fődíjat elvivő egri csapat nem csak korban lógott ki, hanem, hangszertudásban, eredetiségben, színpadi erőben is megelőzte a többieket.
A Talentométer különleges értékét az adja, hogy szakmai díj, nem pénzzel, hanem elismeréssel, lehetőséggel jár. Ezt az elismerést idén Egerbe hozta el az Ethnofil.
Ott voltam az első EGAL bulijukon a fél Szilágyival, már akkor hatalmas volt! Gratulálok! Pepe
Gratulálok a magam és a baráti társaságom nevében is! Tavaly meg előtte többször voltunk Ethnofil koncerten az Egálban, és nagyon tetsuett, így utólag nézve, már akkor benne volt, hogy ebből lehet valami... és lett is!!! Nagy kár, hogy már nincs klubjuk az egri zenekaroknak, de nagyon büszkék vagyunk rátok, csakúgy mint a Kerekes Bandre, Szabó Attira, Rostás Beára, Shapat Terrorra, a Spinlines djkre, a Téveszmére és Nagy Viktorra, a Szükségállapotra, Gibbonra és a többi egykori más klubos művészre. Hajrá Eger, hajrá Ethnofil!
Szívből gratulálok a zenekarnak!
Rázsi Botond