Orbánnak karó, Simicskának jeles
Fodor szerint nincs is igazi kormányzati munka, hanem Orbán Viktor, Habony Árpád (Orbán tanácsadója) és Simicska Lajos hármas létezik, csak őket lehet értékelni. Orbánnak egy nagy egyes jár, mert nem készült fel, Simicskának viszont jeles, mert ő felkészült a javak megszerzéséből.
A rendszerváltó politikus kifejtette, hogy ma Magyarország egy gazdaságilag lecsúszott, társadalmi viszonyaiban szétzilált ország. Ez a tendencia a kétezres évek elején kezdődött, amikor a populisták elkezdték átvenni a hatalmat a józanész fölött. Mind a jobb-, mind a baloldal populistái pillanatnyi politikai célok érdekében hozták döntéseiket. Ennek eredménye az, hogy mára hiteltelenedett a politika, higgadt, hosszú távú döntéseket meghozni, elmagyarázni szinte lehetetlen. Fodor Gábor egyik válaszában ezt is elmondta, hogy a bizalom nem csak a politikusokban ingott meg, hanem a társadalom minden területén tapasztalható bizalomvesztés. Nem bízunk a médiában, a tanárokban, az orvosokban, az igazságszolgáltatásban, az Alkotmánybíróságban és egy sor intézményben, amely közbizalom hiányában nem tudja ellátni feladatát.
Arra a kérdésre, hogy a rendszerváltó generációt manapság minden oldalról bűnbaknak kiáltják ki azok, akik le akarják váltani a jelenlegi kormányt, mert szerintük a kilencvenes évek politikai elitje hiteltelen, Fodor Gábor úgy reagált, hogy ez nagyon nagy tévedés, bár megérti a szándékot. A Parlamentben például mind a Jobbik, mind az LMP identitása azon alapul, hogy ami eddig volt az úgy rossz, ahogy van. A Parlamenten kívüli erők is így érvelnek. Ebbe az érvkészletbe nem fér bele, hogy együtt működjenek tapasztalt, tehát valamikor politikusként tevékenykedő emberekkel. Pedig a dolog ennél sokkal bonyolultabb. Nem generációs kérdés demokratának lenni. Jelenleg a Jobbik a harminc év alattiaknál a legnépszerűbb. Vannak fiatal és idős liberálisok, konzervatívok, szocialisták. És léteznek fiatal és idős antidemokraták is.
A rendszerváltás, az SZDSZ egykori elnöke szerint igenis sikertörténet. Magyarország egyik legsikeresebb időszakát élte a kilencvenes évek végéig. Minta ország voltunk. Az utolsó évek félresiklásait helytelen lenne a rendszerváltás hibájaként felfogni.
A jövőre vonatkozó kérdésre Fodor Gábor úgy válaszolt, hogy Orbán Viktor és a Fidesz kormánya sokkal többet vesztett népszerűségéből, mint eddig bárki, beleértve a Gyurcsány kormányt is. A kérdés ma csupán annyi, hogy lesz-e ellenzéki összefogás, amelyik alternatívát jelenthet, illetve, ha lesz, akkor rendelkezik-e majd olyan programmal, amely mellett kiállnak a résztvevői. Orbánt legyőzni nem lehetetlen, de utána működő kormányt alakítani már komoly kihívás. Sokan dolgoznak most ezen a feladaton, és a Fodor Gábor alapította Szabadságért Alapítvány is segíteni próbál ebben.