Védekezés a tűzelhalás ellen
A tűzelhalás legfontosabb gazdanövényei az alma, a körte, a birs és a naspolya. A kórokozó az éppen virágzó fajokat veszélyezteti. A fertőzés létrejöttéhez legalább 15,6°C napi középhőmérséklet és nedvesség szükséges. A fertőző anyagot a szél, az eső vagy a rovarok - a méhek is - szállítják a virágokra. A baktérium a bibén keresztül jut be a szövetekbe. Később a rovarszúrások, a szél vagy a jégeső által okozott sebzések nyitnak újabb kapukat, így a levelek és a zsenge hajtások is fertőződhetnek.
A tűzelhalást okozó Erwinia amylovora baktérium zárlati károsító, a 7/2001. (I.17.) FVM rendelet 7. számú melléklet 1.2.3. pontja értelmében kötelező ellene védekezni. Ez a megelőzésen alapul.
• Virágzáskor az Aliette 80 WG-t (4,0 kg/ha) használhatjuk. A készítmény maximális hatékonyságát csak 2-3 kezelés esetén éri el. Virágzás utáni kezelésekkel a későbbi hajtásfertőzés megelőzésére is alkalmas.
• A Blossom Protect biológiai permetezőszer, a tűzelhalás fertőzésének veszélye esetén, virágzáskor, szintén megelőző jelleggel alkalmazható. Mivel a hatásért felelős anyag élőlény, fontos, hogy a permetezések előtt a permetezőgépet lúgos kémhatású mosószerrel (pl. Hypo, trisó) alaposan tisztítsuk meg minden gombaölőszer maradványtól. A készítmény szabad forgalmú, házi kertben is használható.
• Szintén virágzáskor alkalmazhatók a Kasumin 2L és az Erwiphage nevű készítmények. Ezek április 1-től 120 napig használhatók almában tűzelhalás ellen eseti felhasználási engedély alapján. E készítmények használatát a Heves Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságánál térítésmentesen, előzetesen regisztráltatni kell. A szükséges nyomtatványok Igazgatóságunkon beszerezhetők.
• A jó hatékonyságú rézkészítményekkel a perzselés veszélye nélkül már csak a termés viaszosodását követően védekezhetünk.
A kezelések költségére a jelenleg hatályos jogszabályok alapján állami támogatás nem igényelhető.