Kerék-Bárczy Szabolcs az egri Köztársasági Szalonban
Az összejövetel felvezetőjében az a kérdés merült fel, hogy vajon a mai kurzusnak van-e köze a jobboldalisághoz, a konzervatív értékrendhez, mint ahogy azt hirdeti, vagy éppen hogy ideológiabitorlás áldozata lett a konzervativizmus?
Kerék-Bárczy kifejtette, hogy nem sok értelmét látja manapság a jobb- és baloldali ideológiák megkülönböztetésének. Az kétségtelen tény, hogy a mai kormánypárt nagyon távol esik a konzervatív értékrendtől, mert az a tiszteletre, a hagyományokra, a megbecsülésre épül. A ma látható politikusi megnyilatkozások néha inkább emberi minőséget tükröznek, mintsem ideológiai alapvetést. Ezért is érthető, bár nem elfogadható, ha a közönség elfordul a politikától, érdektelennek tartja a politikai elit megnyilvánulásait. Pedig a politikusok nem a világűrből csöppentek közénk, hanem demokratikus választásokon, legitim módon kerültek pozícióikba, ami azt jelenti, hogy kétség kívül joguk van azt mondani, hogy egy közösséget képviselnek. Az egyén pedig tudomásul veszi, tudomásul kellene, hogy vegye, hogy van felelőssége abban, hogy kiket választ meg képviselőinek.
Az est további részében is vissza-visszatérő gondolat volt az értelmiség, és a politikai elit felelősségének és minőségének firtatása, valamint a „mit lehet tenni?” kérdéskör boncolgatása. Kerék-Bárczy Szabolcs következetesen az egyén felelősségére hívta fel a figyelmet. Rá kell szánni egy kis időt, hogy tájékozódjanak a jelöltek felől. Az alap, hogy ne higgyenek senkinek! Győződjenek meg, amennyire csak lehet, a jelölt képességéről, múltjáról, hitelességéről. Járjanak össze civil körökbe beszélgetni a közügyekről! Csak az erős civil közösségeken alapuló demokráciák képesek korrigálni azokat a gyengeségeket, amelyeket egy tekintélyelvű társadalom, mint a magyar is, magában hordoz.
Ugyanakkor - jegyezte meg Kerék-Bárczy -, a civilek nem képesek a pártok szerepét átvenni a parlamentáris demokráciában, mint ahogy az is helytelen, ha a pártok akarják a civil társadalom terepeit elfoglalni.
Összességében ismét megerősítést nyerhetett a szervezők azon gyanúja, hogy a mai magyarországi politika törésvonalai nem a jobb-, vagy baloldal mentén alakultak ki, mint ahogy azt Orbán Viktor sulykolja, hanem sokkal inkább kulturális természetűek. A Köztársasági Szalonban a konzervatív politikusok, a szocialisták, a zöldek és a liberálisok ismét jól megvoltak egymással. A hangsúlybeli különbségeket lehetett érezni, de a Köztársaság értékrendjét ezen az estén sem kérdőjelezte meg senki. Legalábbis a Park Szálló Fehér termében.
Kicsit felszines volt 4-es! Ha hallgatott volna, tán még bölcs is maradhatott volna.
Szeretnék sok hasonlóan gondolkodó konzervatív-liberális értelmiségivel vitázni a közéletről, politikáról én, a baloldali-liberális!
Szegvári Menyhért
Szerintem nagyon fontos, hogy igazi hívő, keresztény jobboldaliak kimondják, hogy a Fidesz nem jobboldali, nem keresztény, nem nemzeti párt. Egy egyszerűen összeverődött rablóbanda, amelyik kihasználta a nemzeti érzést, hogy maffiadiktatúrát építsen.
Nos igen, ennek az amúgy roppant szimpatikus Kerék-B-nek nagy csúnya folt eddigi pályáján illetve talán az életében a régi hűségű, fideszcsókos, nemrég alkotmánybírónak beerőszakolt Stumpf-al való együttdolgozása.
Mert ez a pasas (S.I.) igazi nagypályás ,,sikerember":
Egy kommunista belügyminiszter apóssal meg a csúfemlékű Béketáccsal indított, azután kollégium-igazgatóként pátyolgatta a fideszes élcsapatot, ma már pedig egy Századvég nevű, nagyformátumú közpénznyaló, elfogult-tanácsadó-konglomerátum tulajdonosa. (Korábbi helyettese, a most éppen hivatalos, kormányhazudozóként mutatkozó G-SZ:A. - jellemzően és nem véletlenül)
Egy ilyen figurával együtt dolgozni csúf bélyeg, talán stigma - szerintem -, bármennyire is kedvesnek, hitelesnek látszik ez a bájos szakállú K-B Szabolcs.
Persze - mentségére legyen mondva - talán érzi ezt ő is, mert nem titkolja és igyekszik kompenzálni ezt a, ma már dehonesztálónak számító tényt.
Rendben hát. Reménykedjünk abban, hogy vannak/lesznek tisztességes politikusaink is...
Kedves 4-es. Itt az egyéni felelősségvállalás: http://nol.hu/belfold/20100724-mi_lett_veled__istvan_
Ez egy példaadó írás.
Kicsit felszínes volt a konzervatív úr. Akkor nem egyéni felelősségvállalás, amíg Stumpffal dolgozott?!
Jól beszélsz 2-es. ab ovo tapló, meg kisebbségi nyomora is van. Meg mindenki egy tőről fakad, aki nem kettőről. Igen, ilyesmikről beszélnek az értelmes emberek, jól kitaláltad. Kár, hogy nem hallgathatod meg soha élőben.
A mai konzervatívok nem konzervatívok, a szocialisták, zöldek, liberálisok meg egy tőről fakadnak, az lenne a csoda ha nem lennének meg egymással. A kulturális természetű különbségek pedig nyilván a jobboldal rovására állnak fenn, mert értelmes és kulturált ember csak baloldali lehet. A jobboldali meg ab ovo tapló.
Kerék-Bárczy Szabolcs egy kitűnő ember.