Színház, a pénztárból nézve
Zsozsóra várva
Egri Szín: Miféle biztos az, akinek semmi hatásköre nincs? Eddig azt gondolhattuk a biztos intézményéről, hogy engedélye nélkül a légy nem zümmöghet egy intézményben, hogy afféle „gatyába rázó” ember. És egyáltalán, miért jó, ha valaki önként besétál egy darázsfészekbe?
Csathó Csaba: Valóban, a biztosok általában az ügymenet végrehajtását felügyelik, ellenjegyeznek, ellenőriznek, azonban az egri Alapokmány ismer egy ilyen „jelentéstevő” funkcióval rendelkező biztosi intézményt is. Az enyém ilyen. Az én feladatom, hogy a Közgyűlésnek előkészítsem a Gárdonyi Géza Színház átvételével kapcsolatos döntéseket. Az érdeklődés, vagy inkább rajongás a színház iránt nálunk természetes. Feleségemmel rengeteget járunk színházba, és persze nem csak Egerbe. Mint képviselő természetesen figyelemmel kísérem az egri teátrum sorsát, és amikor a Közgyűlés felkért a biztosi szerepre, azt örömmel elvállaltam, mert reméltem, hogy gazdasági, vállalatirányítási tapasztalatommal segítségére lehetek a városnak, a színháznak.
Egri Szín: Ezek szerint főleg gazdasági jellegű kérdésekben vizsgálódott?
Csatho Csaba: Szigorúan! Mindennek az alapja, hogy a működés feltételei biztosítottak legyenek. Persze a közönség számára az előadás a lényeg, de addig azért sok mindennek kell összejönnie.
Egri Szín: Mit tapasztalt?
Csathó Csaba: Hát nagyon furcsa volt nekem a működés logikája. Megdöbbentett, hogy a színészek, a műszaki kisegítők milyen kevés pénzt kapnak a munkájáért, még az idősebb színészek is alig jut bruttó kétszázezer, ugyanakkor a több mint félmilliárdos költségvetés is épphogy elég. Közben az előadások száma, a nézőszám folyamatosan csökken. Az is meglepett, hogy milyen nagyarányú támogatást élveznek a jegyárak.
Egerben úgy lehet számolni, hogy egy jegy „önköltsége” körülbelül 10.000 forint lenne. Ebből ezret áll a néző, ezret az önkormányzat és nyolcezret a költségvetés. Az ötszáz milliós költségvetésből az épület fenntartása 120-130 millió forintba kerül.
Egri Szín: Hogy alakult a nézőszám?
Csathó Csaba: 2010-ben 8000 bérletes volt, az 2011-re 6800-ra csökkent. A csökkenés persze már korábban elkezdődött. Hajdan 12000 bérletes is volt, amikor az előadások nézettsége meghaladta a 90%-ot. Csizmadia Tibor alatt 10000 bérlet körül volt a csúcs. Gyanítom, hogy a csökkenésnek társadalmi és gazdasági okai is vannak. 2010-ben 252 előadás volt, ez a szám 2011-ben 188. Itt közre játszott, hogy a megye nem finanszírozta a színházat. Gyakorlatilag az ott dolgozók, meg a beszállítók hiteleztek mintegy 70 millió forintot. Drasztikusan csökkentek persze a támogatások is. 2012-re 186 millió az állami és 103 millió a fenntartói támogatás. Ez a szám úgy alakult, hogy 2011-ben 213 millió volt az állami és 110 millió a fenntartói. Ebből 60 milliót Eger adott. 2010-ben 406 millió volt a támogatások összege, 2009-ben 469 millió. Ebből is látszik, hogy rohamosan csökkent a színház működési támogatása. Persze az említett jegyáron belüli arány, hogy 10000 forintból a néző csak ezret fizet, az továbbra is maradt.
Egri Szín: Milyen javaslatokat tett a Közgyűlésnek, marad-e az intézményi forma, vagy non-profit egységgé alakul a színház?
Csathó Csaba: Egyelőre marad intézmény. Ennek több oka van. Jelenleg 124 közalkalmazott dolgozik a színházban. Nem látok arra lehetőséget, hogy nekik felmondva, egy új működési struktúrában is fennmaradjon az állandó társulattal rendelkező egri színjátszás. Ez egy évre szóló javaslat. Remélem, hogy addig a törvényi környezet is megfelelően átalakul, hogy váltani lehessen. Most csak apró racionalizálásokra látok lehetőséget. Például a nyolc-tízfős gazdasági vonalból többen integrálódnának az Egri Közszolgáltatások Városi Intézményébe, az EKVI-be. Az így keletkezett megtakarítást természetesen a színháznál hagynánk.
Fontosnak tartom, hogy a színház, tegyen le olyan produkciós tervet, ami fenntartható, finanszírozható, számon kérhető, és nem utolsó sorban nem csökkenti aránytalanul a bérletes előadások számát. Látnunk kell, hogy mit kapunk a támogatásért. Nem műsort rendelünk, vagy a művészeti tevékenységbe szeretnénk beleszólni, de látni szeretnénk, hogy milyen játszási számmal, milyen előadásköltséggel alapozza meg a tervet a színház.
A Harlekin bábszínháznál kénytelenek vagyunk elbocsájtani többeket. Itt nyolc olyan bábszínész van, akinek nincs meg a végzettsége, és legalább 60%-ban diplomás színészt kell alkalmazni, hogy a támogatásra jogosult legyen a Harlekin. 5.9 milliót adtunk végkielégítésekre.
2011-től egy könyvvizsgáló átnézi a színház gazdálkodását. Itt néhány fontos kérdésben tisztán kell látnunk, erről most bővebben nem nyilatkoznék, várjuk meg a vizsgálat végét.
Egri Szín: Mi a helyzet Blaskó Balázs igazgató úrral? Az ő kinevezésével szemben anno az egri Közgyűlés Barta Dórát támogatta. Felmerült-e, hogy most, hogy fenntartói státuszba került Eger, új irányt adnának az egri teátrum vezetésének. Lesz-e új pályázat? Lesz-e művészeti vezető?
Csathó Csaba: Blaskó Balázs öt évre kinevezett igazgató. Státusza változatlan. Művészeti vezető akkor lehet valaki, ha az igazgató úr kinevezi.
Vagy ugyanúgy lopnak csak eggyel több felé osztják,ez az ésszerű!
Sajnos nem csak a színházban keresnek keveset,tisztelt Csathó úr ! van aki csak 47 ezret és a hidegben dolgozik érte!
Csalogassák be a nézőt és lessz bevétel lehet napi 2-3 előadás is ha van rá igény,de sajnos a bérletesek zöme is cégek!
hát, most már sokkal okosabbak lettünk.
Hát ezért kár volt annyit vizsgálódni. Talán lopni nem fognak annyit. Majd a Nyári Játékokon....