A növényvédő szereket is hamisítják!
Európában 10-20 százalékosra becsülik a hamis szerek felhasználási arányát, s ez alól Magyarország sem kivétel.
A hamisított növényvédő szerek használata azonban különös veszélyt jelent a társadalom minden tagjára. Amíg egy rossz minőségű ruha hamarabb színét veszti, vagy elrongyolódik, egy silány minőségben legyártott szerszám esetében a gazdája számára gyorsan egyértelművé válik, hogy a vásárlás pénzkidobás volt, a növényvédő szerek esetében egészen más a helyzet.
Az élet a kellemetlenségek egész sorát produkálja:
- A nem megfelelő hatóanyag-tartalom miatti hatástalanság sokszor hetek múlva derül ki, jelentős termésveszteséget okozva, jóvátehetetlenül.
- A hamisítás sok esetben kilogrammonként 200 ezer forintos értékű (például gyomirtó) szereket érint. Többek között kilogrammonként 100 forintért beszerezhető búzadarával vagy kakaóporral pótolják a készítményt. Ilyenkor a hatástalanság észleléséig el sem jut a termelő, mert a vízbe kerülve a búzadara megduzzad, használhatatlanná téve a permetezőgépet.
- Az ellenőrizetlen, a szomszédos országokból illegálisan behozott, főleg Ázsiában gyártott növényvédő szerek nem csak hatásukkal okozhatnak meglepetést, hanem a kezelt kultúrnövény fogyasztásakor is előidézhetnek az emberi, állati szervezetben és a természetben nem kívánatos elváltozásokat, egészségkárosodást.
- Az egyéb negatív jelenségek mellett nem elhanyagolható, hogy a rossz minőségű áltermék rontja az egyébként kiváló hatású növényvédő szer és gyártója hitelét és forgalmát.
Ezek a hamis termékek általában a szabálytalan „kereskedelmi forgalomban”, házalók, internetes hirdetések útján jutnak el a vásárlókhoz. A mai számítógépes technikáknak köszönhetően csomagolóanyaguk még az eredeti gyártót is elbizonytalanítja tökéletességével. Ezért a hatóság kéri a növényvédőszer-vásárlókat, hogy növényvédő szereket saját érdekükben is csak az engedéllyel rendelkező növényvédőszer-kereskedőktől szerezzenek be, ahol ellenőrzött minőségű árut kapnak, mely kontrollált kereskedelmi csatornákon kerül a boltokba.