AROMA kiállítás az Eszterházy téren
Kortárs festményekből, fotókból és „fotó-festményekből" álló roma vándorkiállításunk azt az alapgondolatot kívánja hangsúlyozni, hogy minden embert nemesít és minden ember lényegét adja a kultúra. Függetlenül attól, hogy a néző és az alkotó roma vagy nem roma származású. Ha kulturális élmény hatása alá kerülünk, ha a művészet esszenciáján, ízein keresztül tapasztaljuk meg a világot, képesek vagyunk meghaladni előítéleteinket, és a valóság teljesebb arcát mutatja felénk.
Művészeti koncepció
„Aroma” tárlatunk arra az alapgondolatra épül, hogy minden embert nemesít, minden ember lényegét adja a kultúra. Függetlenül attól, hogy hogy a befogadó és az alkotó roma vagy nem roma származású. Ha kulturális élmény hatása alá kerülünk, képesek vagyunk meghaladni az előítéleteinket, közelebb kerülünk egymáshoz és a valóság is teljesebb arcát mutatja felénk.
A vándorkiállítás este is kivilágított, négy csillagból álló installációs rendszerre épül . Erre a rendszerre függesztik fel esőálló habkartonok segítségével a kiállítási koncepciónak megfelelő három képi tematikát, melyek az alábbiak:
Ragadjon a kultúra!
A 35-40 festmény-reprodukcióból álló tematika az utóbbi 40 év magyar roma festők által készített érdekes és izgalmas alkotását tartalmazza. A képek segítségével feltárul előttünk a romák festői szimbólumrendszere és színvilága: Péli Tamástól kezdve Szentandrássy Istvánon át egészen a legfiatalabb roma festőkig terjed a résztvevők névsora. E kiállítási tematika jelentős része a közelmúltban megjelent „Cigány festészet Magyarország 1969-2009” festészeti album képanyagára épül.
Chachipe Diák
2008 novemberében a Nyílt Társadalom Intézet és az OSA Archivum online nemzetközi fotópályázatot hirdetett Chachipe Diák [igazság, valóság] címmel a Roma Integráció Évtizede Program 2005-2015 keretében 12 és 25 év közötti európai fiatalok számára. A versenyre három kategóriában lehetett pályázni - „Az utcám, a városom, ahol élek”; „Az én színes világom”; „Mi a baj”? - olyan fotókkal, melyek a romák életét mutatják be. A kiállítás ezen része a pályázatra beérkezett fotókból válogat 35-40 képet az Open Society Institute (OSI) segítségével.
Cigány vagyok
Harmadik témablokkunk művészettörténeti és festészettörténeti stílusjegyek kifordításával játszik. Terri Potoczna, Londonban született, lengyel származású brit fotóművész önként vállalkozó magyar romákat kért arra, hogy ismert festményekről válasszanak ki maguknak egy-egy személyiséget, és bújjanak a bőrükbe. Kuriózumszerű fotósorozatán mai magyarországi romákat avat híres európai festmények főszereplőivé, emblematikus Vermeer és Caravaggio képek portréarcaivá. A művésznő e köztéri alkalomra 9-10 emblematikus képet válogat „fotó-festményeiből”.
Kiállításunkkal számos, a roma kultúra iránt érdeklődő vidéki roma értelmiségit, nem roma származású vidéki városlakót, magyar és külföldi uniós tisztviselőt kívánunk elérni a tervezett három hét alatt. Tavaly több mint 21.000 látogató tette tiszteletét installációnknál, átlagosan 15-20 percet töltve tárlatunk előtt.
A kiállítás 2011. június 27 -től júlus 3-ig tekinthető meg.