Nyílt levelet írt a Magyar Színházi Társaság
Államosítás a jövő?
Úgy tűnik, hogy Blaskó Balázs igazgató úr is felcserélte a múlttal való hadakozását a jelennel való küzdelemre. Ígéretéhez híven derekasan küzd. A híradások szerint Kötcsén, ahol vezetőjükkel piknikeztek az Orbán Viktorhoz közeli potentátok, az egri teátrum igazgatója elégedetlenségét fejezte ki a színházzal kapcsolatos ügyekben. Forrásaink szerint a kórházak, iskolák államosítási rohamán felbuzdulva a színházak állami finanszírozás és irányítás alá vonását szorgalmazta. Mivel a javaslat meglehetősen naivnak és abszurdnak tűnik nem csoda, hogy egyelőre visszhang nélkül maradt. Talán némi csámcsogni valót jelentett a helyben fizetség és pénz nélkül maradt dolgozóknak, de megoldással nem igen kecsegtethet.
Közben gyűlnek a kifizetetlen számlák miatti követelések, viszont sem a megye, sem a színház illetékesei nem állnak elő előremutató, biztató mondandóval.
A Magyar Színházi Társaság levele:
„Önhibáján kívül csődhelyzetbe került egy színház, a megszűnés veszélye fenyeget egy társulatot. Egy olyan városban, Egerben, ahol évek után sikerült ismét saját társulatot létrehozni, ami a nem kevés anyagi áldozat árán felújított épületben az egész országban hirdette a város jó hírét, hozott létre közönség és szakmai sikert elérő előadásokat.
És most veszélyben mindez, mert a megye nem akarja – nem tudja – többé finanszírozni az intézményt.
A Magyar Színházi Társaság elnöksége ezúton fordul a megye és a város vezetőihez, ne hagyják, hogy megszűnjék a Gárdonyi Géza Színház, ne hagyják elvenni a fiatal generációtól a színházbajárás lehetőségét a térségben. Kérjük, tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy továbbra is fennmaradhasson a város és a megye egyik legfontosabb kulturális intézménye, az egri Gárdonyi Géza Színház!
Minden magyar színház nehéz helyzetben van. Az egész magyar kulturális élet nehéz helyzetben van. Az egész ország nehéz helyzetben van. Válság van, megszorítások vannak.
Ebben a helyzetben legalább azt ne romboljuk le, amit közösen építettünk fel! Önök tudják legjobban: megszüntetni valamit egy tollvonás, felépíteni viszont hosszú évek kitartó munkája.
A válságból való kilépéshez, a válsággal való küzdelemben éppen közös értékeinkre kellene támaszkodnunk. Kultúránk, színházi életünk az.
Ne hagyjuk elveszni a Gárdonyi Géza Színházat!
Budapest, 2011. június 7.
a Magyar Színházi Társaság elnöksége”
Ez a 7es egy a színház vezetői közül. Most ott tartanak, hogy azon háborognak, hogy a jobbos színházak politikai szövetsége is támogatást sürget. Ez igen komoly tett, a nagy nyilvánosság előtt elkövetett seggnyalással kombinált hűségeskü. Biztos megmentik a színházat, amit a megyével ők tettek tönkre.
Minden Blaskónak adott fillér kidobott pénz.
Szegény, legenda számba illően nem ért a színházcsináláshoz. Persze ha nem ez a cél, akkor adjanak neki pénzt. Az elköltésében otthon van.
Tisztelt #7-es!
Valamit azért mégsem értek: Ön felsorolja a kiadási oldalt, és egy szót sem ejt a bevételi oldalról. Mindenki ingyen nézte a darabokat? Még azt a meccénás társaságot is kihajították a színházból (lsd Egri Páholy), akik pedig milliókkal támogatták a színházat, utolsó rendezvényük megtartását Blaskó úr megtiltotta a színházban, mert nem adtak eleget. Azt hiszem #7-es nem értette meg a lényeget, lehet itt mutogatni akárkire, az állam nem fog segíteni, mert nincs miből, itt csak a közönségre számíthatna, meg a mecénásokra, de azoktól miért vár bármit is addig, amíg így lenézi, és megalázza? Kár színezni, Blaskó úr lehet hogy kiváló színész, de pocsék válságmenedzser. Ezt ő már nem tudja megoldani, maximum mélyíti a válságot.
Jut eszembe! Mekkora mázlija van Barta Dórának, hogy nem ő nyerte a direktori széket! Nem is tudom mit kezdett volna ilyen megyével...
A tisztelt 7-es hozzászóló úgy beszél, mintha magát az új direktort hallanám. Lehet, hogy nem is tévedek? Mindenesetre brancson belüli lehet, aki ilyen "pontos" forintösszegeket tud felsorolni... Ön az igazi bennfentes! Csak jó lenne már megszakítani a papagájkommandó nagyon begyakorolt, fentről vezérelt, végtelenül szánalmas és egyben unalmas mantrázását, hogy mindenért az előző színházigazgató a felelős. Ha ez egyáltalán igaz lenne (ha!), akkor BB felelőssége még sokkal nagyobb, hogy idáig fajult a dolog, s hogy eddig sunyin hallgatott. Nem kintről csöppent oda, 24-25 éve ott sertepertél! Mire várt? Gusztustalan ez az egész ügy.
Blaskó Balázsnak!
Uram, ön akkorát taknyolt, hogy már sajnálnám, ha nem ismerném.
De ön egy végtelenül rosszindulatú ember volt mindig. Így nem sajnálom, csak kuncogok önön.
Hát jól kifőzte magának a nagy semmit. Gratulálok!
A Machbet család is itt van? Azért siránkoztok, hogy a ti társaságotok későn eszmélt? Ennyire érdekel titeket a színház sorsa! Csak a politikai s..nyalás izgat.
Tisztelt #7!
A hír a Magyar Színházi Társaság leveléről szól. Erről van értesülésünk. Attól nem lesz egy hír "ferde", mert léteznek a témában más hírek is. Tehát, ha nem nézi ferde szemmel a kiállást az egri színházért, akkor ezt a hírt sem láthatja annak.
Nem is lenne rá ok, hiszen Eger színházának megsegítése összefogást igénylő ügy kell, hogy legyen. Aki örül a kialakult helyzetnek, még ha kárörömből is, az nem akar a színháznak jót. Aki másra mutogat és vagdalkozik ebben a helyzetben, az nem akar színháznak jót.
Tisztelt Weil Úr! Ha valóban objektíven közelítene e témához, akkor már annak a hírnek is itt kéne lennie az Ön tollából, hogy a Teátrumi Társaság is kiállt a színház mellett, sőt némi pénzt is felajánlott. Így viszont amit Ön ír az egy vélemény. És nem lehet igaznak sem tekinteni, mert ha elhallgat és elferdít dolgokat- beleszőve az Ön összeesküvés elméleteit, és a bizonyára hiteles \\\"forrásait\\\"- hát Ön tudja.
Mr. Bennfentes azt nem tudja, hogy 25 millió volt az a bizonyos tartozás az átvételkor. Azóta ugye volt egy nagyszabású bemutató - Olympia. Némi plusz kiadás. Nem sok, talán 10-15 millió. És a 3-4 milliós Mátyás mesék. Ehhez még hozzá kell adni az aprót, ami a napi működéshez kellenek, így hamar összejön a 60 millió.
Ja és az előző direktor kft-je által benyújtott 5 milliós számla is benne van a 60 millióban. Ennyi volt ugyanis a gázsija a fizetésén felül!!!! a két rendezéséért az évadban, meg a kedves felesége néhány előadáspénze.
Mellesleg eddig is támogatta az állam a színházat.( Mint minden színházat) Normatívának hívják. De az elfogadhatatlan, hogy a színház dolgozói- sokuk 20-25 éves munkaviszonnyal - egyik - napról a másikra utcára kerüljenek. Akár az állam, az önkormányzatok, vagy cégek a támogatók!
Blaskó a 60 milliót az évad elkezdésére kérte, nem a tartozások rendezésére. Akkor miből fogják a tartozásokat kifizetni????
Még egy kérdés: Blaskó úr átvette a színházat 10milliós adóssággal. Most van ugye 60 millió. Ezt hogy csinálta? Erre mondják, hogy "ekkora tehetséget (!) , tanítani lehetne... "
Lehet hogy nem leszek népszerű azzal amit most mondok, de elgondolkozott már valaki azon, hogy Dériné és társulata miből működött? Vagy mondjuk 30-as, 40-es években melyik közgyűlés támogatta a színházat?....Blaskó úr mire számít tulajdonképpen? Lehet hogy a "szocialista anyácska emlőjén felnövekedett- majd úgyis támogatnak" című reflex működik még nála? Ki kell józanítanom: ez itt a való világ, a fizetést ezentúl nem a megye adja, sem a város (Habis úrnak ne legyenek álmatlan éjszakái, véletlenül se vállalja fel ezt a terhet!), de még csak nem is az állam (ez itt már nem az államszocializmus), hanem a nézők, esetleg a mecénások, akiket viszont nem fog érdekelni Blaskó úr ideológiája, Don Quijotei háborúja, ők békét, minőséget, vonzó, szerethető társulatot akarnak, és ha ezt nem kapják meg, akkor nem fogják eltartani a színházat. Bizony újra a néző lesz az úr! És úgyis az lesz amit a közönség akar, mert különben Blaskó úr éhen hal.
Blaskó, aki Macbeth-i jellemvonásokkkal rendelkezik (még a lady is hasonlóan ösztökéli), csak odáig jutott el, hogy Költsén további kulturkampfot követelt. A OVI igazat is adott neki, csak ez az ártatlan (irónia) nem fogja fel, hogy ez nem ajándék milliókat jelent. A pénz a legkevesebb.
A legnagyobb esély egy kis személyzeti munka volna, mert szabóróbertekkel nem lehet megállítani a romlást, elszállhat a könyvtár, a vármúzeum, meg a többi. A pályázataik sorsa már így is kérdéses, mert hiányzik a háttér.
A másik nehézség a Blaskó-féle gondolkodás, mert eddig némi rinyálással a saját vállalkozásásához viszonylag könnyen szerzett pénzt. Ráadásul olyan összegeket, amelyeket lazán lehetett kezelni, mert magánhasználatú autókra, saját honoráriumra, stb. lehetett fordítani. Könnyen jött - könnyen ment.
A város mindig kiizzadta az egyre szörnyűbb Agria Játékok költségeit, amelyet a értő nézők már messze elkerültek. Ráadásul azokat, akik milliókkal segítették, jól be is mószerolta. Elhordta őket mindenféle árulónak, sóhernek Pesten, hogy alig bírták a labdát kapkodni. Akadt nem egy, akit végképp kicsinált.
Most megtapasztalja, hogy hol vannak a határai, s módszerei mire jók. Aki jót tesz vele, elnyeri méltó büntetését. Próbálja meg mostani kenyéradóit mószerolni...
Bár lehet, hogy Réthelyivel már meg is tette.
Úgyhogy nem a díványokat kéne kicserélni ebben a kupiban, hanem a "lányokat", hogy itt esély legyen a kibontakozásra.
Hozzáteszem, hogy nem csak a baloldalon akadnak tehetségek, de nem csak azokat a jobbosokat kellene helyzetbe hozni (ha most nekik áll a zászló), akik két kézzel jelentkeznek egy feladatra. Még az sem biztos (sőt!), hogy a törtetők a leglojálisabbak.
Szegény Blaskó. Semmit nem fog fel az egészből, hogy mitől esett szét három hónap alatt a kezei között a színház.
Valaki szóljon már neki. Ezt a helyzetet neki kell megoldani, nem a kormánynak.
Blaskó - ahogy eddig is - most is másban keresi a hibát. Szegény Blaskó. Azt hiszi, ha szidja a minisztert, az majd kezet-lábát törve rohan Egerbe, hogy itt a pénz a színházra, sőt az Agria Játékokra is adunk még pluszban, Balázska 100 millát.
Tényleg természetes, hogy egy kerti partin kell megbeszélni egy focistával, hogy mi legyen az egri színház sorsa?