Egymás vállát veregette Habis és Nyitrai
Baráti tűz a laktanyáért
A laktanya üresen áll. Jó lenne megkaparintani, mint anno a lakásvagyont, meg a cégek alatti földet, de manapság ez nem annyira egyszerű. Kell hozzá ötlet, hogy mit is szeretne vele kezdeni a város. Eger a sportpályát, meg a konyhát nézte ki a korábban, mert ahhoz bizony nem kell sok ész, hogy mire használható. Lehet rajta focizni, meg lehet főzni benne. Igaz a városban a nagybani főzés vállalkozók által megoldott, de lehet egy kicsit odapörkölni.
Habis megint megerősítette, mint előző öninterpellációjában, hogy a szocialista kormány már erről is döntött, mint ahogy az M3-as bekötő útról is, ám a döntés nem lett végrehajtva. Eger polgármesterének feltűnt, hogy több mint egy éve ő van a Fidesszel kormányon. Míg az autópálya-bekötő ügyében az alákérdezés után azonnal érkezett a sikerjelentés-válasz, hogy hajlandók a Bajnai kormány döntését végrehajtani, addig a laktanyai előjáték hosszabbnak néz ki.
Dr. Nyitrai Zsolt ugyanis azt válaszolta, hogy majd jól megtárgyalják a dolgot. Habis László ennek nagyon örült, annak ellenére, hogy ezt az előző kormány már megtárgyalta és pozitívan döntött, és reményét fejezte ki, hogy szeptember 20-ra, Eger Ünnepére megkaphatja a város a már megkapott ingatlanokat. Mivel a laktanyákra viszonylag kicsi a kereslet, valószínűsíthetjük, hogy Habis és Nyitrai ádáz küzdelméből Eger profitálhat, és beljebb leszünk egy sportpályával és egy konyhával. De mi lesz az alakuló térrel?
Íme a "csörte":
Tisztelt Államtitkár Úr!Az Egerben működő 24. Bornemissza Gergely Felderítő Zászlóaljat 2007. elején Debrecen városba helyezték át. Az egri helyőrség megszűnésével felszabadultak többek között az egri 3827/1-es és a 3827/3 hrsz-ú konyha és gyengélkedő, illetve sportpálya ingatlanok, amelyek a Magyar Állam tulajdonában és a Honvédelmi Minisztérium vagyonkezelésében vannak.
A helyőrség áthelyezésével sok egri munkahely szűnt meg. Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata a várost ért károk enyhítésére - 2007 áprilisában - kérelmezte a Kincstári Vagyoni Igazgatóságtól a felszabadult ingatlanok egy részének ingyenes önkormányzati tulajdonba kerülését, önkormányzati feladatellátás elősegítése céljából. A „konyha és gyengélkedő” elnevezésű ingatlant diákétkeztetés keretében központi konyha működtetésére, szociális és gyermekjóléti alapellátási feladatok céljára, míg a „sportpálya” elnevezésű ingatlant sport- és szabadidős tevékenységek szélesebb körű biztosítására, sportfejlesztési feladatok ellátására kívánja hasznosítani a város.
2007 októberében tárca szinten döntés született a fent nevezett ingatlanok Eger Város Önkormányzata részére történő térítésmentes tulajdonba adásáról. 2008 decemberében Dr. Szekeres Imre akkori Honvédelmi Miniszter a tulajdonjog átruházása kapcsán véleményezési joggal rendelkező tárca képviselőjeként támogatásáról biztosította Eger városát, de különböző indokokra való hivatkozással a szocialista kormányzat nem teljesítette ígéretét.
A Magyar Köztársaság 2011. évi költségvetéséről szóló törvény alapján jelenleg a helyi önkormányzatok javára ingyenesen átruházható vagyontárgyak összesített értéke évi 10 milliárd Ft-ra emelkedett. Ezen törvényi szabályozás figyelembe vételével az említett ingatlanok térítésmentes önkormányzati tulajdonba kerülése biztosítható.
Tisztelt Államtitkár Úr!
Kérem, hogy a Kormány önkormányzati vagyonjuttatásra vonatkozó 2011. évi előterjesztései között mielőbb szerepeljen a már 2007. óta húzódó folyamat lezárása.
Kérdés, hogy mikorra várható pozitív döntés a fent nevezett ingatlanok ingyenes önkormányzati tulajdonba kerülését illetően?
Eger MJV Önkormányzata számára fontos, hogy a „konyha és gyengélkedő”, valamint a „sportpálya” ingatlanok mihamarabb térítésmenetesen a város tulajdonába kerüljenek, segítve ezzel az önkormányzati feladatellátást, az ingatlanok további állagromlásának megállítását, valamint új munkahelyek teremtését.
Várom megtisztelő válaszát!
A válasz:
Eger MJV Önkormányzata első alkalommal a 2007-es esztendőben kezdeményezte a Kincstári Vagyoni Igazgatóságnál a Lenkey János Honvéd Kollégium részét képező ingatlanok térítésmentes önkormányzati tulajdonba adását. Az önkormányzat által az akkor hatályos jogszabályoknak megfelelően kiegészített kérelmet a jogutód Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. 2009-ben elő is terjesztette a döntéshozó Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács részére. A Honvédelmi Minsztérium az ingyenes tulajdonba adáshoz hozzájáruló nyilatkozatát azonban visszavonta, mivel az önkormányzat részére eladott, korábban szintén HM-vagyonkezelésű ingatlan kapcsán jogvita támadt a felek között. Ennek lezárását követően a tárca 2010 októberében ismételten megerősítette az ingyenes önkormányzati tulajdonba adásra vonatkozó vagyonkezelői javaslatát.
Tisztelt Országgyűlés, Tisztelt képviselő Úr!
Szeretném Önt arról tájékoztatni, hogy a MNV Zrt. a jogszabályi előírásoknak megfelelő, ingatlanokra vonatkozó kezdeményezéseket negyedévente egy alkalommal terjesztheti az állami vagyon felügyeletéért felelős miniszter, a Nemzeti Fejlesztési Minszter útján a Kormány elé. Mivel a helyi önkormányzatok és a többcélú kistérségi társulások javára ingyenesen átruházható vagyonelemek összesített forgalmi értéke a költségvetési törvény szerint nem haladhatja meg éves szinten a 10 miliárd forintot, és az állami vagyon csökkenését ingyenes átadás esetén is forgalmi értéken kell elszámolni, a döntéshozatalt megelőzően az MNV Zrt. független szakértő bevonásával az ingatlanok forgalmi értékét is megállapítja.
Tisztelt Országgyűlés, Tisztelt képviselő Úr!
Engedje meg, hogy rövid tájékoztatást adjak önnek a döntés időtávjáról, az eddig tett lépésekről és a döntés folyamatáról. Az ingatlan forgalmi értékbecslés elkészíttetése érdekében a vagyonkezelő már korábban intézkedett. A szakmai szempontból hiánytalan értékbecslés elkészülte esetén az MNV Zrt. Igazgatósága legkorábban 2011. júliusában hagyhatja jóvá, majd ezt követően kezdeményezheti az ingatlanok ingyenes tulajdonba adásával kapcsolatos kormánydöntés meghozatalát. A kezdeményezés a vagyonértékelés esetleges késedelme esetén is várhatóan szeptemberben a Nemzeti Fejlesztési Miniszteren keresztül a Kormány elé lesz terjeszthető. A kérelem elbírálása így képviselő Úr kérésének megfelelően a 2011. évi előterjesztések között szerepelhet.
Habis László képviselő, Eger polgármestere megköszönte a választ, majd elmondta: „abban bízunk, szeptember 20-án, ami hagyományosan Eger Ünnepe, már bejelenthetjük az egrieknek azt, hogy a volt honvédségi ingatlanok az önkormányzat tulajdonába kerültek, és Eger vagyonát gyarapítják”.
Hiába kapaszkodik Habis, be kell látnia, hogy sem ellenzékiként, sem kormánypártiként ember fia nem veszi komolyan. Egert, akkor sem szeretik különféle minisztériumokban, ha ellenzéki, és képviselőink akkor sem képesek jól lobbizni, ha kormánypárti padsorokban ülnek polgármestereink. Hiába minden, Eger kegyvesztett város.
Szerintem jó, hogy Habis mozgolódik ilyen ügyekben, csak azt nem értem miért kell hülyének nézni az egrieket, és ilyen teátrális öninterpellációkkal demonstrálni, hogy dolgoznak. Ráadásul lejátszott ügyeket vívmányként bemutatni sem elegáns.
Mi van a mélygarázzsal, a parkolóházzal, a Dobó tér projekttel, az intermodális csomóponttal, az Agórával meg a többi Habis nevéhez köthető ügyekkel? A laktanya is fontos, de az EGÉSZ területre kellene megoldás.