Magyarország roncstemető?
A rendőrségnél tett feljelentés alapján a magánszemélyek több éve ezres nagyságrendben rendszám nélküli, forgalomból kivont személygépjárművet hoztak be és jellemzően alkatrészként értékesítettek Magyarországon. A nyomozóhatóság jelzése alapján az állami adóhatóság adóellenőrzések keretében vizsgálta az ügyletek adójogi kihatását.
A külföldi gépkocsik értékesítését a magánszemélyek interneten hirdették. Ezen a web portálon az általuk behozott járművek szerepeltek, és ha a vevők nem találták meg az igényeiknek megfelelő járművet, lehetőségük nyílt paraméterek megadása mellett gépjárművek külföldről való beszerzésére is.
A vizsgálatok során az adóhatóság feltárta, hogy a magánszemélyek bankszámláin több tízmillió forint mozgott havonta. A magánszemélyek elmondták, hogy a bankszámlákon szereplő összegek nem a saját tulajdonukat képezik, hanem az egy külföldi társaság vagyona és a cég az abból finanszírozott gépjárműveket az azokat megvásárló magánszemélyeknek, adóalanyoknak kiszámlázta.
Az adóhatóság e tény felderítése érdekében megkereste a külföldi adóhatóságot. Tájékoztatásuk alapján a hivatkozott társaság a vizsgált időszakban valóban gépjárművek értékesítésével foglalkozott, de kevesebb bevételt vallott be, mint amennyi a vizsgált magánszemélyek bankszámláira beérkezett. A vizsgálat során a magánszemélyek az adóhatósággal nem működtek együtt és az általuk vállalt kötelezettségeket sem teljesítették.
A revízió a magánszemélyeknél az elért és nem adózott jövedelmek alapján összesen 260 millió forint adóhiányt állapított meg, mely a szankciókkal együtt közel fél milliárd forint befizetési kötelezettséget eredményezett.