Habis László beszéde
Valóra vált a hihetetlen
Aggódva vártam, hogy vajon az a politikus, aki a sajtó szabadságát lábbal tiporja, aki elvette a nyugdíjamat, amiért nem adtam oda önként az eddigi megtakarításaimat, aki a Köztársaságra tör a Parlamentben, akinek frakciója olyan Alkotmányt kíván, amelyik nem említi 1848-at, az vajon mit mondhat a márciusi ifjakról. Ma, amikor Hraballal élve naponta „valóra válik a hihetetlen”, azt kell, hogy mondjam Habis László, Eger polgármestere a trenddel szembeni beszédet tartott.
Nem képzelte magát forradalmárnak, nem kesergett a be nem teljesült forradalomról, nem akart bevégezni forradalmi félmunkákat, hanem egy igazán kitűnő szöveggel állt elő. Olyan politikusi beszédet tartott, ami reményre adhat okot. Büszke, a történelemmel szemben alázatos, a szabadságról, a méltóságról, a szeretet és az összetartozás fontosságáról szóló beszédet.
Persze, az idióta globalizáció-fóbia, ami a'48-as "globális" forradalom fényében röhejes, meg a kormány dicsérete és a drogok elleni kirohanás rontja Habis szövegét, de ezt tudjuk be a csinovnyik kötelező nyelvcsapásainak.
Örülhet az a nép, akinek ilyen forradalmai voltak, és teljesen mindegy, hogy akkor és ott mi lett a lázadás sorsa, mert az akkor álmodott szabadságot most mi élvezhetjük. Konzervatív beszéd volt, de csak a hangsúlyokat tekintve. Értékrendjében európai és magyar.
Akkor, amikor a központi hülyeség a végeken tombol leginkább: reménykeltő.
A beszéd:
"Tisztelt Egri Polgárok! Hölgyeim és Uraim! Kedves Barátaim!
Amikor hallgatjuk a Nemzeti dalt, próbáljuk meg elképzelni Petőfit, amint papírra veti a szavakat, és amint szavalni kezdi, hogy „Talpra, magyar, hí a haza!”. Ebben az egyetlen versben benne ég az egész forradalom tüze, benne van a forradalom ifjainak hívó szava. Egyszerű gondolatok ezek, hogy minden magyar megértse.
És benne van az elszánt hit, hogy jobbá tehetjük a hazánkat.
1848. március 14-én és 15-én szinte anekdotába illő fordulatok követték egymást a vértelen pesti forradalomig, amikor a márciusi ifjak lelkesedése, s hatalmon lévők félelme elvezetett a rendszer széthullásához. Párizs és Bécs után egyetlen diadalmenet volt a pesti megmozdulás.
Ez a nap a fiatalságé, és Petőfi Sándoré volt. A forradalom előestéjén véglegesen megszövegezték a 12 pontot. Másnap reggel indultak Heckanasthoz, hogy kinyomassák. A nyomdászmester azonban cenzori engedélyt kért, és erre a bürokratikus felvetésre megtorpantak az események. Talán még most is tanácstalanul ott ácsorognának a márciusi ifjak, ha a tulajdonos nem súgja Irinyi József fülébe: „Foglaljanak le egy gépet!”. A hős ifjú előrelépett, a nyomdagépre tette a kezét, majd dörgedelmesen kijelentette: „A nép nevében lefoglalom…” Mehetett minden tovább… Ahogy a történész, Supka Géza írja: „A forradalmak sikere rendszerint nem a forradalmi erők erején, hanem a velük szemközt álló erők gyengeségén múlik.”
Petőfi és Irinyi tudván tudta, hogy írásaik a magyar történelem fontos dokumentumai. Nyomban a délutáni népgyűlés után azzal a kéréssel fordultak a Nemzeti Múzeum igazgatójához, hogy helyezze a két kis papírlapot a nemzet levéltárába, örök emlékezet okából. Tudták, hogy 900 év jobbágygazdasága után egy új Magyarország született meg. Illő tehát, hogy az újszülött születési bizonylata hiteles helyre kerüljön…
A feketeleves később következett, az óriási külső erők nyomása következtében heroikussá, majd tragikussá vált a forradalmat követő szabadságharc.
Tisztelt Egri Polgárok! Kedves Barátaim!
Sokan azt gondolják, hogy március 15-én egy elbukott forradalmat ünneplünk. Ez nem igaz. Legfőbb törekvései teljesültek, még ha a szabadságharc, a magyar függetlenségi mozgalom vereséget szenvedett 1849-ben. A polgári forradalom győzelmét mi sem bizonyítja jobban, hogy az 1848-as eredményeket, vívmányokat még a szabadságharc leverése utáni rémuralom és abszolutista kormányzat sem merte eltörölni. Megvalósult a jobbágyok felszabadítása, a közteherviselés és a törvény előtti egyenlőség.
Hihetünk-e abban, hogy ma ismét itt az idő, remélhetjük-e, hogy az egységre vezető szándék meghozza a gyümölcsét? Tudunk-e felemelt fővel ünnepelni március 15-én, amikor a globalizmus már szinte mindent felfalt, amikor a társadalomban már-már tarthatatlan a brutalitás, az embert teljesen lealacsonyítja az alkohol és drogfüggőség, amikor nem biztos, hogy meg tudjuk őrizni anyanyelvünket és kultúránkat?
Hiszem és vallom a legnagyobb nehézségek ellenére is, hogy ugyanúgy nem szenvedtünk vereséget az 1989-es vértelen rendszerváltás eszméivel, mint 1848. március 15-e hősei. Ehhez azonban érvényesíteni kell a lánglelkű Kossuth Lajos szavait, aki azt mondta 1852-ben Amerikában: „Mindent a népért, mindent a nép által, semmit a népről a nép mellőzésével. Ez a demokrácia.”
1848-ban március 15-én a forradalmárok 12 pontban foglalták össze követeléseiket. A magyar polgárok már 1848-ban felelős kormányt követeltek. Olyan kormányt, aki tisztességesen bánik a közpénzekkel, aki garantálja a biztonságot és a rendet, aki cselekszik és felelősséget vállal a jövőért.
Azt gondolom, hogy kormányunk ma ilyen, és ezért hozta meg az átalakulás következő időszakra vonatkozó, nehéz döntéseit.
Hölgyeim és Uraim!
Március 15-e számomra mindig különleges alkalom. Emlékeztet arra, hogy az, hogy az, hogy magyarul beszélünk és szabadságban élhetünk, annak köszönhető, hogy azok a nagyszerű emberek, akik előttünk jártak, életüket áldozták nemzetünkért. Megértették, hogy szeretnünk és szolgálnunk kell embertársainkat. Megértették, hogy a szabadság áldozatból táplálkozik.
Az ünnep nem öncélú. Amikor ünnepelünk, háttérbe kell szorítanunk önzést, hogy felülkerekedjen az egymáshoz tartozás áldott öröme. Mikor lenne erre a legnagyobb szükség, ha nem akkor, amikor a hosszú évek alatt összegyűlt hatalmas adósság fojtogatásából való kitörést tűztük ki célul? Az egyetlen lehetőségünk, hogy lerázzuk magunkról a szegénység és a gazdasági alávetettség jármát, ha az országot új növekedési pályára állítjuk.
A Nemzeti Dal másik része,A MAGYAROK ISTENÉRE ESKÜSZÜNK, HOGY RABOK TOVÁBB NEM LESZÜNK!
Kérem szépen akkor most mik vagyunk??? Amikor a MAGYAR FÖLDÖN az angol a német a kínai parancsol a MAGYAR EMBERNEK,megfossza munkájától,kirúgja munkanélkülivé, földönfutóvá teszi, kérem erről senki nem beszél az ünnepi beszédében--sajnos!
Hát ez baromi jó! :)
4esnek. Igaz, sajnos ez az érdem. Ne becsüljük le. A kevésbé romlott udvaroncokban a remény, hogy jó útra térnek. Nagy nyomás van rajtuk és igen, reméljük, nem nácizzák le a szövettségeseiket, nem hörögnek az ünnep okán. Nekik találkozniuk kell a szomszédaikkal nap mint nap. Szerintem Habis beszéde a gazdájának stilusához képest, igenis méltányolandó.
Hát ez a gond. Hogy ma már az is erény, ha valakinek nem ömlik a szájából a trágya. Nem baj ha tehetségtelen, szürke és semmi fantáziája nincs egy város vezetéséhez, de legalább nem nácizza le Németországot. Lehet, hogy lassan újra lokálpatriótává vedlik a narancsbőrből? Gerinctelenségét ismerve, kitelik tőle.
SZDSZ bukott, MSZP cink, FIDESZ nem neked való...jöhetnek a lokálpatiróták :) Neked úgy is mindegy, nem? A pénz a lényeg, nem az hogy honnan jön ;)
Na jó, aggodalmaim nekem is vannak, de már egy kis józanságnak is próbálok örülni..:) Persze az odabökött kormány propaganda nem szép, de ha azt kivesszük egészen ünnepi. Ezért lelkesedtem, ha ezt lehet annak nevezni.
Weil Zoltán kommentárja oké. Hogy Habis nagyon ellene ment volna a hivatalos iránynak, arról már vannak némi kételyeim. Hogy a mostani kormány a növekedés pályájára állítana minket... Bár úgy lenne. Ámen