Ma van a nőnap

A nemzetközi nőnapot március 8-án tartjuk, de kialakulása más dátumokhoz, eseményekhez is kötődik. A nőnap a mai virágos, kedveskedős megemlékezéssel szemben munkásmozgalmi eredetű, harcos, a nők egyenjogúságával (munkavállalásával) kapcsolatos demonstratív nap volt.
 
 

Ma van a nőnap

A nemzetközi nőnapot március 8-án tartjuk, de kialakulása más dátumokhoz, eseményekhez is kötődik. A nőnap a mai virágos, kedveskedős megemlékezéssel szemben munkásmozgalmi eredetű, harcos, a nők egyenjogúságával (munkavállalásával) kapcsolatos demonstratív nap volt.
 
 
 
 
 

Ma van a nőnap

A nemzetközi nőnapot március 8-án tartjuk, de kialakulása más dátumokhoz, eseményekhez is kötődik. A nőnap a mai virágos, kedveskedős megemlékezéssel szemben munkásmozgalmi eredetű, harcos, a nők egyenjogúságával (munkavállalásával) kapcsolatos demonstratív nap volt.
A nemzetközi nőnap létrehozói szerint az egyszerű, de mégis történelmet alakító nők napja, ami szerintük azt a küzdelmet eleveníti fel, melyet a nők évszázadokon át vívtak azért, hogy a társadalomban egyenlő jogokkal és lehetőségekkel élhessenek. 1857. március 8-án emberibb munkafeltételeket és magasabb fizetést követelő textilipari nődolgozók tüntettek New York utcáin. 1866. szeptember 3. és 8. között az I. Internacionálé (hivatalosan: Nemzetközi Munkásszövetség) első kongresszusán határozatot fogadtak el a nők hivatásszerű munkavégzéséről. Ez a határozat annak az évezredes sztereotípiának kívánt véget vetni, mely szerint a nők helye kizárólag otthon van.

Az 1899. július 14-én kezdődő II. Internacionálé alakuló közgyűlésén ismét napirendre került a téma: Clara Zetkin beszédében hirdette a nők jogát a munkához, az anyák és gyerekek védelmét és a nők széles körű részvételét az országos és nemzetközi eseményekben. 1909-ben az Egyesült Államokban tartották meg az első nemzeti nőnapot február utolsó vasárnapjára, 28-ára igazítva.

A II. Internacionálé VIII. kongresszusán 1910. augusztus 28. és szeptember 3. között határoztak arról, hogy a nők választójogának kivívása érdekében nemzetközi jelleggel nőnapot tartanak. A határozatot a kongresszus elfogadta, de a megemlékezés pontos dátumáról nem született döntés. 1911. március 19-én Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban tartották meg a világon először a nemzetközi nőnapot. 1917. március 8-án (a juliánus naptár szerint február 23-án, azaz: február utolsó vasárnapján) Oroszországban nők tüntettek kenyérért és békéért. Négy nappal később – nem közvetlenül ennek a tüntetésnek a hatására – II. Miklós cár lemondott, s polgári kormány alakult, mely szavazójogot biztosított a nőknek. Ezzel vált véglegessé a nőnap dátuma is, mely a világ legtöbb országában március 8-a.

A nemzetközi nőnapot az ENSZ is a világnapok közt tartja számon.

Magyarország a nőnapi felhíváshoz először 1913-ban csatlakozott, amikor az Országos Nőszervező Bizottság röplapokat osztott. A következő évben, 1914-ben már országszerte rendezvényeket szerveztek. A Rákosi-korszakban a nőnap ünneplése kötelezővé vált. Az eredetileg különböző időpontokban rendezett nőnap 1948-tól szovjet mintára március 8-ára esik.

A nőnap Magyarországon is elvesztette az eredeti munkásmozgalmi hangulatát, helyette a virágajándékozás dominál. (forrás: wikipédia)
 
Egerben nőnapi programmal a szórakozóhelyek készülnek. Nőnapi programmal kedveskedik a Part Café csapata, akik a Bíborosban 20 órától pörgetik a talpalávalót.  A Broadway Stúdióban szintén nőnapi partyt tartanak meglepetés Chippendale showval, az Egal cult.clubban Nőnapi HÖK-buli, Földalatti izgalom Zene, tánc, büfé,unplugged koncert várja a vendégeket.
 

 
 
  • 4Bekiabáló2011március13.22:15ÚjVálasz

    Kedves Elég Gáz!
    Talán nem haragszol meg, ha megsúgom, hogy a "közpénz" mint olyan, nem isteni adomány, hanem az adófizetők pénzéből összeálló valami, amiből azután közcélokra -VALÓDI KÖZCÉLOKRA- lehet vagy kell fordítani összegeket. Arra miért nem válaszolsz Kedves, hogy miért nem egyes nők férfi ismerőseit biztattad versmondásra, nótára meg szálvirágra??? Hagyjuk már ezt a pártállami intézményesített, álszent és hazug műmacsós gesztuskodást. Az év 364 napján kell (kellene) úgy bánni a feleségekkel, beosztott munkatársnőkkel, édesanyákkal meg barátnőkkel, hogy igazán nőnek érezhessék magukat igazi férfiak oldalán. Az egynapos nőnap csak tetszelgő önámítás, no meg jól jövedelmező virágvásár a kertészeknek. értelmezhetetlen számomra, hogy a felsorolt egri programokat (mind az összeset) leminősítetted gazdasági jellegűnek. akkor gazdasági jellegű a könyv-vétel, ruhavásárlás, napi kenyér meg tej stb., mert fizetünk érte. Ne legyél már ennyire demagóg.

     
  • 3BIG2011március09.09:28ÚjVálasz

    Kedves!
    Van nekünk egy Egri Kulturális és Művészeti Központunk, van egy Művészetek Házunk, van pinceszínházunk stb. akik közpénzből működnek. Vagy legalábbis közalkalmazott művelődésszervezők dolgoznak. Egyiknek se jutott eszébe egy programot szervezni az alkalomra? Igen is van olyan réteg, aki igényelné, ha nőnap alkalmából megemlékezzenek róla, egy verssel, egy énekkel. A leírt "programok" mind gazdasági jellegűek. Az összes helyen egyébként is lenne buli, csak most elnevezték "nőnapinak". Kedves.

     
  • 2Bekiabáló2011március09.00:56ÚjVálasz

    Kedves!
    Nem tudsz olvasni?! "Egerben nőnapi programmal a szórakozóhelyek készülnek. Nőnapi programmal kedveskedik a Part Café csapata, akik a Bíborosban 20 órától pörgetik a talpalávalót. A Broadway Stúdióban szintén nőnapi partyt tartanak meglepetés Chippendale showval, az Egal cult.clubban Nőnapi HÖK-buli, Földalatti izgalom Zene, tánc, büfé, unplugged koncert várja a vendégeket." Mit hiányolsz? Hogy Habis elvtárs egypártunk és kormányunk nevében vörös szegfűt adjon minden arra járó egri nőnek? És milyen pénzből, Kedves? Csak nem az adófizetők pénzéből? Úgy gondolom, minden nőnek vannak férfi családtagjai és ismerősei, ez az ő dolguk. Nehogy már megint amolyan pártállami ünneplősdi legyen. Normális nők ezt nem várják el a Várostól, a Párttól, a Kormánytól.

     
  • 1BIG2011március08.19:28ÚjVálasz

    Elég gáz, hogy egész Egerben nincs egy köszöntő, vagy ünnepség!

     

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!