Még lehet nyilatkozni a reálhozamról

A magán-nyugdíjpénztári tagok jelentős többsége visszalépett az állami nyugdíjrendszerbe. Ehhez nem kellett külön nyilatkoznia sehol.
 
 

Még lehet nyilatkozni a reálhozamról

A magán-nyugdíjpénztári tagok jelentős többsége visszalépett az állami nyugdíjrendszerbe. Ehhez nem kellett külön nyilatkoznia sehol.
 
 
 
 
 

Még lehet nyilatkozni a reálhozamról

A magán-nyugdíjpénztári tagok jelentős többsége visszalépett az állami nyugdíjrendszerbe. Ehhez nem kellett külön nyilatkoznia sehol.
Arról azonban írásban kell nyilatkozniuk magán-nyugdíjpénztáruknak, hogy az úgynevezett valamint a pénztártagság ideje alatt befizetett tagdíj kiegészítésükkel mit tegyen a pénztár.

Az esetleges hozamról háromféleképpen lehet dönteni:
1.    fel lehet venni egyösszegben (a kifizetés után sem adót, sem járulékot nem kell majd fizetni, a nyilatkozatban azonban meg kell jelölni, hogy milyen bankszámlára kéri átutalni, vagy milyen lakcímre kéri kézbesíteni a visszajáró összeget a jogosult)
2.    egy választott önkéntes nyugdíjpénztárba lehet utaltatni (feltételezve persze, hogy ott tag a rendelkező, hiszen a nyilatkozatban meg kell adni a pénztár nevét, adószámát és a pénztári azonosító számot is. Az ide utalt összeg után a rendelkező a 2011-ről szóló szja-bevallásában adókedvezményt érvényesíthet)
3.    lehet kérni a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerben létrejövő egyéni számlán való jóváírást. Ezzel csak az a bökkenő, hogy ilyen egyéni számlák még nincsenek, csak május végére ígéri a kormány a részletes feltételekről szóló jogszabálytervezet kidolgozását, miközben az állampolgároknak most kell dönteniük. Ezért aki az egyéni számlákban bízik, egyelőre reálhozamát a Nyugdíjbiztosítási Alapba utalják.

Meddig és hogyan kell nyilatkozni?
Az állami nyugdíjrendszerbe visszalépők magán-nyugdíjpénztári tagsága 2011. március 1-el megszűnt, február 28-ig lehetett nyilatkozatot tenniük, hogy a reálhozamuknak, és a tagdíj-kiegészítéseiknek mi legyen a sorsa.
Ez a határidő azonban nem volt jogvesztő, nem marad kifizetés nélkül az sem, aki nem nyilatkozott február 28-ig, a pénztára március 31-ig levélben fogja felkérni, hogy rendelkezzen a tagi kifizetésről. Ha pedig valaki erre a felhívásra sem nyilatkozik 30 napon belül, a volt magán-nyugdíjpénztára a tag lakcímére fogja kiutalni az összeget. Ha így sem sikerül eljuttatni a visszajáró összeget a tagnak, mert nem veszi át, akkor visszakerül a magán-nyugdíjpénztárhoz. A magán-nyugdíjpénztárnak pedig ilyenkor a Nyugdíjbiztosítási Alapba kell utalnia a pénzt, ahol majd a tag valamikor létrejövő egyéni számláján fogják jóváírni azt.

Mikortól lehet kifizetésre számítani?
Miután megvannak a pontos adatok, április 15-ig a magán-nyugdíjpénztáraknak ütemtervet kell kidolgozniuk a visszaléptetésre, amit még PSZÁF-nek is jóvá kell hagynia.  A közel 3 millió volt tag visszalépése rengeteg adminisztrációval fog járni. Hogy eközben vagy ezt követően kerül sor a reálhozamok kifizetésére, és pontosan milyen határidővel, arra egyelőre senki nem tud választ adni. Reálisan inkább az év második felében lehet számolni a visszajáró összegek megérkezésére.
 
 

 
 

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!