ÉGHAJLATVÉDELMI STRATÉGIA
A mindenki számára nyitott esemény február 17-én, 16.00 órakor lesz a Városháza dísztermében (Eger, Dóbó tér 2.).
Több, közelmúltban készült felmérés közös tanulsága az, hogy a hazánkban is tapasztalható egyre szélsőségesebb időjárási jelenségek ellenére viszonylag kevesen ismerik az éghajlatváltozás okait és további következményeit, akárcsak az ellene tehető konkrét lépéseket.
Tudományos körökben ma már nem vitatják az éghajlatváltozás tényét. A közelmúlt szélsőséges időjárásának következményei jól szemléltetik, hogy a hazai önkormányzatok egyelőre készületlenül állnak az éghajlatváltozás hatásai előtt. Annak érdekében, hogy Eger város jó példával járjon elöl és idejében felkészüljön az éghajlatváltozásra, az önkormányzat elindította a települési éghajlatváltozási stratégia kidolgozását.
Bár úgy tűnhet, hogy egy városnak nincsen nagy szerepe egy ilyen globális probléma megoldásában, azonban az éghajlatváltozás kérdése éppen a mindennapok választásain és a város fejlődési irányán múlik. A 2020-ig szóló stratégia célja kettős: egyrészt az éghajlatváltozás mérséklése - főként fenntartható energiagazdálkodási intézkedések révén - másrészt a település környezetminőségének, a lakosok életfeltételeinek megőrzése, vagyis alkalmazkodás a változó éghajlathoz.
A stratégia összeállításában közreműködő Energiaklub Módszertani Központ alapos adatgyűjtéssel és a lehető legtöbb érintett bevonásával készíti el a dokumentum tervezetét, mely várhatóan 2011 nyarára készül el. Az egyik fő cél az, hogy a dokumentum ne „íróasztal melletti” módszerrel, hanem valóban a helyi igényeket és adottságokat figyelembe véve készüljön. Éppen ezért különös gonddal és alapossággal folyik a stratégiát érintő hatástényezőkkel kapcsolatos adatok begyűjtése.
2011. januárban megrendezésre kerül az első tervező fórum, ahová minden érintett szektor (intézmény, hatóság, cég, szervezet) meghívást kap. Az érdeklődők pedig a város honlapján is folyamatosan nyomon követhetik az eseményeket. Az éghajlat a település életének szinte minden területét érinti (gondoljunk csak a mezőgazdaságra, egészségügyre, vízgazdálkodásra, oktatásra, építőiparra, energiafogyasztási szokásokra). Reméljük ezt minél többen felismerik, s így nagy lesz az érdeklődés a város lakosai részéről.
Forrás: www.eger.hu