A megye "újraszervezése" ellen az MSZP
Az idős otthon bezárása ellen tiltakoznak
Az MSZP frakcióvezetője elmondta, korábban Horváth László(FIDESZ) tett ígéretet arra, hogy Dr. Szócska Miklós egészségügyi államtitkártól kér segítséget a mátraházi intézmény bérleti díjának elengedése ügyében. Sajnálatos módon a tárgyalások olyan „sikeresek” voltak, hogy csupán negyed év haladékot kapott az idősotthon a bezárást illetően.
Pedig a megoldásra két alternatíva is lett volna. Az elsőt korábban hatályon kívül helyezte a megyei közgyűlés, miszerint a gyöngyösi Bugát Pál Kórház területén létesítsenek új otthont az idősek részére. A testület fideszes többsége a második variációt is elvetette, miszerint Visontára kerüljön az intézmény, melyhez ráadásul a település is hozzájárult volna 250 millió forinttal.
- Itt 100 mindenkori idős emberről, 100 férőhelyről van szó. A havi 100 millió forintos bérleti díj elfogadhatatlan lenne, hiszen ez azt jelentené, hogy 1-1 idős ember 1 millió forintot fizet ki havonta a bentlakásért. Tény, hogy a Mátraházi Idősek Otthona a legdrágább volt a megyében, de az is lehet, hogy ez a drágaság csupán egy kreált indok lett a bezáráshoz – véli Dr. Nagy Imre.
A fenti gondolatmenetet folytatva Korózs Lajos hozzátette, hogy Heves megye az ország három leginkább elöregedőben lévő megyéje közé tartozik. Ma már nem meglepő adat, hogy 100 tizennégy éven aluli gyermekre 110 idős ember jut.
- Belátható időn belül a demográfiai öregedés miatt úgy kell átalakítani a szociális és egészségügyi területeket, hogy az az öregedő társadalomhoz igazodjon. Nem bezárni, hanem létrehozni kellene idősotthonokat- ismertette a tényeket Korózs Lajos.
További sajnálatos számadat az elmúlt három hónapból, hogy amióta a Mátraházi Idősek Otthonának lakói tudják mi vár a lakhelyükre, azóta tizennégy idős ember hunyt el.
Nem mellékes tényező, hogy 42 dolgozóról van szó, akik – bár néhányan ígéretet kaptak az áthelyezésre – szintén kilátástalan körülmények közé kerülnek. Ők egészségügyi és szociális területen tevékenykedő emberek, akik Kórózs Lajos szerint nem állhatnak be a gyárba esztergályosnak.
Végül arról is szóltak az MSZP frakció képviselői, hogy 196-an várakoznak arra, hogy egyáltalán bejussanak egy idősotthonba, így nem lesz meglepő, hogy a várólista a mostani döntéssel nőni fog, megnehezítve ezzel sok-sok szakápolásra szoruló, otthoni körülmények között már nem tartható idős ember életét. - Tudatta az ellenzéki párt.
"Úgy tűnik, a megyei ellenzék, az egy platformra került MSZP és a Jobbik most egyfajta „politikai koncként” tekint Mátraházára. Határozott meggyőződésem, hogy az MSZP-től ebben az ügyben minden szó hiteltelen. A szocialistáknak a megye élén volt három teljes ciklusuk, 12 évük, 144 hónapjuk, hogy gondolkodjanak, döntsenek az intézmény sorsáról. Nem tettek semmit. Nekünk már csak annyi maradt, hogy emberségesen, tisztességesen kezeljük a megörökölt helyzetet - reagált az MSZP sajtótájékoztatóján elhangzottakra Szabó Róbert, a Heves Megyei Közgyűlés elnöke."
Szabó Robi fiatal ,tapasztalatlan,ruintalan,és még sorolhatnánk a jelzőket,de Szabó R. is gyakorolhatott volna ÖNKRITIKÁT miszerint---""kérem én még fiatal tapasztalatlan ,rutintalan vagyok a megyei közgyűlés vezetőjének,,kérem válasszanak egy tapasztaltabb,rutinosabb,tanultabb megyei elnököt! Csakhát a fizetés kedves olvasók az ami befolyásoló tényezők eggyike.
Erről a mátraházi idősotthoni történetről, annak részleteiről alig tudni valamit.
Nagy és Korózs problémafelvetése is elgondolkodtató, bár hiányos.
Néhány fontos kérdés felvetődik:
Miért és mi kerül egy lepusztult és lelakott épületben havi 100 millióba? (A teljes fenntartási költségeken kívül?)
Vagyis ki és miért kérhet ennyit havonta a megyei közgyűléstől?
Mennyi ehhez az állami finanszírozás aránya?
Hol itt a humánum kérdése? Hiszen tudvalevőleg az öreg fák átültetése lehetetlen!
Szabó Róbert nem áll le vitatkozni, nem elemez. Ehelyett kategorikusan elutasít mindent.
Miért teszi? Nincsenek érvei?
Egy nyeretlen kétéves és a két lejárt lemez története.
A végeredmény: nulla.