Az vagy, amit netezel
Interaktív líra a Hangtárban
2010.11.16.00:00
A mai Interaktív Líra vendége Vass Tibor, a Spanyolnátha irodalmi folyóirat alapító főszerkesztője. Előadása fél hatkor kezdődik a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár Zenei és Idegen Nyelvi Gyűjteményében, a „Spanyolnátha – Az vagy, amit netezel” címet kapta.
Az Eszterházy Károly Főiskola Kepes György Szakkollégiuma szervezésében a 2010/2011 tanév, első félévében Interaktív líra című 12 részes előadássorozat indult. Minden kedden 17.30-kor más előadó várja az érdeklődőket a Hangtárban.
Ma délután Vass Tibor előadását hallgathatjuk meg „Spanyolnátha – Az vagy, amit netezel” címmel. A grafikus, vizuális költő 1968. augusztus 8-án született Miskolcon. 1989-ben végzett Nyíregyházán tanító-népművelés szakon. Szellemi szabadfoglalkozású, irodalommal és képzőművészettel foglalkozik, a Spanyolnátha alapító főszerkesztője. A Miskolci Galéria munkatársa. Az Új Holnap szerkesztője és az Észak-Magyarország irodalmi szerkesztője. A Magyar Kulturális Szövetség - Exemplum Alapítvány alkotói ösztöndíjasa. Termékeny, dinamikus, többműfajú alkotó. Több folyóirat, hetilap, újság közli irodalmi és vizuális műveit. Képzőművészeti munkákkal (elektrografikák, vizuális költészeti munkák, installációk, videoversek, mail art művek) szerepel kiállításokon. Irodalmi esteken és művészeti fesztiválokon hangköltészeti munkákat, valamint performanszokat mutat be.
Legutóbbi kötetei: Nem sok sem (Parnasszus, 2008), Semmiszín alant (2010). Kassák-díj (1995), Szabó Lőrinc-díj (2003), József Attila-díj (2009)
Forrás: www.artportal.hu
"Az vagy, amit netezel!"
Majdhogynem dobtam egy hátast, amikor elolvastam, hogy ez a jóarcú, érdemdúsnak beharangozott ifjú literátortitán szellemi szabad-foglalkozásként - többek között - olyan folyóiratot főszerkeszt, aminek neve Spanyolnátha...(!)
Ha valami, akkor ez aztán olcsó polgárpukkasztás a javából. Szerintem azonban és inkább e névválasztás morbid és gusztustalan.
A spanyolnátha ugyanis egy halálos fertőző betegségként lett ismert, mely lényegében az influenza egy fajtája volt 1918 és 1922 között Európában. Több áldozatot követelt, mint az egész első világháború; a két évben mintegy 50 millió (a legszerényebb becslések szerint 20 millió, a legdurvábbak szerint 100 millió) ember halt meg e járványban.
Kétségtelenül rendkívül finom irodalmi ízlésre vall tehát a ráadásul még József Attilla-díjas Vass Tibitől folyóirata névválasztása. Brrr....
Nomen est Omen!?