Tartalmas évet zárt az Unicornis

Az „Unicornis” Egri Íjász Sportegyesület ebben a versenyévadban is sikerekben bővelkedett. A számos kisebb, „területi” versenyeken megszerzett díjak és érmek mellé a hivatalos, minősítő versenyeken elért előkelő helyezések is tanúsítják, az eddig végzett munka lassan eléri a célját.
 
 

Tartalmas évet zárt az Unicornis

Az „Unicornis” Egri Íjász Sportegyesület ebben a versenyévadban is sikerekben bővelkedett. A számos kisebb, „területi” versenyeken megszerzett díjak és érmek mellé a hivatalos, minősítő versenyeken elért előkelő helyezések is tanúsítják, az eddig végzett munka lassan eléri a célját.
 
 
 
 
 

Tartalmas évet zárt az Unicornis

Az „Unicornis” Egri Íjász Sportegyesület ebben a versenyévadban is sikerekben bővelkedett. A számos kisebb, „területi” versenyeken megszerzett díjak és érmek mellé a hivatalos, minősítő versenyeken elért előkelő helyezések is tanúsítják, az eddig végzett munka lassan eléri a célját.
Az „Unicornis” Egri Íjász Sportegyesület ebben a versenyévadban is sikerekben bővelkedett. A számos kisebb, „területi” versenyeken megszerzett díjak és érmek mellé a hivatalos, minősítő versenyeken elért előkelő helyezések is tanúsítják, az eddig végzett munka lassan eléri a célját, és megfontolt léptekkel halad előre.

Az idei év egy sajnálatos eseménnyel kezdődött: rövid és kegyetlen betegség után eltávozott az egyesülettől Papp Lackó, aki a gyermekeket istápolta nagy odaadással. Munkája nem veszett kárba, a kis sportolók azóta is eredményesen dolgoznak, és Lackó munkájának elismeréseképpen posztumusz „A Magyar Íjászatért” díjat  kapott a Magyar Íjász Szövetségtől – tájékoztatta portálunkat Román Péter az egyesület elnöke.
Feladatok mindig is adódtak a társaság számára, amikért vállvetve folyik a küzdelem. Az UniSE nem szereti a széthúzást a sportágon belül, és próbál tenni is ezért. Így a tavaly létrejött szihalmi szakosztály mintájára ebben az évben Mezőkövesden és Ecséden alakult újabb szakosztály, amelyek az „egyszarvú” lobogó alatt tevékenykednek. Mindannyian a közös érdekeket, a közös elképzelést és a gyermekek minél hathatósabb felkészítését helyezik előtérbe.
Az idei programok között nemcsak a versenyekre való felkészülés volt a jellemző, hanem a találkozók és megmérettetések lebonyolítása is. Az egyesület mindig is szorgalmazta, hogy legyen több színvonalas verseny a térségben, és ráadásul olyanok is, amelyek még eddig nem szerepeltek az egri palettán.
Január végén a debreceni Letizia SC-vel közösen egy FITA rendszerű teremíjász versenyt szerveztek, melyen a részvétel messze felülmúlta a várakozásokat, annak ellenére, hogy a nem pályaíjász kategóriák bevonása a pályaíjászatba az UniSE „találmánya”.
Május elején a Magyar Íjász Szövetség 3D GP versenysorozatának egyik helyszínének rendezési jogát megnyerve, a tardosi sporttáborban bonyolították le a minősítő FITA 3D versenyt.

A nagy „áttörést” azonban a szintén MÍSZ-es terepverseny jelentette: júniusban, szintén a tardosi sporttáborban volt egy terepíjász minősítő GP, ami ebben a térségben szinte kuriózumnak számít. A verseny a visegrádi terepíjász VB kvalifikációs versenye volt, ahol több országos csúcsot is megdöntöttek a résztvevők. Ezen a versenyen, a bevételt az árvízkárosultaknak ajánlotta föl az egyesület, egy érintett sporttárs családja az eredményhirdetésen a sportolók előtt vehette át a befolyt összeget. Ezzel az egyedülálló gesztussal akaratlanul is végérvényesen beírta magát az UniSE a hazai íjászsport történelmébe.

Október folyamán egy ingyenes, nyílt háziversenyre került sor, ahol a környékről meghívott íjászok népes létszámmal vettek részt. A versenyprogramok lebonyolítása mellett az UniSE ebben az évben eddig összesen 48 versenyen képviseltette magát, szinte minden szakágban. Bár az egyesület „vezérfonala” a 3D-vadászíjászat, a történelmi (hagyományőrző) íjászversenyektől kezdve a teremíjászatig mindenhol igyekezett jelen lenni. A megfelelő szakedzői háttér, a több mint 30 éves íjászedzői tapasztalattal rendelkező Pap László munkájának a gyümölcse lassan beérik.

A versenyekről összesen 169 érmet sikerült elhozni, nemegyszer hatalmas fölénnyel.
A felnőttek 81 medáljaiból 28arany-, 25ezüst- és 28bronzérem került az egyesülethez, amiből 5arany-,3ezüst- és 3bronzérem a minősítő versenyek trófeái. Az ifjúsági korcsoport ezalatt 31 alkalommal állt a dobogóra: 21 arany-, 6 ezüst- és 4 bronzérem büszke birtokosai. A gyermekek aratták idén arányaiban a legtöbb babért: az 57 megszerzett éremből 31 arany, 15 ezüst, és 11 bronzszínű volt. Mindebből azonban a legértékesebbek az íjász diákolimpián elért eredmények: a 18 dobogós helyezésből 5arany-, 9 ezüst- és 4 bronzérem mellé két alkalommal új országos csúcsot állítottak föl, valamint a diákolimpia versenysorozatának összesítésében két első és négy harmadik helyezést tudhatnak magukénak.

A rengeteg érem és kupa azonban most is arra késztette a csapatot, hogy a jobbak közül is kiválogassa a legjobbakat: ebben az évben a legnagyobb dicsőséget a diákolimpián elért eredményeknek köszönhetőek: június 7-én, Tóth Tamás a gyerek korcsoportban irányzék nélküli reflexíjjal, és ifj.Horváth Csaba az ifjúsági korcsoportban tradicionáis íjjal, mindketten új országos csúcsot állítottak föl.

A felnőtteknél is voltak „leg”-ek: Takács Dezső a férfi számszeríj kategóriában a 3D Terem Magyar Bajnokságon bronz-, az IFAA Terem Magyar Bajnokságon ezüst-, Hegedüs Krisztián a 3D Magyar Bajnokságon ösztönös kategóriában szintén ezüstérmet szerzett. A hivatalos minősítési szinteket három felnőtt versenyző teljesítette idén a 3D versenyrendszerben, ezáltal hivatalosan is az ország vezető íjászsportolói közé sorolva magukat: Takács Dezső (számszeríj), Hegedüs Krisztián (irányzék nélküli reflexíj), Román Péter (vadászirányzékos csigás íj).

Az egyesület munkájának „szakmai” megítélése azonban nem az egyesület feladata, hanem a sporttársaké. A sikereknek és munkáknak köszönhetően az „egyszarvú nyergébe” került a magyar íjászválogatott egy tagja, aki nádudvariként eddig a debreceni Letizia SC sportolója volt. Kiss Zsigmond (barebow kategória) 2009-ben 3D Magyar Bajnok, 2010-ben FITA Terem Budapest Bajnok, első osztályú minősített íjász „idegenlégiósként” átigazolt az egyesülethez, hogy itt folytathassa sportkarrierjét. Mindenki bízik abban, hogy az Unicornisba fektetett bizalmára rá tud szolgálni, és minden megteremtődik neki azért, hogy további sikereket érjen el – ezúttal már az Unicornisnak, és egyben Egernek is.
 
Az egyesület elnöke, Román Péter, aki a Magyar Íjász Szövetség észak-magyarországi régiójának vezetője a meghatározott feladatok teljesítését szintén sikeresnek értékelheti. Az íjász utánpótlás-nevelés programja halad előre, elég csak a két országos csúcsra gondolni. A régióhoz tartozó három megye (Heves, Borsod, Nógrád) sportegyesületeit, sportolóit segíteni, és sok esetben irányítani kell a mindennapok során. A régió, valamint az ország megfelelő íjász életének a jövőbeni biztosítása érdekében, a tavasz folyamán sor került egy íjász-instruktori képzésre, illetve egy MÍSZ biztonságtechnikai ellenőr és 3D versenybírói vizsgára. Ez a két időpont is segítette megerősíteni Egert, mint régióközpontot.
A régió ezentúl valóban „házhoz jön”: a napokban megtartott MISZ elnökségi ülésen elhangzott döntés értelmében, Tom Bill szövetségi kapitány az UniSE szakedzőjét,  Pap Lászlót a MÍSZ kinevezte regionális vezetőedzővé. Az ő feladata lesz a regionális egyesületek szakmai koordinálása, a regionális „C” válogatott összeállítása, szakmai képzése, illetve a megfelelő sportolók nemzeti „B”, illetve „A” válogatottba való integrálása. Ennek értelmében a kiválasztott sportolóknak januártól Egerben, az Unicornisnál lesz az edzésük, valamint a későbbiekben a vezetőedző javaslatára léphetnek föl a magasabb szintű válogatott keretbe. Ugyanakkor nemzetközi versenyre ezentúl kizárólag, a legalább a régiós válogatottsági szintet elért versenyzők mehetnek.

Jövő év elején immár harmadik alkalommal rendezik meg a FITA teremíjász versenyt. Az idén is sikeres volt a pályázat a 3D GP sorozat egyik állomásának a jogáért. Ennek időpontja 2011. május 21-e lesz. Ezentúl még egy regionális íjász diákolimpia megszervezése is az UniSE feladata. A versenyzők az IFAA teremíjász Európa-bajnokságon, az ausztriai FITA 3D világbajnokságon – és persze a hazai Országos Bajnokságokon – is szeretnének előkelő helyezéseket elérni, nagyobb létszámmal szerepelni a regionális válogatottban.
 

 
 

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!