Egerben tanított a japán karate mester
A Kereskedelmi Szakközépiskola tornatermében rendezték meg az edzéseket, Yoshiharu Hatano Hatano részvételével, aki először látogatott Egerbe. A városban 1987-óta működik Shito Ryu karate, a vezető Pál György három danos mesternek jelenleg 35 tanítványom van. Vegyes tudásszinttel és életkorral rendelkeznek, ketten közülük a fekete öves vizsgára készülnek.
Az egri klub Budo karatéval foglalkozik, nem sportkaratéval, így érthető, hogy sokan vannak akik 30-35 évesen kezdték el az edzéseket. Pál György a klub vezetője szerint a mai világban mindenütt verseny van, az iskolában, a munkahelyen mindenütt hajszolják a teljesítményt.
„Az embereknek szüksége van a világban egy olyan helyre, ahol a saját tempójában, saját örömére végezhet olyan dolgot, ahol önmagunkhoz mérjük mi a siker. Ahol nem az aranyérem és az első helyezés a fontos, hanem az ember az érték. Az én edzéseim ilyenek, embereket tanítok, és nem versenyzőket eddzek. Az edzéseinken a tanítványok egymásért érzett felelősséggel eddzenek, nem egymás legyőzésére, hanem egymás segítésére helyezzük a hangsúlyt.”
A Tradicionális Shito Ryu Karate Szervezet célja, hogy összefogja és szakmailag segítse azokat a Shito Ryu karatét gyakorlókat, akik a Shito Ryu-t, mint harcművészetet kívánják alkalmazni. Azokat, akik a karatéban nem sportot, hanem életformát, filozófiát, művészetet, az egész életen át tartó tanulást keresik.
Egerben többször láttak már vendégül magas fokozatú mestert, így Mabuni Kenei 10. danos mester is járt itt, akit októberben Tokióban Japán Élő Nemzeti Kincsévé nyilvánítottak. Ő 94 évesen a karate történelmének élő része, a ma élő legnagyobb tudású karate mester.
Hidetoshi Nakahashi 9. danos mester minden évben ellátogat Egerbe.
Hatano Yoshiharu 8.danos mester most először járt Egerben, és az 1552-ben történt események nagy hatással voltak rá, nagyon megérintette az egri vár védői által tanúsítottak hősiesség és kitartás.
Építészként és dizájnerként szakmai szemmel is nézte a várost, elmondása szerint nyugalom sugárzik a városból.
Nagy előny és megtiszteltetés a tanulás során, hogy a karate szellemiségét eredeti forrásból tudjuk tanulni, hangsúlyozta Pál György hozzátéve, hogy sok technika, magas szintű formagyakorlat nem érthető meg, és nem alkalmazható megfelelő szintű tudás nélkül.
A november 6-7-én megrendezett táborban összesen 83 fő vett részt. A klub egy haladó technikákkal foglalkozó táborra készült, ezért főképp haladó fokozatúakat és felnőtteket vártak a rendezvényre, amelyre Horvátországból és Ausztriából is érkeztek vendégek. A jó hozzáállást és nyitottságot mutatja, hogy Magyarországról más stílusok képviselői is eljöttek, hogy a mestertől tanuljanak.
Hatano Yoshiharu a két nap alatt főképp a karate néhány alapelvét próbálta meg átadni a Heian, Bassai Dai és Seipai formagyakorlatokon keresztül, a résztvevőket jóidőre ellátta gyakorolnivalóval.