Adótendenciák a megyében
A háromfokú szervezeti átalakulással kapcsolatos tudnivalókat Szalayné Ostorházi Mária, az APEH Észak-magyarországi Regionális Főigazgatóság főigazgatója ismertette. A korábbi kétfokú szervezet helyett a hatékonyabb, a megnövekedett feladatoknak megfelelő 21.századi információtechnológiai módszerekkel dolgozó adóhatóságot szeretnének működtetni az állami bevételek biztosítására A közigazgatási szolgáltatást és az olcsó állam működését egyaránt szolgáló változások következtében a régióban Borsod-Abaúj-zemplén megye, Heves megye és Nógrád megye területén Miskolc székhellyel jött létre a Észak-magyarországi Regionális Főigazgatósága, mellyel egyidejűleg kialakították a három megyei igazgatóságot.
A megyei igazgatóságok csak az elsőfokú adóhatósági feladatokat látják el, míg a regionális igazgatóságok a funkcionális feladatokat.
A 2009. évi személyi jövedelemadó és 2009. évi társasági adóbevallások tükrében Heves Megye gazdasági helyzetéről vázolt fel körképet Lukács György, az APEH Észak-magyarországi Regionális Főigazgatóság Heves Megyei Igazgatóságának igazgatója. A feldolgozás után a rendelkezésre adatok azt mutatják, hogy az országos népességből 3,1 %-kal részesedő Heves megye GDP részesedése is átlag alatti: 2,2%. Országos átlag alatt szintet jeleznek a teljesítménymutatók. A jövedelmezőség, hatékonyság országos átlag közeli, nőtt a veszteséges vállalkozások száma. A beruházások harminc százalékkal estek vissza a megyei vállalkozásoknál.
A gépipar a legnagyobb vesztes, míg az energetikai szektor árbevételei növekedtek.
A foglalkoztatás az országos átlaghoz képest csökkent. Továbbra is a nagyvállalkozások dominanciája jellemző az export területén, s az eredmények itt is jelentkeznek.
A magánszemélyek adói tekintetében, látható, hogy jelentős adócsökkentés indult el, növekvő mértéket mutat az ÁFA alakulása. Növekszik az értékesítés dinamikája a megyében.
Nem beszélünk csúnyán "Tanár Úr!"
Ne feledjük!
Az állami adóbevételek 25%-át sem éri el a személyi jövedelemadó, vagyis az ún. közvetlen adónem.
A többi, az már egyenesadó, olyan mint a jövedéki adó (benzin, pia, cigi, ÁFA, stb.) ingatlanadó, füstadó, fingadó... stb.
Az APEH apparátusának zöme erre a 20%-ra sasol.
Ezt az összeget a lakosság alig 20%-a fizeti be - a többiek helyett.
Feltételezem, hogy mindannyiunkat izgalomba hozott az apek legújabb átszervezése. Máris aggódom, hogy sikerül-e nekik.
Az sem újság, hogy megyénk cégeinek igencsak szarul megy. Sőt, feltehetően még szarabbul, mint azt az apeknél kilesik.