AUTOMÉDIA
TV a kocsiban
Az, hogy az autó a második otthonunk eddig csak az amerikai filmekből sejthettük. Most, hogy a hűtőszekrény, porszívó, merülőforraló stb. autós változatait minden benzinkútnál beszerezhetjük, immár kétséget sem hagy afelől, hogy az autó otthonos lakhelyé vált.
Nem csoda, hogy megjelentek a komfortot növelő egyéb kütyük, úgymint a házimozi, TV, videó. Persze hogy távirányítóval. Esetleg a kormányba szerelt gombok hadával. Vagy a sebváltóra szerelt joystickkel. Szóval a gyártók ötletessége nem ismer határt.
Plafonról lóg a TV
A Jumbo Jet imádók kedvence a motoros szervóval ellátott tetőkárpitra szerelhető, lenyíló TV készülék, amelyen persze DVD filmeket is nézhetünk, vagy az mp3 lejátszó fájl listáját követhetjük nyomon. Természetesen a tolatókamera képét is ide varázsolhatjuk, aminek mondjuk semmi értelme, hiszen az utasnak nem egy nagy élmény egy tolató autó lökhárítójából nézni kifelé. Mindenesetre az impozáns megoldásból akár kettőt is elhelyezhetünk a hátsó ülésen utazók nagy örömére. Ára 30-150 ezer forint
Szembe lóg a TV
Ez az a megoldás, amikor a napellenzőbe belülre szerelt TV monitoron nézhetünk hátrafelé. Például tolatókamera esetén. Ha a tolató kamerát közvetlenül a napellenzőre szereljük, akkor viszont bepótolhatjuk az ily módon elvesztegetett szépítkező tükröt. Minden esetre a megoldás diszkrét és a napellenzővel együtt kapható monitor ára nem haladja meg az 50-70 ezer forintot. A bolondnak is megéri.
Fejtámlában van a TV
Értelem szerűen az a megoldás csak a hátsó utasoknak nyújt szórakozást. Az elsőket nagyon zavarná. Itt egyszerűen egy sniccerrel kinyírjuk a fejtámláinkat, ügyelve, hogy a légzsákot ne pukkasszuk ki és a lyukba építjük a kapható LCD monitort. Hirtelen fékezéskor nem árt bekötve lenni, mert a monitor kemény. Funkciói azonosak a többi monitoréval: TV, DVD stb. Ára 50-90 ezer forint.
Dobozból jön ki a TV
Ez a legelterjedtebb módja a monitor kocsiba csempészésének. Sok gyártó egyszerű autórádiónak álcázza a néha több, mint egy millió forintba kerülő szerkezetet. A képernyő előcsusszan a dobozból, majd függőleges helyzetbe emelkedik. Az ilyen készülékek sokszor érintő képernyővel, sőt hangvezérléssel vannak ellátva, hogy minél kevesebbet keljen bizergálnunk a kezelőszerveket. Helyette pisloghatunk sréan lefelé és tapogathatjuk a különböző helyeken felbukkanó gombképeket.
Ezek a szerkezetek általában hangosan beszélő navigációs rendszert is rejtenek, amelyek általában még nem ismerik hazánk és a hozzánk hasonló vad tájak utcáit, de München belvárosában ügyesen elboldogítanak, általában németül. Meglehetősen kényelmetlen a kardánbox felső traktusában TV-t nézni, főleg a hátul ülőket készteti kígyótestű mutatványokra.