A női irodalom lehetőségei
2010.10.13.00:00
Dr. Kusper Judit, az EKF Irodalom Tanszékének munkatársa a női olvasás lehetőségeiről tartott előadást a Bródy Sándor Könyvtár Zenei és Idegen Nyelvi Gyűjteményében.
Az Eszterházy Károly Főiskola Kepes György Szakkollégium programsorozatának kedd délutáni témája „A női olvasás lehetőségeinek vizsgálata a feminista irodalomelméletek segítségével” volt. A téma szakértője, Dr. Kusper Judit előadását az Uránia folyóirat rövid bemutatásával kezdte, amelyből megtudtuk, hogy a folyóirat a magas irodalom mellett házi praktikákat és recepteket is közölt, valamint célközönsége elsősorban a nők voltak. Ezek után az előadó kitért a nők helyzetére is, hogy a huszadik századig csak a Biblia volt az egyetlen, amit az akkori lányok, asszonyok olvashattak. Viszont az irodalmárok elfeledkeztek a populáris regiszterről, ugyanis a népmesék és népdalok világa a női irdalom részét is képezik.
A Fehérlófia magyar népmese példáján keresztül Dr. Kusper Judit rávilágított arra, hogy a mesékben szereplő archetípusok a felnőtté válás és az önmagunkra találás problémáját dolgozzák fel. Shinoda Bolen: A bennünk élő istennők című könyve alapján a tanárnő elmondta, hogy nem csak egy életcél és a Szűz Mária-féle archetípus létezik, hanem számos női típus megtalálható az irodalomban. Hozzátette, hogy bár a nyílt kánont a férfiak irányítják, nem biztos, hogy nőként részt lehet venni az irodalomban. Így válik a női szerep kényszeresen férfivá. Kusper Judit előadását egy mai női költőnő, Szabó T. Anna: Kocka-rap című versével zárta.