Négy év a megyei önkormányzat élén – beszélgetés Sós Tamással
EgriSzín: A legutóbbi megyei közgyűlésen eredményesnek minősítette az elmúlt négy évet. Melyek voltak az időszak legfontosabb eredményei.
Sós Tamás: Mindenképpen ki kell emelnem, hogy ugyan nehéz körülmények között, hiszen gazdasági válság van, de valójában jelentős fejlesztéseket tudtunk megvalósítani. Azt kell, hogy mondjam kiemelkedő eredményességgel, korábban nem látott mértékben. Ciklusokon átívelően ez 20 milliárd, ha a megye egészét nézem, akkor ez 209 milliárd, ami úgy érzem, párját ritkítja. Ezt igazán évek múlva fogják reálisan megítélni. Van ami ebből már beért, már átadtuk a beruházásokat, például Parádon egy szociális otthont, Gyöngyösön az Orczy kastélyt és parkot, ehhez kapcsolódóan a Mátra Múzeumot. Egerben a Török Fürdőt és Reuma Kórházat, a viták ellenére a várossal, és a Buttler házat.
Lesznek olyanok amelyeket a következő időszakban fogunk, már ciklusokon átívelően átadni. Ide tartozik az Egri Vár, aminek mi vagyunk a gesztorai, 1,7 milliárdos beruházás, vagy ide kapcsolódik az ötmilliárdos kórházi pályázat, ami rövidesen megvalósításra kerülhet, A szerződés aláírásának elhalasztása – remélem – csupán az önkormányzati választás előtti taktikai kérdés.
Az valóban komoly gond, hogy egyre nehezebb a feltételeket előteremteni a működtetésre.
A központi pénz 2010-ben mindenféle támogatást figyelembe véve, körülbelül egymilliárddal kevesebb a Heves megyei Önkormányzatnál, az előző esztendőhöz képest. Azt gondolom ez jelentős tétel.
Azt kell, hogy mondjam, hogy az előző időszakban körülbelül 150 milliót minden évben kaptunk miniszteri pályázati alapból. Ebben az évben, amióta Fidesz kormány van, lassan fél éve, a pályázatunkat elutasították. Amikor a fideszes politikusok azt mondják, hogy segítenek, hát kérem itt volt a lehetőség és most például nem tudtak segíteni. Az illetékbevétel jelentősen csökken a mostani kormánydöntés alapján.
Úgy tudnám összefoglalni, hogy a nehéz körülmények ellenére is magas színvonalú a szakmai munka. A hivatal vezetését feltétlenül kiemelem. Kiemelem a testületet is, a megosztottság ellenére. Az egészségügyön túl szociális területen, az oktatásban vagy más egyéb területeken szakmai kérdésekben azért tudtunk előre jutni. A tárgyilagosság megkívánja, hogy megemlítsem, hogy például a Buttler házat is száz százalékban szavaztuk meg. Itt azt kell látni Egerben, hogy a gyöngyösieket és a hatvaniakat is rá kellet venni, hogy támogassák a fejlesztést. Ez nem volt könnyű, különösképp akkor, amikor Eger megyei jogú város Önkormányzat vezetése nem tett gesztusokat a megyei Önkormányzat felé. Például a kórházi pályázatnál is mi biztosítjuk az önerőt. Eger Önkormányzata nem tartja fontosnak, hogy önerővel részt vegyen. A városon belüli vitákat is nekünk kell megharcolni, amikor például különböző érdekcsoportok azt mondják, hogy a Dobó térre kellene minél több rendezvényt vinni, vannak akik azt mondják, hogy fel a várba. Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy föl a várba, mert ha 1,7 milliárd forint központi pénzt kapunk, akkor ebben fontos, hogy ott attrakciók legyenek. Tőlünk számon fogják kérni, hogy mennyivel nő a látogatottság. Amennyiben pedig attrakciót oda nem visznek akár a borászok, akár mások, akkor nem lehet majd megfelelni a pályázat eredeti kiírásának. Tehát ennek azért még vannak intézni valói. Én bízom abban, hogy ha túl vagyunk a kampányon, mert ma a közéletben egy lázas állapot van, s amikor lenyugodnak a kedélyek és a józan ész kerekedik felül, akkor ezeket meg tudjuk valósítani. Az álláspontok közeledtek, ez biztató.
Azt azért szeretném megemlíteni, hogy Egerben a megyei Önkormányzat részéről igyekeztünk felülemelkedni, hogy a viták ne húzzanak le bennünket. Én személy szerint igyekeztem példát mutatni, és ha megnézzük, hogy a megyei Önkormányzat a rendszerváltás óta mennyi fejlesztésben döntött, vagy valósít meg, akkor példaértékű és kiemelkedő ez az időszak. A viták ellenére tettük a dolgunkat, s úgy gondolom, hogy ezt néhány év múlva lehet tárgyilagosan megítélni. Magasra tettük a mércét, ezt nyugodt szívvel mondhatom.
EgriSzín: Ha az eredményekről beszélünk, meg kell említeni, hogy nehézségek is voltak. Mik voltak a legkritikusabb pontok a ciklusban?
Sós Tamás: Már utaltam rá, hogy a működési költségek gondot jelentenek, de ez nem heves megyei sajátosság. Országos sajátosság, hisz a magyar önkormányzati rendszer átalakítása megállt félúton. Ideiglenesen jöttek létre bizonyos dolgok 1990-ben és 94-ben, s azóta lényegi változás nem történt. Mondok egy példát. Most is komoly vitáink vannak, hogy bizonyos gyermekvédelmi, szociális területen a megyei jogú városnak is részt kellene vállalni egy viszonylag jelentős összeggel. Ezt nem teszi, és most peres úton kell érvényt szerezni
függetlenül attól, hogy erre törvényi rendelkezés van. Ez nem jó, mi tesszük itt is a dolgunkat. Ezek a viták nem segítettek.
Én egyszer sem mentem be Eger Megyei jogú Város Önkormányzatának intézményeibe, hogy felbujtsam az ott dolgozókat a város vezetése ellen. Számos alkalommal tapasztaltam a város vezetése részéről a kórház kapcsán, hogy komoly megnyilatkozások voltak ellenünk, amelyek nagyon komoly hangulati tényezők voltak. Én ezt nem tartom szerencsésnek. Itt sok mindenen felül kellett tudni emelkednünk.
A kórháznál a kulcskérdést ott látom, hogy Magyarországon az egészségügyi reform nem ment végbe, és gyakorlatilag ez hatott ki a mi dolgainkra. Ezért nem tudtuk megvalósítani eredeti szándékunkat a működtetésbe adás kapcsán.
Tessék belegondolni: az új egészségügyi kormányzat mit akar? Ugyanazt, amit annak idején mi is szerettünk volna. Azt szerettük volna, ha Egerben, Gyöngyösön, Hatvanban, a megye több pontján a kórházakat, az egészségügyi ellátórendszert jobban összehangoljuk. Ezt nem tudtuk megtenni önkormányzati keretek között. Itt a működtetésbe adásnál már a gyöngyösi, hatvani kórházat és az egrit összehangoltuk.
Nem fog tudni mást csinálni az új kormányzat sem, ezt mindenképpen meg kell tennie, és ezen az úton látom el is indult. Szerintem az eredeti irány jó volt. Az látszik, hogy az akkori ellenzék, a mai kormánypárti erők mindent tromfoltak, amit az akkori kormány tett,.
Amióta új kormány van, hány tüntetés volt a Kossuth téren a kormány ellen? Ugye nem volt?
Akkor viszont négy éven, sőt nyolc éven keresztül, korábban nem látott mértékű ellenállás volt a Gyurcsány- és Bajnai-kormány ellen. Kordonbontás és a legkülönbözőbb dolgok.
Úgy gondolom ez nincs jól. S az sem, hogy az üléspontok változtatják az álláspontot, mert a népszavazás kérdése, ami a vizitdíj kapcsán történt, nagy károkat okozott az országnak. Ezt már az új kormányzat látja is, mert nem szeretne ilyen népszavazást. Akkor pedig ez jó alkalom volt arra, hogy szétverjék az egészségügyi reformot.
Az jól látszik, hogy hozzá kell nyúlni az oktatáshoz, a közigazgatáshoz, az egészségügyhöz, a szociális kérdésekhez. Ezeket a kérdéseket ők később fogják elővenni. Az igazság órája akkor jön el, amikor október második felében beterjesztik a költségvetést, illetve amikor az alkotmányozási folyamatban megjelenik, hogy mi is kerül be az alkotmányba.
Ezek tükrözik ma a magyar társadalmon belüli feszültségeket, ez csapódott itt le. Én személy szerint ma is és korábban is azt képviseltem, valamint a jövőben is azt fogom, hogy a szakmaiságra kell támaszkodni, a szakemberek véleményére kell építeni és változtatni kell a túlpolitizáltságon.
Magam is erre törekszem, hiszen nem álltam ki a nyilvánosság elé minden esetben, amikor nem akármilyen atrocitások értek. Amikor másokat emberi méltóságukban aláztak meg, azok ellen minden esetben szót emeltem és szót fogok emelni a jövőben is.
EgriSzín: A kórház ügye volt talán a ciklus legmarkánsabb jelensége. Ön szerint mi okozza a legnagyobb feszültséget Eger Város Önkormányzata és Heves megye Önkormányzata között ebben az ügyben?
Sós Tamás: Amíg Nagy Imre volt a polgármester, addig itt nem voltak viták a megyei önkormányzat és a város között, és zökkenőmentesen tudtunk megvalósítani elképzeléseket.
Amióta Habis László vezeti a várost, azóta ő is nagyon nehéz helyzetbe került, mert a különböző jobboldali érdekcsoportok nagyon komoly erőt képviselnek. A polgármester úr is egyre inkább eltolódott az ő irányukba.
Gondoljunk arra, amikor a Sziki úrral együtt szónokoltak, és az akkori kórházvédők, ma városvédők a polgármester úrnak ma már komoly terhet jelentenek. Vagy amikor a Fidesz szervezetét feloszlatták. Számomra úgy tűnik, mintha ezt a városvezetést, legalábbis politikai értelemben, sodródás, a Fidesz központi politikája jellemzi.
Úgy gondolom, hogy Egernek a lokálpatriotizmusára jobban kellene építeni. Félőnek tartom, hogy ez az irány nem jó, a lokálpatriotizmust ismételten elő kellene venni. Nem véletlen, hogy Dr. Ringelhann Györgynek tudtunk itt gratulálni egy héttel ezelőtt, amikor a „dr. Jakab István-gyűrűt” kapta meg.
Azt hiszem, hogy az akkori időszakhoz kellene visszatérni, amikor a polgármester úr alpolgármester volt. Én személy szerint az ő szakmaiságát akkor is értékeltem, és ma is nagyra tartom, de ez a politikai irányultság, amikor túlpolitizáltság van a városban, és nem tudják integrálni a különböző érdekcsoportokat, ez hatott ki ezekre a vitákra.
EgriSzín: A megye és a város közösen tartja fenn az egri Gárdonyi Géza Színházat. Lehet-e egy ilyen intézményt közösen működtetni jól?
Sós Tamás: Ez az önkormányzatiság ellentmondása. 1990-ben alakult ki úgy, hogy vannak intézmények, amelyeket a két önkormányzat közösen működtet. Hogy ezt áthidalják, közös egyeztető bizottságot kell létrehozni.
Mi ezt úgy működtetjük, hogy Eger vezetéséből is van benne néhány tag, benne a polgármester úr, és vannak tagok a Heves megyei Önkormányzatból, így én is benne vagyok. Év elején közösen döntünk a gazdálkodási kérdésekről, ami a kulcsfontosságú része.
Más egyéb kérdésekben elég nehezen haladunk, bár különböző dolgokat rugalmasan meg tudtunk oldani. A Tánctagozatot például a város is és a megye is fontosnak tartotta, és ezt jelentős vívmánynak tartom. Ugyanakkor azt kell hogy mondjam, hogy a tavalyi esztendőben, amikor lehetőségünk volt, nagyobb összeget biztosítottunk a színháznak mint a város. mi ezt ebben az esztendőben nem kaptuk vissza, mert a város ugyanannyit fordít. A nyári játékoknál lehetősége lenne, hogy a színház kapjon támogatást, de egy másik kulturális szervezet kapja ezt az összeget. Erről a város vezetése dönt.
Azt lényegesnek tartom, hogy a színház Egerben sikeresen működik, szakmailag magas kvalifikáltság jellemző rá. Csizmadia Tibor direktor vezetésével, aki a Magyar Színházi Társaság elnöke is, kiemelkedő szakmai munkát végeznek. A szakmai díjak is önmagukért beszélnek. Ugyanakkor szeretném megjegyezni, hogy minden esetben igyekeztünk korrektül hozzáállni a dolgokhoz. például a hamarosan esedékes színházigazgatói pályázatot mi nem írtuk ki, nem döntöttünk az önkormányzati választások előtt, pedig mi vagyunk ennek a gesztorai. megadtuk azt a lehetőséget, hogy az önkormányzati választások után, Eger megyei Jogú Város Önkormányzata és a Heves Megyei Önkormányzat közösen tud erről dönteni.
EgriSzín: Ön milyennek képzeli el a következő színházi évadot, ha változások lesznek a színház vezetésében?
Sós Tamás: Én nem akarok „színházigazgatóbb” lenni a színházigazgatónál, nem akarok „színészebb” lenni a színésznél, nem akarok „nézőbb” lenni a nézőnél. Azt gondolom, hogy ezt arra hivatottaknak kell eldönteni. Azért kap megbízatást egy igazgató amikor pályázik, hogy elsősorban ő ennek a felelőse. Ha ő pedig helyesen dolgozik, akkor igyekszik egy szélesebb kört bevonni ebbe a gondolkodásba. Helyesen teszi, ha a lakosságnak azt a részét is igyekszik megszólítani, akik nem járnak színházba.
Mi nem mondtuk meg azt, hogy ilyen vagy olyan darabot játszanak. Az egy másik rendszer, az egy másik gondolkodás. Nem tartanám jónak, hogy ha egy megyei vagy városi önkormányzat vezetése mondaná meg, hogy milyen darabot játsszanak. Az egy korábbi rendszernek volt a sajátossága. Úgy gondolom, hogy egy színháznak például itt Egerben olyannak kell lenni, ahol minden réteg igényét kielégítik. Szívesen menjenek oda a gyerekek, a középiskolások, a fiatalok, főiskolások, a felnőttek, az idősek. Ebből adódóan meg kell találni, hogy legyenek modern darabok, régebbi darabok. Legyenek olyanok amelyek a magyarság múltját dolgozzák fel, s legyenek szórakoztató előadások. Tudom, hogy sokan az operettet szeretik, és legyenek olyanok, amelyek magas művészi kvalitást igényelnek. Ennek kell tudni megfelelni. Körülbelül így kellene gondolkodni és nem hiszem, hogy ebből a házból kell megmondani, hogy ott milyen darabot játsszanak. Azt hiszem hogy ez a színház az elmúlt időszakban bírta az egri, a heves megyei közönség és a színházszakma kritikáját.
EgriSzín: A Heves Megyei Önkormányzat intézményei hogyan tudtak megbirkózni a válság okozta nehézségekkel?
Sós tamás: Takarékos gazdálkodásra volt szükség. Egy megyei önkormányzat alapvetően intézmény fenntartói, működtetői feladatot lát el. Közel negyven intézményről van szó a megye legkülönbözőbb pontján. A lakosság talán kevésbé tudja, hogy ezeknek a jó része szociális intézmény. Vannak tanintézeteink, vannak gyermekvédelmi tevékenységeink. Itt Egerben meg kell említeni a várat, a könyvtárat, a levéltárat, a színházat és ne felejtsük ki a Harlekin Bábszínházat sem. a működtetésnél, a ciklus elején nagy figyelmet fordítottunk a racionalizálásra. Ez azt is jelenti, hogy több intézményt közös gazdálkodással oldottunk meg. a szakmaiság nem csorbult. Természetesen ezen igyekeztünk életszerűen korrigálni. Látszik az, hogy a megyei önkormányzatoknak kötvényt kellett kibocsátaniuk ebben a ciklusban. Mi is bocsátottunk ki. Az eladósodottságunk más megyékkel összehasonlítva az országos átlag alatt van, lényegesen nagyobb adósággal rendelkező önkormányzatok vannak.
Külön ki kell emelnem a hivatal vezetését, de az intézményvezetőket is, a Pénzügyi Bizottságunkat, a testületet, hogy erre kiemelten figyeltek. Úgy gondolom, hogy egy olyan időszakot tudhatunk magunk mögött, ahol a takarékos gazdálkodás volt a jellemző. hangsúlyt fektettünk a kötelező feladatainkra, de az önként vállalt feladatainkat összességében jó színvonalon láttuk el. Volt aki úgy fogalmazott, hogy erős közepes, illetve jó színvonalú, de az biztos, hogy más megyékkel, más önkormányzatokkal is bírjuk az összehasonlítást. Intézményvezetőink, hivatali dolgozóink felkészültek, tapasztaltak.
EgriSzín: Említette, hogy számokban mérve is jelentős fejlesztések történtek a megyében. Van-e arra garancia, hogy folytatódnak ezek a fejlesztések és a működéshez lesz-e elég forrás?
Sós Tamás: Van aggodalom, de azért bízom a józan észben. Az aggodalom abban van, hogy az országgyűlési választások előtt a kampányban azt ígérték a jelenleg kormányzó erők, hogy több dolgot egyik hétről a másikra megoldanak. Hát itt lényeges változás nem történt, sőt nehezedtek a feltételek, s nem tudták megtalálni ezekre a megoldást. Azt gondolom, hogy nincsenek megfogalmazva országosan a problémák, illetve, hogy hogyan kívánják ezeket kezelni. Szemmel látható, hogy a pénztelenség a jövő évben is érzékeltetni fogja hatását. További takarékosságra van szükség. A köztársasági költségvetés fogja ezt igazán eldönteni. Nem véletlen, hogy az önkormányzati választások előtt nem hozzák ezt nyilvánosságra.
Korábban is mondtam, hogy hozzá kell nyúlni a közigazgatási kérdésekhez, hatékonyabbá kell tenni a közigazgatást. Fontosnak tartom, hogy az oktatással foglalkozzanak, az egészségüggyel, és lakosságot érintő hangsúlyos kérdésekkel.
A fejlesztéseknél, pedig a 2007-2013-as európai uniós időszakból még azért egy jelentős tétel hátra van. Egyfajta válasz a Széchenyi-terv, de erről nagyon keveset lehet hallani. Idáig csak kommunikációs megnyilatkozások voltak, valójában februártól lehet érzékelni, hogy ténylegesen mit is terveznek.
Ami pedig a rendszereknek az átalakítását illeti, úgy látom, hogy itt a látványpolitizálás működik, ennek volt következménye néhány döntés a parlamentben. A lakosság a pénztárcáján ezt még nem érzékeli pozitívan, és belátható időn belül nem is fogja.
Egri Szín: Hogyan értékeli az ellenzék magatartását? Mennyire volt hatékony a munka a Közgyűlésben?
Sós Tamás: A negatívumokban is próbálom a pozitívumot keresni. Ha például egy szociális intézményi kérdés napirendre került, akkor az esetek nagy többségében el tudtuk kerülni a politikát. Az oktatás területén szintén. Vagy ha arról volt szó, hogy a tüzeléstechnikai vállalat milyen árképzést alkalmazzon, arról sem volt túl nagy vita. Viszont a kórház-kérdés erőteljesen megosztotta a közgyűlést és voltak bizonyos politikai felhangok, ezek kapcsolódtak az országos politikai tendenciákhoz. Ez szerintem nincs jól, és a legutóbbi közgyűlésen voltak ketten, akik bejöttek nem közgyűlési tagok, botránykeltően viselkedtek. Ez terhet jelentett a Fidesz frakció számára is. Gondolom, hogy ők sem büszkék arra, hogy ezekkel a személyekkel az előző hetekben, hónapokban, különböző utcai demonstrációkon együtt vettek részt. Úgy gondolom, hogy számukra is teher. Véleményem szerint itt össze kell fogni. A jövő számára nagy jelentőségűnek tartom azt, hogy függetlenül attól, hogy valaki konzervatív, liberális vagy szociáldemokrata össze kell fogni, mert szerintem egy dolog itt mindenkit összeköt. Az hogy ez a város ez a megye fejlődjön, gazdagodjon, gyarapodjon és az itt lévő emberek pedig boldoguljanak.
EgriSzín: Közgyűlési elnökként talán az Ön személyét érte e legtöbb kritika, vád, intrika, a legutóbbi közgyűlésen malacfarok is előkerült. Minek tulajdonítható ez a jelenség, mi okozza ezt a magatartást?
Sós Tamás: Ez a magyar politikai kultúra, a magyar politikai megosztottság. Valójában egy központi irányú dolognak tartom. Gondoljunk vissza a 2002-es országgyűlési választások első fordulója utáni időszakra, amikor az akkori ellenzék, a mai kormány-erők Budapesten meghirdettek egy polgári kör mozgalmat, gyakorlatilag egy utcai politizálást. Tulajdonképpen országosan, de helyi szinteken is megpróbálták akadályozni a különböző folyamtok megvalósulását. Azt gondolom, hogy itt is ez csapódott le. Heves megyében a Magyar Szocialista Párt mindig jobban szerepelt az országos átlagnál. Ebből adódóan nem véletlen, hogy ilyen folyamatok jelentek meg. Ezen túl kellene lépni, de az ma már nehéz, mert
amikor a palackból kiszabadul a szellem, akkor azt kezelni kell.
Ne legyen igazam, de ma úgy látom, hogy Eger város vezetésének sem lesz könnyű ezt a helyzetet kezelni. Mivel ők engedték ki a szellemet a palackból, neki ebben jelentős szerepe kell, hogy legyen, hogy a szellem abba a bizonyos palackba visszamenjen. Vagyis a szélsőségesek ne tudjanak ilyen mértékben továbbra is előre törni, ahogy ez történt.
Úgy gondolom, hogy ez minden józan ember érdeke.
EgriSzín: Mit üzen, mit tanácsol a következő ciklusban a megyei közgyűlés elnöke tisztet betöltőnek?
Sós Tamás: Én abban bízom, hogy sikeresen szerepelünk, és ez a folyamat, ami az elmúlt időszakban elindult, folytatódni fog. Mint ahogy mondtam, magasra tettük a mércét a fejlesztéseknél, a szakmaiságnál, s bízom abban hogy a fejlesztések ilyen ütemben folytatódnak, ami nem lesz könnyű de folytatódnia kell.
Bízom abban, hogy nem a politika lesz a domináns a döntéseknél, hanem a szakmaiság.
Sajnos az amit én országosan ma látok, akár úgy is, mint országgyűlési képviselő, az
aggodalomra ad okot. Gondoljunk arra, hogy a különböző állami vállalatoknál milyen változások vannak, vagy a legkülönbözőbb területeken milyen személyi változások vannak és ezek hogyan történnek. Én úgy gondolom, hogy ez nincs jól, nem szerencsés, hiszen egy szakembergárda van.
Természetesnek tartom, hogy bizonyos politikai posztokon vagy vezetői posztokon legyen változás, de azt nem tartom szerencsésnek a feszültségkeltést. Azt sugallni, hogy itt mindenki negatív dolgokat tesz. Meghurcolni, megfenyegetni embereket, ami által vélt és valós dolgok keverednek.
Úgy gondolom, hogy különösképpen kisebb településeken, teljesen mindegy ki mit mond. Ettől sokkal fontosabb az, hogy ki hogyan tud valójában megfelelni a lakosság elvárásainak.
Mindenkiről kialakul egy vélemény, bizonyára rólam is, bizonyára másokról is. És ettől sokkal fontosabb, hogy helyi szinten milyen a megítélés, hiszen itt együtt élünk húsz, harminc, negyven, ötven éve. Valójában az ítél meg egy embert, hogy az alatt a néhány évtized alatt hogyan tette a dolgát.
Ilyen vonatkozásban én azt mondom, hogy nyugodt szívvel várjuk a választásokat, nyugodt szívvel állunka lakosság elé, még akkor is, ha az látszik, hogy politikai értelemben ez a pálya felbillent. Még akkor is, ha látjuk, hogy ez a választási rendszer, amit ez a kétharmad átírt az elmúlt fél esztendőben, gondot jelent, sérti az arányosság elvét. Gondot jelent a települési önkormányzatoknál is a sokszínűségnek. Gondot jelent azért, mert a kis politikai erők, civil közösségek jóval kisebb arányban tudnak bekerülni az önkormányzatokba. Erre is valamilyen típusú válaszokat kell találni.
Arra viszont büszke vagyok, hogy a döntéseinknél minden esetben az érdekképviseletekkel, a szakmai szervezetekkel folyamatosan egyeztettünk, úgy a költségvetésnél mint más kérdések esetében. Nagyon nagy támogatást kaptam a kórház dolgozóitól a döntéseknél. Külön ki kell emelnem a főnővéri, nővéri kart, az érdekképviseleteket. Köszönöm a munkájukat, s mindazoknak a vezetőknek is, akik tették ott a dolgukat.
Én bízom benne, hogy a szakmaiság nem fog csorbulni, és bízom abban, hogy a különböző hivatalokban is azok az emberek tudják tovább vinni ezt mindenegyes önkormányzatnál – hiszen Heves megyében 121 önkormányzat van, s megannyi hivatal - akik korábban is tették a dolgukat. bízom abban is, hogy a nagy központi személycserék meg fognak állni, mert azt gondolom, hogy a szakmaiság nem szabad, hogy csorbuljon.
A korházzal kapcsolatban--akkor miért a jobb szakemberek (orvos) mentek el a korházból???? és a hátra hagyott tartozás?? a felelőségre vonás hiánya??? Tényleg jó volt a Hospi???? Valakiknek!!
T.4-es! Attól, hogy neked nem szimpatikus valaki vagy valami, attól még az illetőnek és pártjának voltak és vannak szavazói. A "déligyümölcs-szüret" ellenére. Nagyvonalú és lekezelő általánosításod ("nem szavaztak/szavaznak rájuk") afféle szómágia, sokaknak tetsző otromba csúsztatás. A te kerek, szép sommás véleményed akkor érne valamit, ha írnál konkrétumot, kritikai véleményt. Ja, és bocsánatot kérhetnél azoktól a Heves megyében élő szavazóktól/választóktól, akik a te olcsó megállapításod és politikai ízlésed ellenére nagyon is léteznek!
:-) :-) :-)
Ez a szép, kerek nyilatkozat illik Tamás eddigi életéhez, munkásságához.... Csak az maradt ki belőle, hogy akkor miért nem szavaztak/szavaznak rá/rájuk? :-)
2-es! Alapos és szakszerű hozzászólásod nagyon tanulságos. Ebből erőt lehet meríteni. Nagyon kéne már a hely a te jelöltednek? Csak nem magadra gondoltál?
Hiányozni fogsz a megyének! :(
LIKE! :)