Food teszt a főiskolán
A verseny célja az új információkra leginkább fogékony, 14-18 év közötti korosztály korszerű élelmiszerbiztonsági, élelmiszeripari, és gyártástechnológiai tájékozottságának fokozása, illetve a tudatos fogyasztói magatartás kialakulásának és egy magasabb szintű életminőségre való törekvésnek az elősegítése.
Kiss Attila, az Egerfood Tudásközpont vezetője elmondta, hogy hagyományteremtő célzattal négy éve rendezték meg először a Food teszt elnevezésű tanulmányi versenyt azzal a szándékkal, hogy a fogyasztói tudatosságot, az élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos tájékozottságot, a fogyasztóvédelmi és állampolgári ismeretekhez sorolható fontos információkat közvetítsék az ilyen kérdéskörök iránt érdeklődő, legfogékonyabb középiskolás korosztály számára. A regionális vetélkedőre négy megyéből érkeztek a részvevők, 18 középiskola négy-négy fős csapata verseng a főiskola sportcsarnokában.
„Évről évre azt tapasztaljuk, hogy fokozódó az érdeklődés, és örömmel tapasztaljuk azt is, hogy a diákok felkészültsége egyre nő. Ez jó hír mindannyiunk számára, hiszen a fogyasztói tudatosságot, az élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos gondolatoknak az elterjesztését csak ilyen módon lehet hatékonyan képviselni.
Itt a főiskolán a „Kutatók éjszakája” rendezvénysorozatnak érdekes színfoltja az, hogy a fogyasztóvédelem és élelmiszerbiztonság határterületén egy ilyen színvonalas tanulmányi verseny zajlik, ami még egy fontos társadalmi missziót is betölt. Ilyen jellegű ismeretekkel ritkán találkoznak a diákok, a középiskolások, a fiatal korosztály képviselői.” – fogalmazott a Tudásközpont vezetője. Kiss Attila arra a kérdésre, hogy lehet-e mérni egy ilyen program eredményességét, hogy változott-e a fogyasztói magatartás, Kiss Attila így válaszolt:
„A magyar társadalom fogyasztói magatartása az európai élmezőnytől kicsit távol van, a középső mezsgyében, az alsó harmad felső részében foglal helyet. 16-18 %-os arányt képvisel ez a tudatos fogyasztói réteg. fejlettebb társadalmakban ez a szám meghaladja a 30-40 %-ot, de van ahol ez a szám csak öt százalékra tehető. Ez nyilván a statisztikai módszerek kérdése is. Biztos, hogy nem lehetünk elégedettek, nem lehet elég korán kezdeni. Mi oktatási intézményként, és egy nagyon céltudatos fogyasztóvédelmi egyesületként ezt az utat járjuk.
A Közép-európai Fogyasztóvédelmi és Élelmiszerbiztonsági Egyesület egy TÁMOP programnak köszönhetően nagyon intenzív tájékoztatási tevékenységet folytat szóróanyagokkal, iskolákat megmozgató rendezvényekkel, továbbképzésekkel. A fogyasztóvédelmi ismeretek integrálását minden tantárgy számára lehetővé teszik, egy modell jellegű kísérleti képzéssel, ami Egerben egy általános- és egy középiskolában folyik.