Belvárosi rehabilitáció a nyilvánosság jegyében
Az Integrált Városfejlesztési Stratégia részeként történő, időnként a lakosságból némi ellenérzést is kiváltó belvárosi fejlesztések kapcsán többször felmerült, hogy akár a város polgárai, akár a különféle szervezetek mennyire tájékozottak vagy tájékozatlanok az őket érintő ügyekben. korábban is történtek egyeztetések, fórumok, amelyek mind a tájékoztatást mind a vélemények meghallgatását szolgálták.
Az Egri Városfejlesztési Kft. közleménye szerint a jövőben is informálni kívánják a közösséget a fejlesztésekről.
Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata 2010. január 8-án nyújtotta be pályázatát az Új Magyarország Fejlesztési terv Észak- magyarországi Operatív Program ÉMOP-2009-3.2.1/C- Megyei Jogú városok integrált rehabilitációja „DOBÓ TÉR – EGER PATAK – BELVÁROSI TÉRSOR FUNKCIÓBŐVÍTŐ REHABILITÁCIÓJA” címmel.
A pályázat I. fordulós Kormány általi nevesítése 2010 áprilisában történt meg. A II. fordulós anyag kidolgozására az Önkormányzatnak 6 hónap áll rendelkezésére. Ebben az időszakban folytatni kellett a projektek társadalmasítását, melyben a megbízott pályázatíró cég már több alkalommal tartott egyeztetést a civil szervezetekkel, kérdőíves felmérést is indított, melynek kiértékelése most veszi kezdetét.
Az Integrált Városfejlesztési Stratégia (IVS) ötvözi a különböző szakpolitikai megközelítéseket, így az Önkormányzat városfejlesztésben meghatározó és döntéshozó szerepe mellett összefogja és ütközteti az érintett partnerek, az üzleti, a civil szektor, a közszféra, a lakosság céljait, elvárásait a gazdaságfejlesztés, környezeti fejlesztés, közlekedésfejlesztés, társadalmi célok megvalósítása területén.
Ennek tükrében az IVS egy városi szinten értelmezhető átfogó célt fogalmaz meg, melyből levezethetőek az egyes területekre vonatkozó tematikus célok, valamint az egyes városrészekre vonatkozó helyi célok is. Mindezeket a dokumentum időben is lehatárolja: a város hosszútávú, 15-20 évre vonatkoztatott átfogó céljának megvalósítása érdekében jelöli ki a 7-8 éves tematikus célokat. Az IVS kötelező elemeként készül el az anti-szegregációs terv (ASZT) is. Az ASZT megvizsgálja, és területileg körbehatárolja Eger szegregált lakókörnyezeteit, és feltárja ezen területek problémáit.
Az IVS kidolgozására 2008 áprilisában adott megbízást az Önkormányzat. A megbízott cég munkatársai a Statisztikai Hivataltól, közműszolgáltatóktól, és az Önkormányzattól is gyűjtöttek be adatokat a városról. Több mint száz személlyel készítettek interjút, akik a civil élet, a vállalkozói szektor és az Önkormányzat szakembereiből kerültek ki. Az ezek alapján készült IVS-tervezetet a 2008. augusztusi közgyűlésen fogadta el a képviselő-testület, amely egyúttal döntött annak társadalmi vitára történő bocsátásáról is.
A lakossági észrevételek, javaslatok megfogalmazására 2008. szeptember 1. és 30. között nyílt lehetőség. Az IVS tervezete a társadalmi vita idején teljes egészében elérhető volt a www.eger.hu honlapon. Több tájékoztató jellegű cikk, információ jelent meg a helyi médiában, ugyanakkor szakmai megbeszéléseken, civil találkozókon, lakossági fórumokon is megvitatták az anyagot, de 2008. novemberi közmeghallgatásnak szintén tárgyát képezte az IVS.
Végül a 2008. decemberi Közgyűlés elfogadta az IVS-t, miután valamennyi önkormányzati bizottság megtárgyalta és támogatta a dokumentumot.
2008. áprilisában – az IVS készítésével párhuzamosan – írta ki az Önkormányzat a Dobó tér és környékének építészeti rekonstrukciója vonatkozó országos nyílt építészeti tervpályázatot.
A beadási határidőre, 2008. szeptember 22-re húsz pályamű érkezett, amelyeket az állami főépítészből, Eger polgármesteréből, a Kulturális és Örökségvédelmi Hivatal elnökéből, Eger korábbi és jelenlegi főépítészéből, Vác és Szeben főépítészeiből, táj- és kertépítész szakemberből, a Magyar Építész Kamara képviselőiből, az Eger Város Környezeti Kultúrájáért Alapítvány elnökéből, továbbá jogi és pályázati szakértőkből álló bizottság bírált el. Az eredményhirdetésre 2008. október 8-án került sor.
2008. november 5-től a Szent Hedvig Kollégiumban egy hónapon át tartó, ingyenesen látogatható tárlat nyílt a pályaművekből. A kiállítást 319 látogató tekintette meg.
Következő lépésként az Önkormányzat az IVS alapján funkcióbővítő város-rehabilitációs pályázat elkészítését határozta el. A fő elem a Dobó tér és környékének építészeti rekonstrukciója volt, amelyet a Dobó téri építészeti ötletpályázat eredményeire alapozva dolgoztak ki, s melyhez kapcsolódóan 2009 februárjában a területen lakók között kérdőíves felmérést is végeztek.
Miután a város-rehabilitációs beavatkozásokhoz létre kellett hozni egy városfejlesztési társaságot, 2009 júniusában az Önkormányzat megalapította az Egri Városfejlesztési Kft.-t.
(A városfejlesztési társaság tulajdonképpen az Önkormányzat projekt menedzsment szervezete, tevékenységi köre az IVS-ben szereplő városfejlesztési akciók végrehajtása, célja az Önkormányzat városfejlesztési célkitűzéseinek gyakorlati megvalósítása a lehető legkedvezőbb pénzügyi feltételekkel.)
Az Önkormányzat2009. augusztus 26-án már lakossági fórumot tartott az „Egri belváros funkcióbővítő városfejlesztő rehabilitációja” témájában.
Az ötletpályázat győztes tervezőjével 2009 nyarán egy tanulmánytervet készíttetett az Önkormányzat, aminek célja a projektelemek kidolgozása volt. A tervet Eger MJV Helyi- Építészeti Műszaki Tervtanácsa, valamint a Műemléki Tanácsadó Testülete is véleményezte. A 2009. augusztusi Közgyűlés az így kialakult projektlistát hagyta jóvá, egyben felhatalmazta a Polgármestert az együttműködési megállapodások megkötésére.
A projektelemek megvalósíthatósága érdekében 2009 januárjában a területre vonatkozó szabályozási terv módosítását is elindította az Önkormányzat. Az Önkormányzat mind az előzetes, mind a közbenső államigazgatási eljárás során felkereste az érintett kamarákat, képviselőket és a Civil Kerekasztalt is. A szabályozási tervet 2009. november 12-től közszemle is kitették.
A fenti dokumentumok elfogadása után 2010. január 8-án nyújtotta be pályázatát az Önkormányzat az Új Magyarország Fejlesztési terv Észak- magyarországi Operatív Program ÉMOP-2009-3.2.1/C- Megyei Jogú városok integrált rehabilitációja DOBÓ TÉR – EGER PATAK – BELVÁROSI TÉRSOR FUNKCIÓBŐVÍTŐ REHABILITÁCIÓJA címmel.
A pályázatot 2010 áprilisában I. fordulóban nevesítette a Kormány. A II. fordulós anyag kidolgozására az Önkormányzatnak hat hónap áll rendelkezésére. Ebben az időszakban folytatni kellett a projektek társadalmasítását, melyben a megbízott pályázatíró cég már több alkalommal tartott egyeztetést a civil szervezetekkel, kérdőíves felmérést is indított, melynek kiértékelése most veszi kezdetét.
Megállapítható tehát: a fentiekben összefoglalt két év során – különösen az elmúlt másfél évben – a város vezetése rendszeresen tájékoztatta a lakosságot a tervezett projektelemekről a helyi tévében, az írott sajtóban, valamint az internetes oldalakon. Ezeken túl a főépítész a tanulmánytervet készítő építészek részvételével több fórumon is bemutatta a terveket, így a Heves Megyei Iparkamarában, a fertálymesterek előtt, a Rotary Klubban, továbbá a Civil Kerekasztal előtt, a Polgármester pedig a projektelemeket a Kvaterka programsorozat keretében ismertette, de bemutató sétát is szervezett.
A projektekkel kapcsolatos határozatok, rendeletek és az ehhez tartozó előterjesztések, valamint az elfogadott IVS a www.eger.hu honlapon folyamatosan elérhető.
Nagyon-nagyon elkésett ez a bizonyítvány-magyarázó "ismeretterjesztés" a polgármester és a lokálpatrióták részéről. Hogy mennyire nem csupán a mezei egri lakosok tájékozatlanok (mert nem voltak korrektül informálva a kezdetektől), azt ékesen bizonyította több képviselőnk reakciója. Nem tisztességes dolog ám zsigerből megvádolni őket olcsó, politikai kampányfogással! Egy egri képviselő sem lehet annyira buta, hogy olyat állítson, ami két perc alatt cáfolható. Tehát igen komoly anomáliák voltak-vannak a Városházán belül az információáramlással. ami viszont tényleg erősen kampánygyanús, az a polgármester mostani sietsége az általános, mindenre kiterjedő korrekt tájékoztatás pótlásában. Hiába most az Egri Városfejlesztési Kft. terjedelmes magyarázkodása, bizonykodása, legfőképpen pedig a már teljesen eldöntött, lepapírozott tervekhez a lakosság véleményének az utólagos kérése. Porhintés, gyenge alibizés.
A Habis-féle politikai propaganda tükröződik a fenti sorokban. Jól tudja mindenki, hogy a városvezetés az utóbbi években \"elfelejtette\" tájékoztatni - főként a belvárosi - lakókat arról, hogy éppen mit is kívánnak több milliárd forintért megvalósítani. Továbbá két fontos dolgot tennék hozzá:
1. Az IVS sokáig nem volt elérhető a nyilvánosság számára!
2. A jelenlegi IVS-t egy budapesti consulting cég készítette több millió Ft-ért, azaz egyetlen egy egri szakértő sem vett részt annak elkészítésében!
Kérdezem én: Vajon a pestiek mennyire tudják, hogy Eger városának egyes területein milyen problémák és fejlesztési lehetőségek adottak?
Valamint kiemelném, hogy az IVS a problémákra semmiféle kézzel fogható, számokkal alátámasztott megoldást nem kínál, szó nincs olyan adottságaink kihasználásáról benne, mint a gyógyvizek, a szőlészet-borászat és a turizmus egyéb ágai. Az északi városrész, amely Eger területének közel a fele, olyan súlyos építészeti, gazdasági, szociális és környezeti és infrastrukturális gondokkal küzd, amelyekre a jelenlegi vezetés sem talált megoldást, de még csak erőfeszítéseket sem tett!