Hangfelvétel a Leader ügyekről
„Folyamatosan gyűlnek a bizonyítékok, hozzám és munkatársaimhoz egyre több, és több információ jut el gyanús ügyletekkel kapcsolatosan. Bár jelenleg a jéghegy csúcsát látjuk, már-már felsejlenek a zuschlagi mélységek az ügy kapcsán.” – fogalmazott Horváth László ma délelőtti sajtótájékoztatóján a „leader ügyben”.
A képviselő augusztus 18-án feljelentés-kiegészítést nyújtott be magánokirat-hamisítás, jogosulatlan gazdasági előny megszerzése és csalás bűncselekmények gyanúja az Észak-Hevesi Vidék Fejlődéséért Közhasznú Egyesület gazdálkodása kapcsán a Heves Megyei Rendőr-főkapitányságon. Az említett, a Leader-pénzek szétosztására alakult egyesület ellen korábban jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt indult eljárás.
A legújabb bizonyíték, egy több mint negyven perces hangfelvétel, ami a Leader egyesület egyik munkatársával készült, s ezen a felvételen a meg nem nevezett illető részletesen beszámol a közpénzek kifizetése körüli ügyletekről.
Horváth László, aki a hangfelvételt, mint bizonyítékot ma délelőtt eljuttatta a heves Megyei rendőrkapitányságra, a hangfelvétel alapján vélelmezhetőnek tartja, hogy bűnszövetségben követték el a bűncselekmények gyanújára okot adó cselekményeket. A képviselő hangsúlyozta, hogy több személy, egymással együttműködve, egymás cselekményeiről tudva,
egymás szándékáról tájékozottan, egyeztetve követte el a cselekményt.
Horváth László indokolatlannak tartja azt az eljárást amivel a Leader szervezet külsős szakértőket vont be a munkába, és eltúlzottnak, a külsős szakértőknek kifizetett összegeket.
A felvétel tanúsága szerint semmire nem használták a 2008-ban az internetről kigyűjtött adatbázist, amire egy cégnek adatfeldolgozás címen 2009-ben 9 millió 379 forintot fizettek ki.
A hanganyagból az is kiderül, hogy a munkatársak nem vettek részt semmilyen oktatáson, bár felnőtt és egyéb oktatás címen közpénzből 4 millió 660 ezer forintot fizettek ki. Semmilyen szoftvert nem kaptak a dolgozók, amihez szaktanácsadás szükségeltetik, miközben 2009-ben szoftver szaktanácsadás címén 3 millió 498 ezer forintot fizettek ki.
2,5 millió forintot fizettek a már meglévő tanulmányokért, amiket előre számláztak. A tanulmányokat korábban Hangácsi Judit, a munkaszervezet helyettes vezetője pendrive-on vitte el. Tanulmánykészítésre 14 millió 781 ezer forintot fizettek ki 2009-ben.
Jogi tevékenységre közel hárommilliót fordítottak, de ügyvédi ellenjegyzett irattal nem találkoztak.
A takarításra kifizetett közel egymilliónak sincs nyoma, részben a dolgozók végezték ezt a munkát.
Horváth László szerint a hanganyagban elhangzik, hogy Hangácsi Juditot, a volt pétervásárai Szocietas elnököt „odapakolták” a szervezet vezetéséhez, ő volt „Sós Tamás jobb vagy bal keze”. Sós Tamás Hangácsi Juditon és Kotroczó Istvánon aki az Észak-Hevesi Vidék Fejlődéséért Közhasznú Egyesület elnöke, keresztül irányította az ügyleteket. Sós tamásnak küldték el a támogatási szerződéseket és a rangsort, erről beszél, hogy a felvételen hallható ismeretlen személy.
A képviselő hangsúlyozta, hogy sós tamásnak tisztáznia kell szerepét az ügyben. felhívta a nyomozó hatóságok figyelmét, hogy minden esetben készpénzfizetés történt.
Mint arról már hírt adtunk, ismeretlen tettes ellen Csőgér Bálint Nagyvisnyó település polgármestere tett feljelentést jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt, a Heves Megyei Rendőr-főkapitányságon. A jogi lépésre az Észak-Hevesi Vidék Fejlődéséért Közhasznú Egyesület elnökségi tagjaként, a múlt évi gazdálkodásról szóló pénzügyi adatok ismeretében került sor. Korábban az Egri Színnek adott interjúban Sós Tamás a leghatározottabban visszautasította, hogy személyét összefüggésbe hozták az üggyel.
http://www.egriszin.hu/index.php?c=cikk&searchthis=Sós%20Tamás&id=5992