Az egyszerűsített foglalkoztatás kérdései
Augusztus 1-én léptek hatályba az egyszerűsített foglalkoztatás – a mezőgazdasági és idegenforgalmi idénymunka, az alkalmi munka – adminisztrációját lényegesen megkönnyítő jogszabályi változások. Az Egyszerűsített foglalkoztatás 2010. évi 75. törvény új szabályozásával kapcsolatosan a Munkaügyi Felügyelőség és az APEH közös tájékoztató napján a jogszabályi háttérről, a bejelentési kötelezettségről és a bevallásról tartanak előadást elsősorban az érintett foglalkoztatók és könyvelők számára.
Dr. Bakos József, az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség Észak-magyarországi Munkaügyi Felügyelőségének igazgatója a találkozón hangsúlyozta, hogy a munkáltatók számára jobb lett a jogszabály. A törvény a munkavállalói oldalról közelíti meg a foglalkoztatást. Egyszerűbb lett az előző törvényhez képest, ám szigorúbb, mint az alkalmi munkavállalói könyv használata esetén volt. A szigorítás az alkalmi munkavállalói könyvvel kapcsolatos visszaélések eredménye.
Az egyszerűsített foglalkoztatás előnyei közé tartozik, hogy mezőgazdasági idénymunkát,
turisztikai idénymunkát és alkalmi munkát egyaránt lehet vállalni vele. Egyszerűbb a jogviszony létesítése, a munka megkezdése előtt viszont be kell jelenteni a jogviszonyt.
Az idénymunkánál bármennyi főt alkalmazhatnak, a mezőgazdaságban és a turisztikában is. Az alkalmi munkánál a vállalkozás méretétől függően létszámkorlát van. Főállású személyt nem foglalkoztató esetén 1 főt, 1-5 főállású esetén 2 főt, 6-20 főállású esetén 4 főt, 20 főállású felett a munkavállalói létszám 20 %-át. A napi korlát túlléphető, csak az éves keret nem. Például egy vállalkozás minden nap foglalkoztathat egy-egy főt.
Idénymunkánál legfeljebb 120 napig, alkalmi munkánál pedig egy évben összesen 90 napig alkalmazhat a vállalkozás egyazon munkavállalót egyszerűsített foglalkoztatással.
Az időkeret kimerülése után a munkavállalók természetesen más munkáltatóknál folytathatják, így akár az év egészében dolgozhatnak „egyszerűsített formában”.
Az egyszerűsített foglalkoztatás esetén először a munkáltatónak regisztrálni kell az ügyfélkapun (ha eddig nem volt ott még nyilvántartva). A ténylegesen a munkaviszony azáltal jön létre, hogy az APEH-nek bejelenti a munkáltató az egyszerűsített foglalkoztatási jogviszonyt a felek megállapodása alapján.
Csak akkor kell írásbeli munkaszerződést kötni, ha azt a munkavállaló kéri. Ilyen esetben egyszerűsített munkaszerződést kell kötni, amelynek űrlapja letölthető az APEH vagy az ÁFSZ honlapjáról, illetve beszerezhető a munkaügyi kirendeltségeken.
A munkáltató közterhe augusztus 1-től idénymunka esetében 500, alkalmi foglalkoztatásnál pedig ezer forint, személyenként és naponta.
A számadatok szerint körülbelül 300 ezer ember dolgozik évente idénymunkásként a mezőgazdaságban és az idegenforgalomban. 100 ezerre tehető az alkalmi foglalkoztatottak száma.