A Kárpát Grafikai Biennálé legjobb képei
Ponyi László az Egri Kulturális és Művészeti Központ igazgatója köszöntőjében az intézmény egyik legsikeresebb programjának nevezte a 10 éves múltra visszatekintő kezdeményezést, ami mutatja az EKMK tehetséggondozás terén kifejtette munkáját. Az igazgató kiemelte Gyöngy Csilla a program során végzett szervezői és szakmai munkáját.
A tíz évvel ezelőtt, öt országban indított Kárpát Gyermek- és Ifjúsági Grafikai Biennálé idei anyagából januárban rendeztek kiállítást a Forrásban, amelyen a díjazottak között egriekkel is találkozhattunk: Suha Géza, Madaras Márton, Hlavák Éva, Bécsi Terézia és a legifjabb Juhász Dávid műveit is láthatta a közönség. A lengyel, ukrán, szlovák és magyar csoportot először egészítette ki a romániai Nagyvárad közössége a tehetséggondozó programban.
A hagyományok szerint minden ország száz alkotással nevezhet, ebből választotta ki a zsűri a legjobbakat.
Homa János Eger MJV Kulturális Bizottságának elnöke a tíz éves történet kapcsán kiemelte, hogy a program során 80 tehetséget karolt fel a Forrásban folyó művészeti munka.
A tehetség megfogalmazását keresve arról is szólt az elnök, hogy a művészek azok, akik képesek megfejteni a titkokat. Az igazán komoly, mély érzéseket és gondolatokat csak a tehetségek és nagy művészek képesek látni és megfogalmazni. Ezért nagy jelentősége van a tehetséggondozásnak, ami segít a kibontakozásban. A programba 6-19 éves fiatalok vettek részt, s a bemutatott műveken is jól látható, hogy jó kezekbe kerültek a fiatalok, hangsúlyozta az elnök.
A Biennálé alapötlete a przemysli Kulturális Központban fogant meg. A jövőbe mutató gondolat szándékával, szlovák partnerükkel indították útjára a gyermek és ifjúsági korosztályt megszólító pályázatot.
A kezdeményezők hamar partnerre találtak Egerben, a Bartakovics Béla Művelődési Központban, s az intézmény bevonta erdélyi partnerét a Hargita Megyei Kulturális Központot. A przemysliek a határon átlépve az ukrajnai Lvov részvételének elérésével tették teljessé a kört, így mára a grafikai biennálé, a Kárpát koszorúra fonódott öt ország e régió legjelentősebb tehetséggondozó vizuális programjává fejlődött.
A művészeti program célkitűzéseivel egyenrangú a biennálé másik alapgondolata, hogy a személyes kapcsolatok megteremtésével erősítse a jövő generációban a kölcsönös kíváncsiságot és tiszteletet egymás értékei iránt.
A grafika alkalmas a sajátos gyermeki látásmód a tér és idő viszonyának eredeti formában való feltárására. A rajzoló gyerek reményteljes ártatlansága tartja bennünk azt az optimizmust, amire óriási szüksége van minden embernek. A képeken rácsodálkozhatunk erre a különös, mindenkiben ott rejtőző világra, amelynek sajátja a jót, a rosszat, a belső szépséget és rútságot felismerő képesség.
A sötétet felismerve a gonoszt eltaszítja magától, ez a világlátás teljesül ki az érdek nélküli, a lélek ápolását szolgáló, segítő alkotófolyamatban. A biennále alkotásait bemutató kiállításon, ahol öt nemzet fiai gazdag és általános érvényű, sőt filozófiai mélységű üzenetei sorakoznak, ez a szellem látható. A grafikák beszélnek arról, hogyan látnak és láttatnak, gyermekeink, fiataljaink a 21. század elején.