Bor és zene
Tizennyolcadik alkalommal rendezték meg a blues zene egyik legjelentősebb hazai ünnepét, a Gastroblues fesztivált az elmúlt hétvégén Pakson. A hazai fesztiváldömpingből kiemelkedő, több zenei műfajt befogadó rendezvényen a finom étkek és neves művészek mellett, borászokkal is találkozhatott a közönség.
A Dunántúlra is érdemes átruccanni Egerből a Bor évében. Zenei körökben is hagyománynak számít az immár 18. alkalommal megrendezett paksi Gastroblues Fesztivál, ahol a hazai blues élet kiválóságai mellett nagy nemzetközi nevekkel is találkozhat a közönség évről évre.
Az „atomváros” közel két évtizede a jó zene, az ínycsiklandó ételek, a zamatos borok fellegvára júliusban, amikor nemzedékek, családok, barátok látogatnak el egy igazán kellemes élményt kínáló hétvégi találkozóra.
Kitekintésünkben érdemes utalni arra, hogy az immár nagykorúnak számító fesztivál idei rendezvényén a jazz, a blues és a rock hazai és nemzetközi nagyságai jelentik a zenei utazást. Az idei kínálatban, a fesztivál történetében előszö a dixieland műfaj is megjelent, nem kisebb név közreműködésével, mint a Benkó Dixieland Band.
A fesztivál varázsa abban is megnyilvánul, hogy több területen szólítja meg az embert, a zenei, a gasztronómiai és a közösségi élményt összekapcsolva. Kalandozásra csábít a helyszínen a borbarát találkozó, amelyen a történelmi borvidékek borászai Eszterbauer, Légli, Takler, Tiffán és mások mellett az egri Pók Pince is kiváló innivalóval mutatkozott be, kellemes környezetet teremtve a vasárnapi főzőversenyhez, amelyen több mint száz féle, több kategóriában készült ételt kóstolhatott a közönség, sőt a kóstolással együtt szavazhatott is rájuk.
A hőségben nem kis feladatot ró a szervezetre az egyébként felejthetetlen birka és marhapörkölt, az ízletes halászlé, amiket jól összeszokott csapatok készítenek több tucat kondérban. A kóstolásból persze a sztárok is kiveszik részüket. Nagy feladatra vállalkozott Keresztes Ildikó és Ken Hensley a Uriah Heep billentyűse, amikor a verseny zsűrijében kóstolt étket és bort. Ez is a blues varázsa, bátorrá és nyitottá tesz, ahogyan ezt a fesztivál szellemisége sugallja. De a 18 éves rendezvény ma is megmarad egy középméretű több helyszínes eseménynek, kerülve a megalomániát.
Jó ebédhez szólt a blues a nagy falatozás közepette, amikor is a színpadon olyan arcok bukkantak fel sorban, mint a Király Martina Duó, Garda Zsuzsa & Benkő Zsolt, a Filip Gyuri Band, a Tűzkerék xT, a Keresztes Ildikó Band és Tom White csapata.
A zenei csemegék sorában az idei újdonságnak számító Benkó Dixieland fellépése és vasárnap esti Jethro Tull koncert az, amire az ember legelőször felkapta a fejét.
A telt ház előtt játszó, ki tudja hányadszor Magyarországon koncertező Jethro Tull a nem túl jó hangosítás ellenére is az egekig repítette rajongóit, és a magyar Sturc kvartett közreműködésével különös zenei utazásra invitált mindenkit időben, térben és stílusokban egyaránt.