Fametszetek és képeslapok a Múzeumok Éjszakáján
A Múzeumok Éjszakája, mint alkalom jó lehetőséget adott arra, hogy bemutassák a barokk műemléképületet és könyvritkaságokat. A könyvtár galériájában Domján József fametsző művész kiállítását, valamint az életéről és munkásságáról szóló filmet tekinthették meg a látogatók. Egri anzix címmel a könyvtár képeslapgyűjteményét is bemutatták diavetítéssel ezen az izgalmas nyári éjszakán.
Domján József a nemzetközi szakirodalom szerint a színes grafika technikájának megújítójának nevezi. Kérlelhetetlen pontosság, céltudatos kivitelezés és sokfelé irányuló gazdag képzelet jellemzik az immár hetvenéves, világhírűvé lett mester tevékenységét.
Nemcsak művészetére jellemző a többféle megközelítés, hanem egész életútjára; regénybe illő, eseményekben gazdag életére, amelynek során az emberi lét sokféle státusát, lehetőségét
valósította meg.
Művészete sajátos és mély kapcsolatban áll a magyar hiedelemvilággal és a népművészettel, ugyanakkor fiatal korában nem érték folklórhatások, édesanyja nem is volt magyar anyanyelvű. A természeten és a művészeten keresztül érintették meg a folklorisztikus élmények, a népművészeti hatás sohasem dekorációként jelentkezik a Domján-képeken, hanem szimbólumként, a belső érzésvilág és a karakter kifejeződéseként. Színes fametszeteinek világa nemcsak a valóság rétegeit sűríti, a felszín könnyen befogadható szépségei mélyén megjelenő jelek, jelképek világa olyan művészi mondanivalót hordoz, amely mély és maradandó esztétikai élményt nyújt.
A 20. század elején született, és az utolsó évtizedben halt meg, így magába olvasztotta a század különböző korszakainak stílusát, amelyekből valami egészen újat és egyénit alkotott. Domjánt mindig foglalkoztatta a történelem – a csaták, a hősök ideje, a balladák, az ősi hiedelmek és a mondavilág –, s ezeket olyan festőien és oly gazdag stílusban jelenítette meg, hogy azok időtől és tértől függetlenül folyamatosan jelen lévő esztétikai értéket hordoznak.