Ma van a Dohányzásmentes Világnap
A cigaretta napjaink talán legveszélyesebb és legtöbb halálos áldozatot követelő legális élvezeti szere. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) idei Nemdohányzó Világnapi szlogenje: Dohánymarketing - célpontban a nők.
A dohányzó nők a világ csaknem egymilliárd dohányosának mintegy 20%-át teszik ki. Arányuk évről évre folyamatosan emelkedik, szemben a dohányzó férfiak számával, amelynek növekedése már megállt.
A nők a dohányipar fő célpontjának számítanak. Körükből akarják toborozni azokat a dohányosokat, akikkel pótolhatják azon jelenleg dohányzók fogyasztását, akik idő előtt, dohányzás okozta betegségben halnak meg a későbbiekben. Különösen aggasztó a dohányzás növekvő aránya fiatal lányok körében.
Egy új WHO jelentés is rávilágít a tényre, miszerint a dohányreklámok növekvő arányban a lányokat célozzák meg. 151 ország adatai azt mutatják, hogy a serdülő lányok 7%-a, a fiúk 12%-a cigarettázik. Sok országban ugyanannyi lány dohányzik, mint fiú.
A 2010 évi Nemdohányzó Világnap célja, hogy felhívja a figyelmet, a nőket és fiatal lányokat célzó dohányipari marketing káros hatásaira.
Habár a WHO idei kampánya elsősorban a nőket célzó dohányreklámokra fókuszál, a férfiakat és fiúkat ugyanúgy meg kell védeni a dohányipar manipulációitól.
A dohányzás egy milliárd ember halálát okozhatja ebben az évszázadban. Annak felismerése, hogy milyen fontos a nők dohányzásának visszaszorítása, valamint az ez irányba tett lépések és cselekvések rengeteg életet menthetnek meg.
Mitől füstölgünk?
A nemdohányzóknak is vannak jogaik – de minek?
A Magyar Rákellenes Liga nemrégiben rendezett egri programján Dr. Török Tamás jogász komoly alapjogi problémának nevezte azt a komplex helyzetet, amiben a testi, lelki egészséghez, az egészséges környezethez való jog ütközik az alapvető jogok védelmével, és az emberi méltósághoz való joggal, ami az életet pusztító dohányosokat is megilleti.
A világszínpadon két nagy érdek ütközik az ügyben, a sokak számára fontos emberi egészség és az ezt felőrölni képes dohányipar, dohánylobbi.
Az emberben alapvetően kétféle ösztön munkál, az életösztön és a vele ellentétes halálvágy, ami sokszor önpusztító életmódban és a súlyosan egészségkárosító szerek használatában nyilvánul meg. Ilyen lassú méreg a cigaretta is, akinek nem sürgős ezt választja.
A Dohányzásmentes Világnap jó alkalom, hogy elgondolkodjunk azon, hogy a dohányzás a világon ma is tíz felnőttből egyet megöl. 2030 - ban várhatóan évente összesen több mint tízmillió halálesetet okoz majd. A dohányosok átlagosan 8 évvel élnek rövidebb ideig, mint a nemdohányzók. A középkorúaknál bekövetkező haláleseteknél ez akár 22 elvesztett életévet is jelenthet.
Az alkalmi dohányosokat is fenyegetik érrendszeri megbetegedések, az artériáik 36 százalékkal kevésbé reagáltak a véráramlás változásaira, és ez a szám további 24 százalékkal nőtt két szál cigaretta elszívását követően.
Nemcsak a füstölgők vannak kitéve az ártalmaknak. A Nemzetközi Rákkutató Intézet 2002-ben publikált adatai azt mutatják, hogy a passzív dohányosok ugyanazon karcinogének (rákkeltők) által veszélyeztetettek, mint az aktívak, sőt egyes anyagok az ő szervezetüket fokozott koncentrációban érik.
A magyar lakosság dohányzással kapcsolatos kedvezőtlen egészségügyi és halálozási mutatói a világ élvonalába emelnek minket.
Vannak rendelkezések, amelyek szabályozzák a problémát. A dohányzás számára tiltott helyek közé számítanak az óvodák, iskolák, szociális intézmények, sportlétesítmények és a saját szobám.
Részleges korlátozás van a tömegközlekedési eszközökön, a zárt térben tartott rendezvényeken munkahelyeken. A képviselőtestület korábban elfogadta a dohányzásmentes játszóterekre vonatkozó szabályozási tervet. Látványos javulás nem látszik az ügyben. Vannak jogok, de minek, ha nem tud vele élni, aki nem akar meghalni?
És csak füstölgünk, nem okulva a statisztikából. Füst az utcán, a téren, füst az aluljáróban, füst a szobában, füst a munkahelyen, füst a levegőben, füst a kocsmában, füst az agyban, füst a víz felett.
Aki nem akar belepusztulni, igazán annak sincs választása, a nemdohányzók egészségét jócskán befolyásolja a függőségben élvezkedők kiváltsága és szeszélye. Nem mondhatni hogy nem vagyunk türelmesek, inkább a függőség az ami növeli az intoleranciát. Az sem biztos, hogy a törvényi szabályozás ad megoldást mindenre, az egymásra figyeléshez intelligencia is kell. Vannak jó módszerek a leszokásra, ami rengeteg embernek sikerült már.
A füstmentes élet előnyeit már 5 perccel az utolsó elszívott szál után érezhetjük.
Ezeknek a gyerekeik is utolsóórásak lesznek....
Az a legdurvább, amikor a kórház szülészeti osztályán bagóznak az "utolsóórás" kismamák.