Bűvészetek Háza - élő bérleti szerződések, haldokló, megújulásra váró Ifjúsági Ház
Már javában folynak az előkészületek a Művészetek Háza bérbeadását és felújítását illetően. Bár, az egriek még nem láthatták, a tervek is készen vannak a belső átalakításról, s szeptember körül talán el is indulhatnak az építkezések annak ellenére, hogy még több vállalkozónak is élő bérleti szerződése van a házban.
Az utóbbi időben jobb sorsra érdemes Ifjúsági Ház állapota és kulturális programkínálata is hanyatló tendenciát mutat. Mára már elmondható, hogy a büfében több ember fordul meg egy nap, mint a kínált programokon. A pangás érzékelhető, a változásokról történő önkormányzati tájékoztatás kevésbé. A tavaszra ígért sajtótájékoztató elmaradt, és a ház felújítására vonatkozó terveket is előbb ismerhettük meg az epiteszforum.hu-ról, mint bármilyen hivatalos tájékoztatókról.
Protvinné Zsilinszky Erzsébet, szakmai tanácsadó, a kulturális és turisztikai projektek menedzselője lapunk kérdésére közölte, hogy a város közgyűlése 2009. augusztus 27-i ülésén határozott arról, hogy a Művészetek Háza felújításával támogatja egy múzeumi gyűjteményre alapozott, nemzetközi képzőművészeti projekt turisztikai attrakcióként történő megvalósítását, illetve az erre irányuló pályázat előkészítését. Ekkor döntött a közgyűlés arról is, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 2009. augusztus 6-án meghirdetett, „Turisztikai attrakciók fejlesztése” című ÉMOP-2009-2.1.1./B kódszámú pályázati kiírására pályázhat a projektgazda miskolci székhelyű, Alapítvány a Komplex Kultúra Kutatásáért nevű szervezet. A projekt célja a Kepes György Nemzetközi Művészeti Központ létrehozása. A szakmai tanácsadó tájékoztatása alapján a szervezet 2009. október 15-ig benyújtotta pályázatát, amelynek kötelező melléklete volt Eger Megyei Jogú Városának tulajdonosi hozzájáruló nyilatkozata, amelyben – többek között – leírták, hogy ha az Alapítvány megvalósítja a pályázatban foglaltakat, akkor megkapják az épület bérleti jogát 15 évig.
A várhatóan két év múlva induló projekt olyan újfajta köztérhasználati modelleket is generál, amely a fényenergia és –művészet alkalmazásával átfogalmazza a belváros arculatát. Az elsősorban fiatal alkotók fantáziáját kiteljesítő elképzelés a város „átszínezésével”, a fényfestés és –játék alkalmazásaival olyan művészeti, urbanisztikai és turisztikai programot eredményezhet, amely a Kepes projektnek a város egészére történő kiterjesztését célozza. Offenbach Ferenc, az alapítványt alapító cég képviselője elmondta, hogy az állandó Kepes-kiállításon túl terveznek időszakos tárlatokat is. Az egyik szinten Kepes György hatására is alkotó tanítványok, művészek munkáit is bemutatják. Létre kívánnak hozni egy interaktív termet, ahol a fiatalabb korosztályt is célzó installációkkal játékosabb és könnyed módon szeretnék közelebb hozni a város és a turisták számára a művészeteket. Offenbach Ferenc megemlítette, hogy – akár helyi művészek bevonásával – rendszeresen szerveznek majd időszaki kiállításokat is, illetve társművészeti programokkal – hangversenyekkel, monodrámákkal – is színesítik majd az intézmény kínálatát.
Azon felül, hogy minden bizonnyal a lehető legjobb kezekbe kerül a Művészetek Háza, és persze már rég nincs is szükség – legalábbis az önkormányzat szerint – a belvárosban egy fiatalokat összegyűjtő, kulturáltan szórakoztató központra, kisebb felelőtlenségre utalhat az a tény, hogy a házban működő vállalkozók többségének még olyan érvényes bérleti szerződésük van, amelyeket eddig nem sikerült rendezni. Protovinné Zsilinszky Erzsébet arról tájékoztatott, hogy a már említett augusztusi közgyűlés arról határozott, hogy a bérlőkkel 2009. év szeptember 25-ig el kell kezdeni a tárgyalásokat. Ennek ellenére a bérlők jelenleg is arra panaszkodnak, hogy továbbra sincs meg a megfelelő kommunikáció a felek között, és a pillanatnyi helyzet szerint azok közül, akiknek 2012-ig illetve 2013-ig élő szerződésük van, csak bizonytalanságot és hallgatást tapasztalnak. A Művészetek Házában működő, élő szerződéssel rendelkező vendéglátóipari egységek és üzletek közül hivatalosan még csak eggyel sikerült megegyezni – informálta lapunkat Korsós Lajosné, az EVAT Zrt. (a város képviseletében a másik szerződő fél) vagyonkezelő divízióvezetője. Annak ellenére, hogy közeleg az épület átadásának határideje, a divízióvezető azt mondta, még csak folyamatban vannak az egyeztetések. Nehezíti a tárgyalásokat az, hogy jelenleg nincs az önkormányzat tulajdonában olyan szabad ingatlan a belvárosban, amelyet fel tudnak ajánlani használatba a jelenlegiért cserébe. Azt mondta, hogy abban az esetben, ha a bérlőkkel nem sikerül megegyezni addig, amíg az alapítvány átveszi az épületet, úgy ütemezik a munkálatokat, hogy az ne befolyásolja üzleti tevékenységüket.
A hivatalos szervek megnyugtatónak látszó nyilatkozatai ellenére a ház dolgozói és bérlői a teljes bizonytalanságról vallanak. Az Egri Est Café működtetői, akiknek 2012 végéig van érvényes szerződésük, elmondták, hogy gyakorlatilag semmilyen alternatívát nem ajánlottak fel számukra. Éppen ezért az előző héten, az önkormányzathoz eljuttatott levelükben írásbeli állásfoglalást kértek az ügyben. Hangsúlyozták, hogy a városban terjedő információk következtében, miszerint hamarosan be kell zárniuk, már érezhetően kevesebb a vendégeik száma is. Különösnek vélik a város hozzáállását a problémához, ugyanis több mint 2 éve 5 éves szerződéshosszabbítást ajánlottak számukra, amelynek következtében saját maguk költségén felújították a hozzájuk tartozó homlokzatot, és teljes belső átalakításokat végeztek.
A Művészetek Házában található büfé üzemeltetője is kifogásolta, hogy a kellő tájékoztatás és együttműködés teljesen hiányzik az önkormányzat részéről. Neki sem ajánlottak fel ez idáig még semmilyen alternatívát, amellyel kiválthatnák a szerződésből hátralévő több mint 1,5 évet. Említette, hogy azt sem tudja számára pontosan megmondani senki, hogy milyen programok várhatók az Ifjúsági Házban, hogy meddig lesznek ott rendezvények, és ezekre hogyan készüljön.
Többen cáfolták, hogy tavaly szeptember 25-ig bármilyen tárgyalás elindult volna velük a bérleti szerződésükkel kapcsolatban. Tehát elmondható, hogy a jelenlegi állás szerint még mindig nincs rendezve több bérlő ügye a házban, miközben állítólag hamarosan aláírja az alapítvány és az önkormányzat az üzemeltetésről szóló hivatalos szerződést. S egyszer talán majd tájékoztatják a lakosokat is, hiszen elvileg értük történnek a változtatások.
Az, hogy a Kepes György Nemzetközi Művészeti Központnak mekkora látogatottsága és sikere lesz, azt még nem tudni. Ha a cél az – bár nyilván nem –, hogy a Művészetek Házának a jelenlegi kihasználtságát felülmúlják, elég lesz napi egy kisiskolás csoport is. Viszont az épület funkciójának módosításával gyakorlatilag a belvárosból kiszorul az ifjúsági kulturális élet. A már régóta tudatosan leépített intézmény az Agora ellenére is lehetett volna egy, az ifjúság számára kialakított, és a korosztályt érdemes programokkal megcélzó kulturális központ.
Ennyire nem lehetsz eltévedve (utolsó hozzászóló)! Nem volt még eddig érkezésed tisztességesen végiggondolni, hogy mi juttatta ide az IH-at? "...egyszerűen nem értenek hozzá/nem volt kedvük/nincs ötletük/...?" - írod. Belerokkannál, ha megtudnád, hogy ennél azért "kicsit" több kellett? Nem is hallottál az utóbbi években l az összevissza átszervezésről, leépítésről, vezetőváltásokról, pénzelvonásokról, a Habishoz dörgölődző lobbicsoportokról??? De még csak a témában megjelent olvasói hozzászólásokat sem bírod figyelmesen olvasni!
azért az ifiházért nem kellene sírni, évek óta nem nagyon történt ott semmi. mintha az ekmk meg az elődje abban lett volna érdekelt, hogy üresen és unalmasan álljon ott az a jó hely. vagy csak egyszerűen nem értenek hozzá/nem volt kedvük/nincs ötletük/...?
A cikk tökéletesen feltárja a szomorú valóságot és a végkövetkeztetése is helyes. Nem tudom megérteni a jelenlegi városvezetés tudja-e hogy mit csinál? Egyik döntésével felülbírálja a másikat. Egyszer milliókat ad arra, hogy legyen a Művészetek Háza ifjúsági ház. Elfogadja a névváltoztatást. Homa tanácsnok úr szerint a pincéből végre föl lehet hozni a fiatalokat egy belvárosi szép épületbe. Kiadják a parancsot az EKMK-nak hogy töltse meg programokkal, szoktassa oda a fiatalokat.
Amikor ez lassan elkezd alakulni, a fiatalok kezdenek odaszokni, befütyül a Kepes-ötlet. Újabb közgyűlés, és az előző döntést felülírja a polgármester és Láng András szavazata Kepes ügyben. Ja, hogy jöhetnek azért ide a fiatalok.... c.ccc.
Kérdésem már csak az: a turisztikaikultúraés minden tanácsadó duruzsolja-e ezeket a vezérkar fülébe, vagy ennyire nem zavarja őket döntéseik kuszasága. Az Agórával kapcsolatban annyit.
Ezt az őrültséget a város lakossága nem igényli, de a művelődő, civil közösségek sem. Kiesik, nagy monstrum, nem vonzza az emberi lelkeket. A mai világban a központok, hatalmas hodályok kora bőséggel lejárt. Ezt nem látni, ezt nem tudni pőre ostobaság. Majd ha a fenntarthatósággal, és az emberhiánnyal gondok lesznek, talán a nagyokosok rájönnek: nem ártott volna ha a mindentudó tanácsadó helyett esetleg a szakmát is megkérdezték volna. Ismerek néhány igen jó népművelőt, akik el tudnák mondani az őszinte véleményüket, ha érdekelne valakit.
ennyit az önkormányzatról... ennyit avárosvezetésről... lassan már ennit egerről... majd az agora... röhögnöm kell...
Sok-sok bravó az önkormányzatnak!!! Eger a kultúra városa...