A tudatos fogyasztókért
A Közép-európai Fogyasztóvédelmi Egyesület "Tudatos fogyasztói magatartás kialakulásának elősegítésére végzett, a felelősségteljes életmódot, fogyasztói alapismeretek elsajátítását valamint fenntartható fogyasztási ismeretek átadását segítő oktatási és tájékoztatási tevékenységek" címmel indított projektje 64 millió forint támogatást nyert.
A 2009. május 1-től 2010. július 31-ig tartó program célja a fogyasztóvédelemmel kapcsolatos ismeretek bővítése, valamint a tudatos fogyasztói magatartás kialakításának elősegítése, amit oktatási-képzési tevékenység részeként, szakemberek továbbképzésével, tananyagkészítéssel, oktatási segédanyagok biztosításával, fórumokkal, illetve internetes elérhetőségek biztosításával valósítanak meg.
A projekt gazdái szerint nagyon fontos a fiatalabb generációk tudatos fogyasztói magatartásának kialakítása, az általános fogyasztóvédelmi kérdések beemelése a köztudatba. Fel kell hívni a figyelmet az élelmiszerbiztonsági tájékoztatás hiányosságaira és arra is, hogy a fogyasztóvédelmi szakemberek képzése Magyarországon nem megoldott.
A projekt közvetlen célcsoportjába tartoznak a civil fogyasztóvédelmi szervezetek szakemberei, ügyintézői mellett az internetes fórumozók, elektronikus panaszküldők, tájékozódni vágyó fogyasztók, valamint a tudatos életmód és táplálkozás hívei.
Emellett a szakértők szeretnék elérni az általános és középiskolai oktatókat, tanulókat is, a hátrányos helyzetű, 1-8 évfolyamos diákokat és mindazokat, akik az új képzési modulokat alkalmazzák.
A program minden olyan tudatos, vagy azzá válni kívánó fogyasztót érint, aki részt vesz a fórumainkon és olvassa a tájékoztató anyagokat.
A projekt során megvalósuló tevékenységek:
30 órás akkreditált továbbképzés fogyasztóvédelmi szakemberek részére, és 15 ív terjedelmű szakanyag.
Az 1-13. évfolyamos diákok számára kialakított 8 különböző, az interneten is elérhető tansegédlet, oktatási segédanyag megírása, kiadása (500 tanuló bekapcsolásával).
E-learning tananyag elkészítése.
Tudatos fogyasztóvá neveléshez elengedhetetlen modulok, tájékoztató anyagok, szórólapok és kiadványok készítése.
2 lakossági fórum, 3 konferencia szervezése (15-15 ív terjedelmű konferenciakiadványok készítése).
3 régióban képzés lefolytatása.
Honlap létrehozása és rendszeres karbantartása, internetes adatbázis megalkotása.
"Foodteszt" élelmiszerbiztonsági középiskolai tanulmányi verseny kibővítése megyei majd országos rendezvénnyé.
Közvélemény-kutatás a fogyasztók tájékozódási hajlandóságáról, ismeretszerzési szokásairól.
Disszeminációs tevékenység, sajtómunka, sajtóanyagok készítése.