Kálnoky László konferencia
A konferencia a költészetnapi megemlékezés alkalma is egyben, amelyen az Egerhez kötődő költők is helyet kapnak, hangsúlyozta Cs. Varga István, irodalomtörténész, a program házigazdája.
A Lator László, költő elnökletével megrendezett találkozón irodalmárok, tanárok, irodalomtörténészek emlékeznek az egri születésű Kálnoki Lászlóra, akinek munkássága mellett az emberi oldalát is igyekeznek bemutatni. A konferencia keretében délután megkoszorúzzák Kálnoky László Telekessy utcában található szülőházának emléktábláját.
A konferencia programja
Emlékezés József Attilára
10.10-10.40 Dr. Tverdota György, irodalomtörténész előadása
Emlékezés Kálnoky Lászlóra
10.40-11.40 Lator László, költő
Alföldy Jenő, irodalomtörténész
Dr. Csűrös Miklós, irodalomtörténész
11.40-12.00 Kávészünet
12.00-13.30 Dr. Ferencz Győző, költő, irodalomtörténész
Dr. Bakonyi István, irodalomtörténész
Jónás Péter, költő, író
13.30-14.00
14.15 Büféebéd
Koszorúzás
Elnököl: Lator László, költő
Díszvendég: Kálnoky Lászlóné
A program házigazdája: Cs. Varga István, irodalomtörténész
Kálnoky László költő, műfordító Egerben született 1912. szeptember 5-én. A Nyugat harmadik nemzedékének jeles tagja, akinek költészetére, világképére a végletes pesszimizmus, a tragikumot groteszkbe fordító látásmód jellemző.
20 éves koráig bejárta Nyugat-Európát; elsősorban Charles Baudelaire, Paul Verlaine és a nyugatosok formálták ízlését. Pécsett végzett a jogi egyetemen, majd az egri városházán volt tisztviselő. 1939-1941 között szanatóriumban ápolták, tüdőbajt kapott. 1953-ig Budapesten a Belügyminisztérium hivatalnoka volt, majd a Szépirodalmi Könyvkiadó lektora. 1957-ben jelent meg önálló kötete a Lázas csillagon. A hatalom ellenszenvét több írásával is kivívta, kénytelen volt szabadúszóként élni. Egy időben saját versei nem jelenhettek meg, a kritika elsősorban műfordítóként ismerte el.