Könyvtári fejlesztések a megyében
A most megvalósuló pályázat keretében lehetőség nyílik az egységes megyei könyvtári informatikai infrastruktúra kialakítására, közös szoftvertámogatással, hardver-feltételek megteremtésével.
Az egyre inkább előtérbe kerülő informatikai rendszerben az egységes könyvtári szoftver segítségével a könyvtárak egyszerűen tudnak kapcsolódni a nagy országos közös katalógusokhoz. A nagy tárkapacitású szerveren saját adatbázist és olvasói nyilvántartást építhetnek ki, a számítógépekkel, kiegészítő hardver-eszközökkel a könyvtárak szolgáltatásai korszerűsödhetnek. A könyvtárhasználók egységes web-es felületen kereshetik a megye könyvtárainak teljes állományát, interaktív felületen keresztül kérhetik egyes kötetetek előjegyzését ill. a kölcsönzött dokumentumok határidejének meghosszabbítását.
A program másik fontos eleme az informatikai eszközfejlesztés, mely a segít a felzárkózásban. A könyvárak az elmúlt évtizedben igyekeztek lépést tartani a számítástechnika fejlődésével, a munka fontos részévé vált az elektronikus adatbázisok használata, a digitalizálás és az informatikai kultúra széleskörű terjesztése, népszerűsítése. Nagyon sikeresek az internethasználati tanfolyamok, melyek segítségével bárki elsajátíthatta a számítógép használatát, megismerkedhetett a világháló nyújtotta lehetőségekkel. A tanfolyamok nagy előnyének tartjuk, hogy a könyvtár később is nyitott mindenki számára, az olvasók kérdéseikkel, számítógépes problémáikkal bátran fordulhatnak a számítógépeknél ügyeletet teljesítő kollégákhoz.
Tanfolyamaink eredményességéről kérdőíves felmérés készült, melynek alapján örömmel állapítottuk meg, hogy a résztvevők nagyon elégedettek a tanfolyam tematikájával, a rendezéssel és a könyvtáros-oktatók munkájával.
A pályázat megteremtette annak lehetőségét, hogy ezek a tanfolyamok a legkorszerűbb informatikai eszközök használatával valósulhassanak meg: a 133 db számítógép, digitalizáló munkaállomások, projektorok, digitális tábla és mikrofilmolvasó segíti a könyvtári munkát ill. az informatikai képzések lebonyolítását a megyében.
A projekt 97 931 680 forintos európai uniós támogatásból, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg az alábbi konzorciumi partnerek együttműködése révén:
Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár, Eger
Eszterházy Károly Főiskola, Eger
Eszterházy Károly Főiskola Központi Könyvtár
Füzesabony Város Önkormányzata
Városi Intézményi Központ Könyvtár
Hatvan Város Önkormányzata
Hatvan Városi Művelődési Központ és Könyvtár
Heves Város Önkormányzata
Heves Városi Művelődési és Közgyűjteményi Intézet, Heves
Verpelét Község Önkormányzata
Petőfi Sándor Közösségi Ház és Könyvtár, Verpelét
Kisköre Város Önkormányzata
Városi Könyvtár, Kisköre
Lőrinci Város Önkormányzata