A bűvös nyolcas sikert hoz?
Egri Tavaszi fesztivál a párbeszéd jegyében
2008.03.17.00:00
2008 a kultúrák közötti párbeszéd európai éve. A mottó megtetszett az egri Tavaszi Fesztivál szervezőinek is, hiszen alkalmat ad arra, hogy egy –több szempontból- sokszínű rendezvényhez minden eddiginél több külföldi vendéget invitáljanak városunkba.
18 nap, 100 produkció, 300 külföldi vendég
Költségvetés: kb. 20 millió forint (nagyjából megfelel az előző évek büdzséjének), amiből 6-7 milliót áll a város, a többit szponzori és pályázati támogatásokból fedezik. Persze számítanak a jegybevételekre is, főleg, hogy idén talán teljesül az álom a turisták kimagasló számát tekintve. S mire a nagy bizakodás? Idén a Húsvét a Tavaszi Fesztivál idejére esik, s mint minden ünnepi időszakban, megtelnek a szálláshelyek. A vendégek tehát itt lesznek, a programokra csak be kell csalogatni őket, ahogyan a válogatós egri közönséget.
A diplomácia fesztiváljának is nevezhetnénk az idei programsorozatot, ugyanis Eger összes testvérvárosa megmutatja kulturális kincseit. (Hátha ez jó hatással lesz gazdasági kapcsolatainkra…) Összesen 300 –határainkon túlról érkező- művész lép föl a március 14-én nyitó rendezvényen. S ha már a számoknál tartunk: két hét alatt megközelítőleg 100 produkciót hallhat, láthat a nagyérdemű.
Bár az egri Tavaszi Fesztivál beharangozó sajtótájékoztatóját Budapesten tartották, a polgármesteri hivatal kulturális és idegenforgalmi irodájában megtudhattam, hogy az idei szervező koncepció a következő: a rendezvény első felében a zenéé, míg a másodikban a színházé lesz a fő szerep, de, hogy ne maradjon ki a képzőművészet sem a sorból, rögtön egy Székely Bertalan – tárlattal nyitnak (felbuzdulva a korábbi Munkácsy-kiállítás sikerén).
A szervezők –úgy tűnik- szakítottak a nagy nyitóhangversenyek szokásával, az idei első zenei koncert ugyanis egy helyi banda, az Eger a Marson fellépése lesz. Örömteli, hogy a legkedveltebb egri zenekarok nem a leglehetetlenebb időpontokban kapnak megnyilvánulási lehetőséget (ahogy erre volt már példa korábban).
Az ajánlatot átböngészve bátran állíthatom, azok is találnak kedvükre való programot a fesztivál-kínálatban, akik nem –vagy nem csak- az „elitkultúra” hívei. Pécsi Ildikó, Pogány Judit, vagy épp Hámori Eszter neve nem csak a „kulturbubusokat” csalogatja színházba. A IV. Nemzetközi Monodráma Fesztivál azért megtartja bevállalós jellegét, kísérleti darabokkal is találkozhatunk, sőt, idén rendhagyó helyszínekkel. A teátrum előcsarnoka mellett a Dobó Gimnázium is színtérré alakul.
A színházi rendezvény csak egy a sok közül, mely fesztivál a fesztiválban (az ember győzze kibogozni, mit mikor és hol rendeznek): Egri Blues-Rock és Folk Napok, Nemzetközi Kortárs Bábfesztivál, Krea-Team Gyermek- és Diákszínházi Műhelyek VI. Országos Találkozója. Csak azután jönnek az „apróságok”: egy kis musical-est, kiállítás, testvérvárosi nap, Monomusic esték… Ez utóbbi már teljesen zavarba ejtő: zenei program a színházban. Egyébként jónak ígérkezik, családias környezetben találkozhatunk többek közt Hoboval, vagy a Kispál és a Borz zenészeivel.
Aki szeretné élvezni a kultur-kavalkád ínyencségeit, de lehetőleg változatosan csipegetve, ne keresgessen a plakátokon, intézményi honlapokon, vagy műsorfüzetekben. Káosz. Jobban teszi, ha egy olyan portálon kutat, ahol dátum szerint lehet válogatni a kínálatból (pl. www.egriszin.hu).