EU támogatással valósul meg a könyvtárak informatikai fejlesztése
A Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program keretében meghirdetett Könyvtári szolgáltatások összehangolt infrastruktúra fejlesztése – Tudásdepó-Expressz című TIOP, az Európai Unió támogatásával megvalósuló pályázaton konzorcium alakításával indult a megye nyolc könyvtára.
A könyvtáros szakma és intézményrendszer kiemelt feladatának tekinti az információs társadalom fejlődésének elősegítését és az állampolgárok információhoz való hozzáférésének korlátlan biztosítását. A települési könyvtárak előtt áll az a lehetőség, hogy információs központtá válhassanak, ahol az állampolgárok nem csupán a hagyományos könyvtári szolgáltatásokat vehetik igénybe, hanem mindazokat a korszerű telematikai eszközöket, amelyek a munkavégzéshez, tanuláshoz, informálódáshoz szükségesek lehetnek. Szolgáltatásaikkal ingyen biztosítják mindenki számára az elektronikus dokumentumokhoz való hozzáférés lehetőségét, CD-ROM-ok használatát, kulturális, turisztikai és közhasznú információs szolgáltatások elérését. Munkájukban fontosnak tartják az információs írástudás széles lakossági rétegek számára történő terjesztését, valamint a könyvtár információközvetítő szerepének erősítését.
A pályázat keretében lehetőség nyílik a fent leírt célok megvalósítására: egységes megyei könyvtári informatikai infrastruktúra kialakítására, közös szoftvertámogatással, hardver-feltételek megteremtésével. A könyvtárhasználók egységes web-es felületen kereshetik a megye könyvtárainak teljes állományát, interaktív felületen keresztül kérhetik egyes kötetetek előjegyzését ill. a kölcsönzött dokumentumok határidejének meghosszabbítását. A könyvtárakban több éve nagy sikerrel zajlanak olyan internet-használati tanfolyamok, melyek segítségével bárki elsajátíthatta a számítógép használatát, megismerkedhetett a világháló nyújtotta lehetőségekkel. Tanfolyamaik eredményességéről kérdőíves felmérés készült, melynek alapján örömmel állapították meg, hogy a résztvevők nagyon elégedettek a tanfolyam tematikájával, a rendezéssel és a könyvtáros-oktatók munkájával.
A pályázat megteremtette annak lehetőségét, hogy ezek a tanfolyamok a legkorszerűbb informatikai eszközök használatával valósulhassanak meg: a 133 db számítógép, digitalizáló munkaállomások, projektorok, digitális tábla és mikrofilmolvasó segíti a könyvtári munkát ill. az informatikai képzések lebonyolítását a megyében.
A projekt 97 931 680 forintos európai uniós támogatásból, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósult meg a Bródy Sándor Megyei Könyvtár, az Eszterházy Károly Főiskola és még számos konzorciumi partner együttműködése révén.