Idősek akadémiája
Az idősek Akadémiáján előadások keretében tájékozódhatnak a résztvevők arról, hogy milyen a nyugdíjaskorúak helyzete Magyarországon. A találkozón szó lesz az időskor fogalmáról, az időskori stratégiáról, a hátrányos megkülönböztetésről, az idősödő társadalomról, és az uniós időspolitikáról, amiben Magyarország a kedvezményekkel elől jár.
A szervezők a pénteki rendezvénnyel, amelyre 200 főt várnak, az idős kor értékeit és az értelmes életet kívánják megjeleníteni. A nyugdíjasok számára fontos eseményről szóló mai tájékoztatón Bujdosó Sándorné, a Nyugdíjasok Heves Megyei Szövetsége elnöke kihangsúlyozta, hogy Magyarországon 22 % az idősek aránya a társadalomban, Heves megyében ez 32 %. Szervezeti tevékenységük nagyon fontos, hiszen a nyugdíjasklubok összefogják az idős közösségeket. A 11397 fős létszámmal bíró szövetség által szervezett szabadidős kulturális programokon több százan vesznek részt.
A szervezet egyik feladata, hogy összegyűjtse a lehetőségeket a klubok számára, amiről a 2 havonta tartott klubértekezleteken egyeztetnek. Szabadidős programjaik, sporteseményeik, kirándulásaik a közösség összetartó erejét erősítik.
Az Idősek Akadémiája, ez év januárjában indult országos képzéssorozat, melynek célja hogy a társadalom széles körével és elsősorban az érintettekkel megismertesse a Parlament által elfogadott Idősügyi Nemzeti Stratégiát, az abban megfogalmazott új, időspolitikai szemléletet.
Az Idősek Akadémiája országos hálózatként minden megyében, összesen 22 helyszínen indít képzéseket. A találkozókra Budapesten 2 helyszínen, Monoron, Tatabányán, Veszprémben, Székesfehérváron, Győrön, Zalaegerszegen, Szombathelyen, Pécsen, Kaposváron, Szekszárdon, Szegeden, Békéscsabán, Kiskunfélegyházán, Makón, Szolnokon, Debrecenben, Nyíregyházán, Miskolcon, Egerben és Salgótarjánban kerül sor januártól kezdődően.
Az Idősek Akadémiája program országszerte egységes tematikára épül, a következő témákat érintve:
- Bevezetés az Idősügyi Nemzeti Stratégiába,
- Az idősek helyzete ma, Magyarországon,
- Gazdasági aktivitás, foglalkoztatás, öngondoskodás és életúttervezés,
- Nyugdíj és a nyugdíjrendszer fenntarthatósága,
- Szociális szolgáltatások,
- Élethosszig tartó tanulás, fejlődés,
- Társadalmi részvétel és megbecsültség, generációk közötti kapcsolat,
- Esélyegyenlőség, fellépés az ageizmus ellen,
- Egészségi állapot, egészségügyi ellátások, szolgáltatások,
- Mindennapi aktivitás, önmegvalósítás időskorban,
- Aktualitások (idősügy, nyugdíj).