13 milliárd forint jut jövőre 25 ezer közmunkás foglalkoztatására
Új programelem a csak roma közmunkások számára elérhető, hárommilliárd forint keretösszegű roma közmunkaprogram, amely több hónapos előkészítés után a cigány kisebbségi önkormányzatok bevonásával és egyetértésével indul. Az öt hónapon át tartó foglalkoztatás kiemelt célcsoportja a fiatal munkanélküli korosztály. A részvétel önkéntes nyilatkozaton alapul. A kezdeményezés partneri együttműködésre ösztönzi az önkormányzatokat és a kisebbségi önkormányzatokat, és bevonja a cigányság érdekében dolgozó civil szervezeteket is. Célja egyrészt a közfeladatok segítése, másrészt a cigányság életkörülményeinek javítása értékteremtő munkával. A programban részt vevők a nyugdíjbiztosító papíralapú adatainak elektronikus rögzítését, szkennelését, romatelepek rendbetételét, ár- és belvízvédelmi munkákat, nagyobb patakok vagy folyómedrek megtisztítását végzik majd. A szociális ellátás, a lakhatás segítésében is közreműködnek azoknál, akik önhibájukon kívül nem képesek erre.
Hatmilliárd forintból önkormányzati téli-tavaszi program indul öt hónapon keresztül, amely során előnyt élveznek a hátrányos helyzetű települések, a forrás felét a leghátrányosabb besorolású kistérségek, negyedét a hátrányos besorolású kistérségek kapják. Négymilliárd forinttal támogatja a tárca a januártól augusztus végéig tartó, már hagyományossá vált szakmai programokat. Az erdőművelésben, a vasutak és a vízvédelmi létesítmények mellett, a jelentősebb üdülőhelyeken, valamint a nemzeti parkokban dolgozók számát növeli a több mint kétmilliárd forintos önrész és társfinanszírozás, amelyre az állami vagyon kezelőitől, fenntartóitól és társminisztériumoktól számíthatunk.
Annak érdekében, hogy a rászorulók a munkát minél hamarabb megkezdhessék a közmunkaprogramokban, a pályázati felhívások most a költségvetés elfogadása után már napokon belül megjelenhetnek. A beadási határidő várhatóan december 21. lesz, így a bírálatok és a döntés-előkészítés után a miniszteri támogató döntés január 10-re megszülethet, és a program január 15-én elindulhat. A közmunkákban csak regisztrált álláskeresők vehetnek részt, és a résztvevők legalább ötven százalékának rendelkezésre állási támogatásra jogosult személynek kell lennie.
Idén tíz közmunkaprogramban 16 ezer közmunkást foglalkoztattak 4-9 hónapig, 2200-an képzésben részesültek. A 9,3 milliárd összértékű programokban dolgozó emberek a téli-tavaszi időszakban az önkormányzatok által meghatározott feladatokat hajtottak végre, közreműködtek erdőművelésben és -telepítésben, karbantartották a vasutak, közutak környezetét, ár- és belvízvédelmi munkálatokat végeztek, a nemzeti parkok természeti állapotát javították, parlagfüvet irtottak és idegenforgalmat segítő programokban vettek részt. Az idén először indított sikeres kórházi program révén az egészségügy, a kórházak létszámgondjai enyhültek, ma is 350 közmunkás dolgozik és tanul egészségügyi intézményekben.
A közmunkaprogram egy országos, pályázatos támogatási rendszer programszerű foglalkoztatással. Olyan ágazatokban indul, amelyek szinte az ország minden területén jelen vannak. Különösen a hátrányos térségekben segít, ahol nincs más gazdasági szereplő. A közmunkaprogramokban jut munkalehetőséghez a legnehezebb sorsú családokból a második, harmadik rát-ra jogosult is (rendelkezésre állási támogatásra jogosult), mivel az új szabályok szerint ők nem kaphatnának támogatást. Emiatt a résztvevők legalább fele rát-jogosult kell legyen. Rajtuk kívül ezekben a programokban olyan regisztrált álláskeresők is dolgozhatnak, akiket nemrég bocsátottak el, vagy akik 55 évesnél idősebbek, továbbá olyan fiatalok is, akiknek még nem volt munkahelyük.
Az Út a munkához programban az önkormányzati közfoglalkoztatás szociális a célokat ötvözi az értékteremtő munkával: a szociálisan rászorulókon segít, és családonként egy álláskeresőt érinthet. Főként önkormányzat tervezi, szervezi, de más munkáltatók is részt vehetnek benne.