A Szent Korona újra Egerben
A Szent Korona Egerbe érkezése három történelmi pillanat előtt tiszteleg. A Minorita Templomban és a Dobó téren tartott ünnepségen megemlékeztek arról, hogy 200 évvel ezelőtt 1809-ben, a Napóleon seregei elől menekített koronázási ékszereket Egerben őrizték három hónapon át. Ez az apropó egyúttal jó alkalom az egri várvédők 457 évvel ezelőtti győzelmének ünneplésére, és megemlékezni a 14. honvéd gyalogezredről.
Az ünnepségen az íratlan hagyomány, a Szent Korona-tan is szóba került.
Szeleczki János alpolgármester köszöntőjében kijelentette, hogy a minden generáció számára nehéz és szép örökséget jelentő, Szent Istváni álom kíséri a nemzetet ezer esztendeje. A Kárpát-medence, a Szent Korona tulajdona, így a terület minden polgára, a magyar Szent Korona polgára. Szent István tudatos történelmi és államjogi alkotása, a Szent Korona eszme.
Vitéz Dr. Barlay Ödön Szabolcs atya, történészprofesszor, az ünnepségen az egyházat képviselve kijelentette, hogy Magyarország és kereszténység, pap és tanár elválaszthatatlan fogalmak. A magát a földalatti egyház apostolának tartó 90 éves Barlay Ödön szerint nem elég az érzelem értelem is kell, hogy szeresük a hazát. Beszédében úgy fogalmazott, hogy Magyarországot ma likvidálni akarják a megnevezhetetlen külső hatalmak, és a mindig is létezett belső pogányság erői.
Az ünnepről szólva kijelentette, hogy Dobó István a koronáért harcolva az országért küzdött, hiszen az ország, a Szent Korona tulajdona. Rosszallásának adott hangot, hogy alig van ma Magyarországon katona, míg Trianon idején is sokkal több volt. Ma nem akarnak katonák lenni a fiatalok, ne csodálkozzanak hát a mai lányok asszonyok, hogy degenerált fiúk veszik őket körül.
Váci Mihály, „Még nem elég” című versét idézte, majd tisztelete jeléül megcsókolta a 14. gyalogezred zászlaját.
Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetségének elnöke köszöntőjében arról szólt, hogy minden nép életében nagyon fontos a győzelmek és a hősök megünneplése. Az ünnep záloga egy szép, jövőképbe vetett hit, amihez a mai magyar társadalom nem képes felnőni. A népünket erkölcsi és szellemi süllyedésbe juttatott árulókról megemlítése nélkül nem lehet ünnepelni.
Jelenleg olyan forgatókönyvek működnek, amelyek következményeként tíz év múlva nem lesz több négy millió magyarnál. Erkölcsi pusztulás alanyai vagyunk, ami az emberi tisztesség hiányából fakad. Az egri hősök a hazaszeretet és a hősiesség legszebb példáját adják a világnak, de a magyarnak csak karikatúraként nevezhető állam nem fordít figyelmet az ilyen történelmi példákra sem, hangsúlyozta beszédében az elnök.
Az ünnepségen több felfogásban is felelevenített Szent Korona-tan, Magyarország történelmi távlatokban gyökerező, íratlan alkotmányának alapját képező hagyomány. Ezen a hagyományon alapult a magyar állam történelmi eszméje, amely máig ható befolyást gyakorol az alkotmányos közgondolkodásra, és a látszólag egymástól távol eső szellemiségű történelmi tetteket is össze lehet kapcsolni általa.