Az idősek köszöntése
A hagyományos ünnepségen Heves megye nyugdíjasait látták vendégül a Heves Megyei Idősügyi Tanács, melynek vezetői köszöntötték a nyugdíjasokat.
Zsuppán László, a Nyugdíjasok Országos Szövetségének elnökhelyettese hangsúlyozta, hogy az Idősek világnapja jó alkalom, hogy megemlékezzünk a civil nyugdíjas mozgalmak szerepéről, a sokat tevékenykedő aktivistákról, közreműködőkről, az érdekképviseleti munkáról, amiben együttműködve tudnak sokat tenni az ügyükért. Zsuppán László a mai célok között megemlítette a fiatal korosztályokkal való harmóniában való együtt élést, a szakadékok megszűntetését, valamint a megélhetési gondok megoldását és a tartalmas szellemi életet. Egyetértett abban, hogy a társadalomnak nagy szüksége van az idősek tapasztalatára, humán értékeire, és ennek kiaknázására több lehetőségre.
Az ötvenedik házassági évfordulójukat ünneplő házaspárokat Sós Tamás meleg szavakkal köszöntötte. Tisztelet övezi a hosszú időn át együtt élő házaspárokat és munkásságukat, hangsúlyozta az elnök, és megemlékezett a társukat elveszített egyedül élőkről is.
A köszöntők után zenés műsorral örvendeztették meg a jelenlévőket, méghozzá azon művészeti együttesek fellépésével, amelyek Heves megyéből országos díjat nyertek.
Az ENSZ kezdeményezésére először 1991-ben rendezték meg az Idősek Világnapját. Azóta minden év október 1-én megemlékezünk ma már a Föld mintegy hatszázmillió lakosáról.
A demográfiai adatok szerint jelenleg körülbelül hatszázmillióra tehető az idősek száma a Földön. A becslések szerint az elkövetkező húsz évben számuk megkétszereződik.
A jóléti társadalmakban régóta problémát okoz a születések számának csökkenése, ezzel együtt pedig a lakosság elöregedése. Azokban az országokban, ahol a túlnépesedés okoz gondot, várhatóan a születések száma ugyancsak csökkeni fog, és negatív népszaporulat alakulhat ki, nem kis terhet róva a társadalomra.
Ma Magyarországon minden ötödik ember időskorúnak számít, ezt mutatják a 2001-es népszámlálási adatok. Az idősek Budapesten illetve a kistelepüléseken élnek a legtöbben és 61%-a nő. Az előző népszámláláshoz óta jelentősen csökkent a többgenerációs családok száma, az idős emberek többsége egyedül vagy másik idősekkel, otthonokban él együtt. Az öregedő társadalom Magyarországon is új kihívásokat teremt a szociális ellátás és a foglalkoztatás területén, amelyekre a társadalomnak kell megoldást találni.
[cont-1970]