Lengyel ősz Egerben
Habis László polgármester és Szeleczki János alpolgármester a lengyel nép iránti tiszteletüket fejezték ki a délelőtti találkozón. A megemlékezés apropója, hogy 70 évvel ezelőtt lengyel menekültek telepedtek le Egerben, akik később itt leltek otthonra.
1939. szeptember 1-jén Németország lerohanta Lengyelországot, majd a Szovjetunió az ország keleti területeit szállta meg. A két hatalom együttesen indított háborút a fiatal lengyel állam ellen, amely rövidesen megszűnt. A háború kitörését követően, lengyel katonák és civil lakosok tízezrei menekültek Magyarországra, ahol befogadták őket.
1939 őszén, a kritikus időszakban 3-400 fő polgári és katonai személy érkezett Egerbe. Akkor a várban szállásolták el őket, később a letelepedett lengyelek és utódaik lengyel iskolát is létesítettek.
A tragédia 70. évfordulója alkalmából a Lengyel Köztársaság Budapesti Nagykövetsége számos lengyel és magyar intézmény összehangolt együttműködésével Lengyel Szeptember címmel, négy héten át tartó országos rendezvénysorozatot kezdeményezett. A programokhoz Eger város is csatlakozott több rendezvénnyel.
A „Lengyel Nap” keretében a nagykövet asszony délelőtt emléktáblát avatott az egykori lengyel középiskola falán, a mai Érsek utcában. Az eseményen részt vettek a város vezetői, a lengyel kisebbségi Önkormányzat tagjai, iskolák vezetői és diákjai.
Joanna Stempińska, hálás szívvel köszöntötte az egrieket hogy befogadták a lengyeleket és olyan otthont teremtettek nekik, ami elviselhetővé tette a mindennapi életet, iskolát hoztak létre számukra. Az egykori menekültek visszaemlékezéseiből idézett részletek a helyiek szivélyességét bizonyítják. A visszaemlékezések arról tanúskodnak, hogy rendkívül barátságosan kezelték a lengyeleket. A történelem kihívása, fontos tanulság, az elkövetkező generációk számára.
Segítőkészség és jóindulat, az előző nemzedékek nemes gesztusának legfontosabb példája. Ezt tarják szem előtt ma is, a kedvezőbb történelmi helyzetben együttműködve a kihívásokkal együtt szembe néző népek, hangsúlyozta a nagykövet-asszony.
Flarianska Jadviga, a lengyel kisebbségi önkormányzat vezetője elmondta, hogy az ünnepség jó alkalom, hogy a két nép emlékezzen a történelem olyan pillanatára, amikor a barátok a bajban a segítségére siettek.
A program a Líceum kápolnában folytatódott, ahol Habis László polgármester az egykori történelmi helyzetet, a lengyelek sorsát és ideérkezésük körülményeit vázolta fel köszöntőjében.
A lengyelek és a magyarok évszázadokon át barátok voltak, jelentette ki Robert Choma, Przemyśl város polgármestere, hozzátéve, hogy Eger az egyik legfontosabb testvérvárosuk. A lengyelek és magyarok ma együtt írják új történelmüket. Az elsősorban iskolák között és a kultúra területén működő testvérvárosi kapcsolat gazdagítja mindkét város lakosságát, hangsúlyozta a lengyel polgármester.
A történelmi visszatekintésen több előadást is meghallgathattak az érdeklődők a témában. Dr. Gebei Sándor a lengyel történelem nagy kutatója előadásában egy évszázados szellemi kirándulásnak lehettek tanúi.