Heves megye legjobb borai
Sós Tamás hangsúlyozta mennyire fontos a borászok munkájának elismerése és az, hogy ki kapja, Hiszen az, a díjat is minősíti. Ennek az elismerésnek a díjazott neves szakemberek adnak rangot. A díj egy emlékplakett és egy oklevél, melyet Herczeg István grafikusművész tervezett.
A megyéhez méltó, rendkívül magas színvonalú versenyben az immár hagyományos 7 mellet a desszert kategóriában is odaítélték a díjat. A két borvidék borászainak legjobb nedűi képviselhetik a megyét 2009-ben.
A Heves Megye Bora 2009 díjazottjai:
Egri borvidék fehérbor kategória: Egerszóláti Olaszrizling 2007 - Sike Tamás Pincészete, Eger
Mátrai borvidék fehérbor kategória: Mátrai Olaszrizling 2008 - Ludányi Pince, Gyöngyöstarján
Mátrai Szürkebarát kategória: Szürkebarát 2006 - Károly Róbert Pincészet, Gyöngyös
Rosé kategória: Mátrai Kékfrankos Cabernet Sauvignon Rosé 2008 - Szőke Mátyás, Gyöngyöstarján
Mátrai borvidék vörösbor kategória: Mátrai Kékfrankos 2006 - Maróti Attila, Gyöngyös
Egri borvidék vörösbor kategória: Arcanum Cabernet Franc 2006 - Vincze Béla, Eger
Egri Bikavér kategória: Egri Bikavér 2006 - Egri Korona Borház, Demjén
Desszertbor kategória: Debrői Hárslevelű 2007 - Tóth József, Aldebrő
A díjak átadását követően Dr. Nemes Lajos, a Heves Megyei Levéltár Igazgatója egy rendkívül izgalmas előadással kapcsolódott a Múzeumok éjszakája programhoz. „Eger város szőlőtermelése” címmel mutatta be történelmi pontossággal, a helyi borászat jelen korunkig tartó fejlődését.
Az előadáson elhangzott, hogy a bor a korai időkben népélelmezési cikk volt, ugyanis a víz általában fertőzött volt. A környék településeinek létrejötte után, szinte mindenhol termeltek szőlőt, elsősorban egyházi segítséggel. A korabeli gyenge fehérbor termelését a XV. században felváltotta az erős vörös, ekkor alakult ki a monokultúra és a minőségi bor előállítása. A török korban tovább nőtt a termelés, ekkor terjednek el, a vörösbort adó fajták, az egész területen ezeket termelik. Erdődy és Barkóczy püspökök idején megnő a termelés, s a legjobb minőséget a nagybirtokokon állítják elő.
Az igazgató előadásában szó esett még a technológiai fejlődésről, a sajátos mértékegységekről és a fogyasztási szokások megváltozásáról. A jelenlévők a szakértő elemzés révén, hasznos ismereteket kaptak a helyi borkultúra hagyományáról, fejlődéséről.