Balassi nyomában
Emlékülés a Kálvin Házban
Dr. Renn Oszkár prior, bevezetőjében a szervezet feladatairól beszélt, arról hogy mennyire fontos bemutatni az egrieknek a történelem elfelejtett részeit. Ezt szolgálják a történelmi emlékülések, aminek mostani kilencedik rendezvényén „Balassi Bálint a költő és a katona Egerben” címmel tartanak előadásokat Dr. Bitskey István akadémikus, Berecz Mátyás történész és Fodor László régész közreműködésével.
Balassiról szólni Egerben, mindig is időszerű jelentette ki Bitskey István irodalomtörténész. Magyarország első, nagy európai szintű költője 1579és 1582 között szolgált Egerben, és költészetével a hazai reneszánsz megteremtője, a magyar irodalom egyik elindítója is. A professzor azokat a nagy kérdéseket taglalta, amelyek mind az irodalom iránt érdeklődőket, mind a kutatókat a mai napig foglalkoztatja.
A „Júlia-versek” vajon a reneszánsz, vagy a középkor költészetéhez állnak közelebb.
Bitskey István szerint Balassi a reneszánsz költészet követője, de sok más motívum is fellelhető munkásságában. A legfontosabb forrásai a petrarkista költészet, a neolatin antológia és a magyar hagyományokon alapuló virágének.
Költészetének három oldala a szerelmi, a vallásos és a vitézi, nem választható szét teljesen.
Balassi szerelmi költészete, a különböző hatások sajátosan gazdag ötvözete. A professzor megjegyezte, hogy az ismert szerelmi líra mellett a vallásos költészet a legfontosabb a költő munkásságában, mert ebben bontakozik ki az igazi reneszánsz ember, s az önmagával való szembenézés.