Urnafal Felnémeten

195 fülkét tartalmazó urnafalat avattak ma délután, a Felnémeti temetőben. A szertartást Szabó József Béla plébános, címzetes esperes végezte.
 
 

Urnafal Felnémeten

195 fülkét tartalmazó urnafalat avattak ma délután, a Felnémeti temetőben. A szertartást Szabó József Béla plébános, címzetes esperes végezte.
 
 
 
 
 

Urnafal Felnémeten

195 fülkét tartalmazó urnafalat avattak ma délután, a Felnémeti temetőben. A szertartást Szabó József Béla plébános, címzetes esperes végezte.

A meglehetősen kevés temetkezési helyek számát hívatott növelni a szakadó esőben megáldott urnafal, mely a 2005. augusztusában átadott ravatalozóhoz tartozik. Az építmény hármas tagolású, teljes egészében szürke gránitból készült és a temető főbejáratával szemközti ravatalozó épülete melletti dombon található.
A Felnémeti Római Katolikus Egyházközség 1999. februárban egyszemélyes alapítványt hozott létre az Egyházközség tulajdonában lévő temetőben egy felekezeti hovatartozás nélkül használható ravatalozó és urnatemető építése, sírhelyek kialakítása, a szükséges parkolók és infrastruktúra létesítésének céljával. Ennek a tervnek az eredménye az Egri Építész Iroda Kft. tervei által épült ravatalozó és a ma megáldott urnafal, melynek kivitelezését az egri Tóth Gránit 2006 Kft. végezte.

 


Az összesen 285 egyszeri temetkezésre alkalmas, 90 db kettős és 105 db egyes fülkét tartalmazó temetkezési hely nagyban növeli a helyi temetkezési lehetőségeket. Egerben nem igazán bővíthetők a jelenleg használatos temetők, meglehetősen szűkös a hely.
Hogy is állunk hát sírhelyekkel? Lesz-e hol megpihennünk? A szokások eltérőek, az emberek sokféleképpen gondolkodnak a témáról, és úgy tűnik, hogy leginkább az élőknek nem mindegy hogy szeretteik, hozzátartozóik hol, hogyan, mennyiért nyugszanak.

Egerben hat temetőben lehet temetkezni, ebből egy, a Lajosvárosi temető egy része, önkormányzati fenntartású, melynek üzemeltetését 2009. május elsejétől a Városgondozás Eger Kft. látja el. Hat felekezeti temető található a város területén, ezek a Fájdalmas Anya (Hatvani) temető, a Felnémeti temető, a Kisasszony temető, a Lajosvárosi temető egyházi tulajdonú része, a Rozália temető, a Szent Donát temető.
A város területén található lezárt temetők, a Rókus temető, a Rác temető,és a Zsidó temető, valamint a Hősök temető, amit a Önkormányzat hősi temetési helyként tart fenn.
A helyi temetkezést, Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata a temetőkről és a temetkezés rendjéről szóló 42/2000. (IX. 15.) számú rendelete szabályozza az 1990. évi LXV. törvény alapján. A rendelkezés meghatározza a temetkezési helyek elnevezéseit.
Nem egyszerű dolog a halál, komoly procedúrát von maga után a temetkezés. És nem bizonyos az sem, hogy az eltemetett nyugalma örök időkig tart. Új sírhely és urnahely megváltásánál a szabad urnahelyek és a soron következő sírhelyek kiválasztását követően, formanyomtatvány kitöltésével és a használati díj kifizetésével váltható meg a sírhely minimum 25, az urnahely pedig minimum 10 évre. Amennyiben korábban megváltott sírhelybe, urnahelybe történik temetés, a temetés időpontját és az elhunyt adatait be kell jelenteni, valamint a kegyeleti idő miatt a használati díjat ki kell egészíteni.
A halottvizsgálati bizonyítványt minden halálesetnél be kell nyújtani az üzemeltetőnek. A korábban megváltott, lejárt használati idejű urnahelyek és sírhelyek szintén a Városgondozás Eger Kft.-nél hosszabbíthatóak meg. Nem annyira bíztatóak a halál utáni kilátások, mint ahogyan azt gondolnánk. Lehet, hogy eladják alólunk a földet, lehet, hogy társat kapunk, de az is lehet, hogy beépülünk valami építménybe. Talán a hamvak szélbe szórása a megoldás. Hogyan is nyugodjunk békében?

 

 
 

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!