Könyvek ünnepe
A könyvhetet, egri megnyitóján Habis László Eger Megyei Jogú Város polgármestere köszöntötte. Az Európában is párját ritkító hagyomány kerek évfordulóján az ünnep történetéről, gyökereiről beszélt a polgármester. Az Egerben is megrendezett esemény jelzi azt a szellemi gazdagságot, írókat, költőket, amivel a város rendelkezik.
Nyolcvan éve ünneplik szerzők és kiadók, valamint a közönség a könyvet, olyan alkalmat teremtve, melyen találkozhatnak egymással.
A Supka Géza által kitalált Ünnepi Könyvnapot először, 1929-ben rendezték meg Budapesten, a Vörösmarty téren. Néhány évtizeddel később könyvhétté terebélyesedett a program, és a hazai ünnep túlélte a 20. század legnagyobb megpróbáltatásait is.
A kiadók és az írók találkozóin a könyvben rögzített alkotások kivonultak a közterekre, alkalmat teremtve az irodalom és a közönség találkozására. A kapcsolat azóta is szoros, hagyományosan minden évben megtartják a Könyvhetet, szerte az országban. Egyetlen alkalommal maradt el a könyvhét, mert 1957-ben sem az írók, sem a kiadók nem akartak ünnepelni.
Márton László író köszöntőjében, Bradbury regényéhez kötődő olvasmányélményei alapján körvonalazta, hogy a könyvek valamiféle lények, hiszen velünk élnek, gondoskodásra, olvasásra van szükségük. Kifejtette, hogy könyvekre mindig is szükség lesz, hiszen csak olvasás útján tudunk gondolatainkkal társalgásba elegyedni, és a lelki eseményekben elmélyülni.
A Bródy Sándor Könyvtár számos programot kínál az ünnep kapcsán, melyek közül az egyik érdekesség Varázslatos mesék Napkeletről című kötet bemutatója, amelyen közreműködik Hodossy Gyula, a Lilium Aurum Kiadó igazgatója és Soós Tamás orientalista, a mű fordítója.
A héten rendezik meg a Magyar Könyvtárosok Egyesülete Zenei Könyvtárosok Szervezete hagyományos kétnapos szakmai találkozóját.